Yemek odası dolapları: akıllıca seçim

Dökme demir tavaları saklamak nedir ve porselen servisi nedir? Yemek odası mobilyalarının çeşitlerini ve amacını anlıyoruz.

Büfeler ve büfe modeli nasıl olmalı?

Bir mutfak veya yemek odası için en popüler dolap, büfedir. Klasik versiyonda, üç katmanı vardır: kapalı bir alt kısım, ortada hacimsel bir niş, açık raflara sahip sırlı veya üst blok. Bazen büfe, küçük bir açılır masa tablasına sahiptir. Masada birkaç tabak servis ederken veya yemekten sonra bulaşıkları temizlerken faydalı olabilir.

Büfe farklı dolap türleridir, ancak günlük yaşamda bu isimler birbirinin yerine kullanılır. Her iki tip dolapta da hazır yemeklerin servis edilmeden önce yerleştirilebileceği bir tezgah vardır, ancak büfe genellikle büfeden daha uzundur.

Büfe, bulaşıkları, masa örtülerini ve peçeteleri veya az miktarda kuru yiyecekleri saklamak için kullanılır.

Çekmeceli sandıklar, kaideler, kredentsy

İlk dolaplar menteşeli kapılı şifonyerler ve dolaplardı. Bugün alaka düzeylerini kaybetmediler. Geniş raflara sahip alçak bir çekmecede, nadiren kullanılan büyük eşyaları saklamak uygundur: ağır tabaklar, son derece özel ev aletleri, peçeteler ve kağıt havlular. Çekmecelere çatal bıçak takımı ve küçük aksesuarlar yerleştirebilirsiniz.

Resimde: Cattelan Italia Oxford şifonyer. Merkezde çekmeceli bir versiyonu da mevcuttur.

Fotoğrafta: Porada Empire ayna kaplı şifonyer.

Masa tablasının altında birkaç çekmeceli bir çekmeceli dolap olan yemekler için mini bir dolabın kendi adı vardır – credenza (İtalyan credenza’dan – bir şifoniyer).

Fotoğraf: Tonin Casa Paris credenza. Çekmeceler üst kısımdadır.

Vitrinler ve slaytlar

Görkemli bir servisiniz veya ince kristal cam eşyalarınız var mı? Kör kapıların arkasına saklamayın! Bir slayt veya vitrin, onu tüm ihtişamıyla göstermeye yardımcı olacaktır.

Onların arasındaki fark ne? Bir vitrin, kural olarak, 4 camlı tarafa sahiptir ve alt kapalı bölüm yoktur. Bu mobilya parçası, faydacıdan daha dekoratif.

Fotoğraf: üstü opak Cattelan Italia Chantal ile cam vitrinler.

Sürgü iki bölümden oluşur: çekmeceli alt kısım ve üç camlı üst yapı. Sürgünün arka duvarı her zaman kapalıdır. Vitrinde olduğu gibi, kaydırağın üst kısmında sadece “tören” yemekleri kusursuz bir şekilde saklanmaktadır.

Şarap rafları ve barlar

Yemek odası için depolama sistemleri arasında, şarap dolaplarını ve barları vurgulamaya değer.

Hem bunlar hem de diğerleri sıcaklık kontrollü veya kontrolsüz olabilir. Aradaki fark amaçta yatmaktadır – şarap dolapları özellikle şarap, bardak ve aksesuarları saklamak için tasarlanmıştır, ancak barlar aynı zamanda içecek servisi ve içmek için de kullanılabilir.

Fotoğraf: L’Ottocento Oyster Bar, en sevdiğiniz içeceklerin tadını çıkarabileceğiniz bir açılır masa tablasına sahiptir.

 

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir