Yemek Odası Yerleşimi

Yemek odası takımının yerleşimi yemek keyifle mi yenilecek yoksa bir zahmete mi dönüşecek, bunu belirleyecek kadar önemlidir. Eski yemek odasını yeni eve taşımak yemek odası yerleşimini büyük bir probleme dönüştürebilir. İdeali ölçü alıp mekana uygun mobilyalar satın almaktır. Yemek odası yerleştirirken sofrada rahat edilmesi ve kolay servis yapılabilmesi amaçlanmalıdır.

Yemek masası yemek odasının merkezidir ancak eşya yerleştirirken hemen masayı avizenin altına doğru ortalamak hata yapmanıza neden olabilir. İlk olarak büfe ya da konsol gibi duvara dayayacağınız büyük parçayı yerleştirmekle işe koyulun. Aksi halde masanın çevresine diğer eşyaları sığdırmakta zorlanırsınız. Konsolu yerleştirdikten sonra masanızı etrafında rahatça yürüyebileceğiniz şekilde konsolun yanına yerleştirebilirsiniz.

Avize masayı ortalamalı diye bir kural yoktur ama bu şekilde daha dengeli bir görüntünün ortaya çıktığı ve masanın daha iyi aydınlandığı söylenebilir. Yukarıda anlatılan sırayı takip ederek masayı yerleştirdikten sonra, eğer avize kenarda kaldıysa ve bu şekilde diğer eşyalar için yer açamıyorsanız eşyalarla boğuşmak yerine avizenin yerini değiştirebilirsiniz.

Avize ile masa arasında en az 90 santimetrelik bir mesafe bırakırsanız ışık masayı iyi aydınlatır ve masa başındakilerin gözünü almaz. Avizenin ışığının yetersiz kaldığını düşünüyorsanız duvar aplikleri yemek odalarında çok şık duran aydınlatma ürünleridir. Aplik için duvarınızda yer ayıramıyorsanız yemek odasına ayaklı bir lamba alabilirsiniz. ‘Yemek Odası Aydınlatma Önerileri‘ni okuyarak farklı uygulamaları gözden geçirebilirsiniz.

Masada kimse yokken yemek odasına sandalye sığdırmak kolaydır ancak masaya oturulduğunda çarpışmadan yemek yenilebilmesi gerekir. Masadan kalkan biri masa etrafında rahatça dolaşabilmeli. Masaya rahatça servis yapılması da önemlidir. Kağıt üzerinde eşyalar sığdı diye düşünürken hareket alanı bırakmadığınızı görmek kötü bir sürpriz olabilir. Masada en ufak bir sandalye hareketiyle konsola çarpmak ya da mutfağa gitmek için masadakileri yerinden kaldırmak gibi engeller yemek sırasında hoş olmayacaktır.

Yemek Odası Yerleşimi konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu