Yatak Odaları

Yatak odası yenileme ipuçları

Yatak odası yenileme: bir tarz yaratmak ve çalışma aşamalarını seçmek için faydalı ipuçları. Benzersiz yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır? işte işinize yarayacak birbirinden güzel ve ihtişamlı modern yatak oda fikirleri.

Palet ve iç

Öncelikle yatak odasının yapılacağı iç mekanın tarzını belirlemeniz gerekir. Eski tarz bir dairede (Kruşçev, Brejnev, Çek Cumhuriyeti’nde) güçlü alan kısıtlamaları vardır. Bu nedenle aşağıdaki stiller yaygındır.

Provence

Provence yatak odasının içi, Fransız eyaleti için bir stil olarak göründüğü için küçük odalarda önceliklidir. Odanın görsel olarak arttığı açık tonları kullanır.

Ana renkler:

 • Açık mavi;
 • Açık pembe;
 • Bej;
 • Yeşilin soluk tonları.

Bütün bunlar, tekrar kullanılabilir tekrarlayan çiçeklerin bir baskısıyla renklendirildi.

Bir Provence yatak odası tasarımı, karanlık tarafta olsa bile odayı çok daha parlak hale getirir. Ayrıca stilin sakinleştirici bir etkisi vardır.

Aşağıda modern güneydoğu Fransız tarzında bir yatak odası fotoğrafına bakın.

Loft

Yatak odası yenileme fikirleri ayrıca endüstriyel tasarımdan da çıkarılabilir. Çatı katı, geniş odalar için tasarlanmış olmasına rağmen, 9 metrekareye mükemmel bir şekilde entegre olur. Özellikle bej ve kahverengi olmak üzere koyu ve açık renklerdeki bileşiklerle karakterizedir. Bu tandem sayesinde vurgu yapmak çok kolay ve yeterli alan olmayan yerleri vurgulayabilirsiniz.

Oda 9 metrekare veya daha küçükse, o zaman bir çatı katı yerden tasarruf etmek için bir çözümdür. Prensip olarak, içinde gereksiz ayrıntılar kullanmanıza gerek yoktur. Halı, gereksiz mobilyalar, dört direkli yataklar – bunların hepsi acımasız tasarıma yabancı.

Çatı katı, 12 metrekarelik bir odayı güzelce dekore etmeye yardımcı olur. yer kaybetmeden Kruşçev’de metre.

Minimalizm

Fazla mobilyadan yer açmanız gerektiğinde, ucuz yatak odası tadilatı. Günümüzde böyle bir karar abartılı görülmemektedir, çünkü giderek daha fazla tasarımcı odadan gereksiz olan her şeyi atmaya çalışmaktadır.

Yatak odasında sıradan mobilyalar yapacak. Sürgülü gardırop yok – sadece şifonyerler ve raflar.

Gerçekten yerden tasarruf sağlarlar, ancak aynı zamanda her şeyi depolamaya yardımcı olurlar. Dairenin giyinme odası varsa, bunlardan tamamen kurtulabilir ve sıradan bir raf veya rafla geçebilirsiniz.

Palet, kesinlikle sınırlı bir listeden seçilmiştir. Klasik: siyah ve beyaz. Küçük miktarlarda pastel tonlara da izin verilir. Renk derleme yöntemi genellikle zıttır. Ancak benzer veya benzer olabilirler.

Aşağıda dairedeki yatak odası tasarımının gerçek fotoğraflarını görebilirsiniz.

İskandinav

10 metrekarede gerçek bir scandi kolayca somutlaştırılır. Tuhaflığı olağanüstü beyazlıktır. % 85 beyazdır ve geri kalanı vurgular ve tamamlayıcı şekillerdir. Duvarlar, perdeler, zemin – her şey beyaz veya açık gri olmalıdır. Pencere çerçevesi, giriş kapısı, yatak örtüsü gibi bazı aksanlar siyah olabilir.

Neo-İskandinavya’da kırmızı veya kahverengi parlak vurgular gibi ek çözümler mümkündür.

Etnik tarz

Sınırlı alana sahip bir yatak odasını yenilemek genellikle zordur. Ancak bu durumda etnik tasarım yeterli olacaktır. Birkaçı, bir Afrika, Türk veya Özbek kulübesiyle benzerlikler önerdikleri için küçük odalar için mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır.

Kural olarak, bu, belirli bir etnik gruba işaret eden çiçekler ve gereçlerle yapılır, ancak konutun doğrudan kopyalanması yapılmaz.

Renkler ve mobilyalar, belirli bir stille ilgili geleneksel fikirlere göre seçilir.

Stillerden herhangi birini somutlaştırmak için 10 metrekare yeterlidir.

Onarım türü

Birkaç onarım türü olduğuna dikkat etmek önemlidir. Emek ve finansal ihtiyaçlarda farklılık gösterirler. Seçim şunlara bağlıdır:

 1. Odanın genel durumu. Gerçekte, küçük bir yatak odasındaki tadilatlar ancak duvarlar ve altyapı iyi durumda ise harici olabilir. Kaplamayı tamamen değiştirmeniz gerekiyorsa, duvar kağıdının basit bir şekilde değiştirilmesi zorunludur.
 2. Fırsatlar. Pahalı olduğu ve dayanıklı kaplama ve mobilya gerektirdiği için etnik tarzı veya ortodoks klasisizmi somutlaştırmak her zaman mümkün değildir. Dar bir bütçeyle, daha az müdahale ile minimalizm iyidir.

Kozmetik

Yatak odasında kozmetik yenileme nasıl yapılır? Bunun için sadece ihtiyacınız olan:

 1. Zemin kaplamasını değiştirin. Kozmetik müdahalelerde şapı bu şekilde değiştirmeye gerek yoktur. Bu, çok fazla tasarruf etmenizi ve aynı zamanda zemin için herhangi bir malzeme satın almanızı sağlar.
 2. Duvar kağıdının değiştirilmesi. Eski duvar kağıdı veya boya basitçe kaldırılır ve değiştirilir. Gerektiğinde kolay hizalama. Aksi takdirde duvarlar hiç hareket etmez.
 3. Mobilya ve perdeler. Tüm kozmetik onarımların neredeyse% 60’ını oluştururlar. Kozmetik tipte bir yatak odası için yenileme seçenekleri büyük ölçüde mobilya ve perdelere bağlıdır. Basitçe onları değiştirirseniz, oda tamamen tanınmaz hale gelir, ancak yeni bir ortama ihtiyaç duyarlar.

Örneğin, pastel renklerde bir yatak odası büyük değişiklikler gerektirmez. Pastel, düz olmayan duvarlarda bile güzel görünür ve onlara özel bir doku verir.

Tadilat şu durumlarda geçerlidir:

 1. Odanın durumu normal. Alçı tabakası, güçlü kusurlar ve çatlaklar olmadan düzdür.
 2. Form önemli, içerik değil. İç mekanı biraz değiştirmeniz ve yeniden inşa etmemeniz gerekiyorsa, hafif bir kozmetik arka plan yeterlidir.

Aşağıda ucuz bir kendin yap yatak odası onarımının bir fotoğrafını görebilirsiniz.

Dekoratif

Dairede, dekoratif yenileme ve yatak odası tasarımı küresel değişiklikleri gerektirir. Aslında, bunlar karmaşık kozmetik çalışmadır, çünkü bu zaten şapın (gerekirse), duvarlar ve balkon için yeni yalıtım, hatta belki de avizenin değiştirilmesi anlamına gelir.

Buna ek olarak, apartmandaki alanı ayrı bölgelere bölmek bile mümkündür.

Başkent

Duvar altyapısına ciddi müdahale anlamına gelir. Kural olarak, revizyon şunları içerir:

 1. İletişimin değiştirilmesi. Elektrik kablolarını değiştirmek gerekir, aydınlatma armatürlerinin sayısını artırmak için prizler eklemek mümkündür.
 2. Yeni bir şap döşemek ve sıva yapmak.
 3. Isı yalıtım takviyesi.
 4. Dairenin olası tamamen yeniden geliştirilmesi.

Yenileme

Bir yatak odasının yenilenmesi, bir odayı Avrupa tarzında dönüştürme biçimidir. Bu terim, metal profiller ve alçıpan gibi yeni yapı malzemelerinin kullanımını ifade eder.

Yukarıda listelenen türlerden herhangi birini içerebilir, ancak Avrupa tarzında. Genellikle streç veya alçıpan tavanlar, kemerler, metal-plastik pencereler kullanılır. Aydınlatma özel bir rol oynar. Kural olarak, avizeler spot ışıklarla değiştirilir.

Yeniden geliştirme ile

İyileştirme yalnızca yeterli alana sahip odalarda mümkündür. Odanın 14 metrekare olması tercih edilir. Bu, yatak odasını ilave bir oda ile seyreltmek için yeterlidir.

Doğru olduğu gibi, bu 2 metrekareden başlayan küçük bir giyinme odası. Bütün kıyafetlerini buraya asman yeterli.

Ön çalışma

Önce bir plan yapmalısın. Olayların gidişatı büyük ölçüde bu ana bağlıdır. En kolay yol, her şeyi kağıda çizmektir. Çizim sayfaları, parametreleri girmek için ayrı bir pencereye ve A3 formatına sahip oldukları için en uygunudur.

Odanın büyüklüğüne göre ölçek, okunması kolay olacak şekilde alınır. Genellikle 1: 50’dir. Yani, bir çarşaf üzerinde 10 metrekarelik bir oda 50 santimetrekarelik bir alana sahip olacaktır.

Üzerinde işaretlenmiştir:

 1. Mobilya. Mobilya salonunun web sitesine giderek gerekli tüm dolapları önceden seçmek daha iyidir. Orada parametreleri almanız ve ayrıca çizime uyarlamanız gerekir. Konum ve şekil, sayfaya uygulanır.
 2. Aydınlatma.
 3. Çevre.
 4. Yeniden geliştirme gerekiyorsa, sahte duvarların ana hatları uygulanır.

Bundan sonra yapı malzemesi miktarı hesaplanır. Genellikle üreticiler, karışımın metrekare başına tüketimini gösterir. Bu bağlamda, gerekli miktarda yapı malzemesi hesaplayabilirsiniz. Bir tahmin toplanıyor ve ek harcamalara katkıda bulunmamak için bütçeyi önceden sınırlamak daha iyi.

Yüzeyleri onarım için hazırlama (sökme)

Yenileme hazırlıkla başlar. Bunun için ihtiyacınız olan:

 1. Duvar kağıdını kaldırın. Mobilyayı çıkardıktan sonra kaplamayı çıkarmaya başlayabilirsiniz. Vinil ve akrilik duvar kağıdı genellikle bütün bir tabaka ile soyulur. Kağıt bir spatula ile çıkarılır. Yumuşaması ve kolayca çıkması için sıcak suyla önceden ıslatabilirsiniz. Duvarlarda boya varsa sıva ile birlikte temizlenebilir.
 2. Alçıdan kurtulun. Bir kum-çimento karışımı kullanılmışsa, elle kırmak zordur. Darbeli matkap, kesme modunda burada yardımcı olacaktır. Değilse, bir dizi keski ve çekiç.
 3. Zemin söküldü. Yeni döşeme planlanıyorsa, eskisinin kaldırılması gerekecektir. Parke bir gözetleme çubuğu ile sökülür, muşamba basitçe kırılır (yapıştırılmışsa). Şap zarar görebilir ve ayrıca kaldırılması gerekebilir.

Onarım aşamaları

Yüzeyler eski kaplamadan temizlendi, kurutuldu ve tamamen yeni bir role hazır hale getirildi. Şimdi bitirme işleri var. Her site için ayrı bir algoritmaya göre yapılır.

duvar dekorasyonu

Başlamak için bir başlangıç ​​alçısı konur. Bu, düzensiz panelleri gizlemek için gereken oldukça kaba ve ucuz bir bina karışımıdır. Kural olarak, işaretler üzerine yerleştirilmiştir. Önemli olan, duvarların pürüzsüz olmasıdır. Gelecekte üst üste geleceği için pürüzlülük konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Alçı kuruduktan sonra ince bir macun tabakası sürmek gerekir. Zaten duvarları düzleştiriyor. Daha küçük fraksiyonlara sahip bir karışımdır ve bu nedenle nihai tasarım için uygundur.

Gelecekte, duvar kağıdını yapıştırabilir veya duvarların üzerine boyayabilirsiniz – bu, tasarımın takdirine bağlıdır. İç mekanda neredeyse hiç kısıtlama olmadığına dikkat etmek önemlidir. Daha fazla dekorasyon olmadan onları sadece beyaz bırakabilirsiniz.

Ayrıca bir seçenek dekoratif sıvadır. Tasarımın gerçek fotoğraflarına baktıktan sonra, birçok stile iyi entegre olduğunu fark edeceksiniz. Duvarlara baktıktan sonra diğer alanlara geçebilirsiniz. 12 metrekarelik odalarda, alanı yememek için kaplamayı daha ince yapmanız gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Tavan

Tavan dekorasyonu, elverişsiz ve çoğu zaman neredeyse görünmez olduğu için zor bir iştir. Şimdi kullanmak mümkün:

 1. Alçıpan. Kutunun oluşturulduğu tavan türü. Tavana metal profiller tutturulmuştur. Vidalar yardımıyla onlara bir alçıpan levha vidalanır. Bu, istediğiniz gibi tamamlanabilen düz bir tavanı nasıl elde edeceğinizdir. Bundan sonra bir sıva tabakası ile örtmeniz gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bu, dikişlerden ve vida izlerinden kurtulacaktır. Gelecekte boya ile kaplıdır. Alçıpanın içine spot aydınlatma ve / veya bir avize monte edilebilir.
 2. Germe tavan. Bir profilden diğerine uzanan bir paneli temsil eder. Tamamen düz bir tavan ortaya çıkıyor, ancak dikkatli kullanım gerektiriyor.

Bu raflardan herhangi biri, elektrik iletişimini ve panel düzensizliklerini gizlemeye yardımcı olur.

Aşağıdaki galeride ilginç DIY oda yenileme fikirlerini görebilirsiniz.

Zemin

İlk önce zemini düzlemeniz gerekir. Bunun için çimento-kum karışımı ve kendiliğinden yayılan bir sıvı uygundur. Döşemeye çok dikkat edilmelidir. Yatak odası genellikle yalın ayak olduğu için hoş olmalı.

Genellikle şunları kullanırlar:

 1. Parke. Her zaman sıcak ve hoş olan doğal ahşap döşeme.
 2. Bung. Balsa ağacından yapılmıştır. Dokunması biraz yumuşaktır, doğal bir ısı yalıtkanı olduğu için her zaman sıcaktır.
 3. İğne yapraklı paneller. Çok hafif, yumuşak karolar.

Tasarımcı yenilemede linolyum, laminat veya dökme döşeme kullanmak mümkündür. İkincisi, yüksek teknoloji ve diğer yeni tasarımlar için uygundur.

Zeminlerin her zaman soğuk olduğu Kruşçev’de sıcak bir alt tabaka mümkündür. Aktif bir ısı kaynağı (kablo, kızılötesi ısıtma) ve pasif bir (köpük, mineral yün) olabilir.

Modern Bir Evlilik Yatak Odası Dekorasyonu İçin 9 Fikir

Yatak odası yenileme: bir tarz ve çalışma aşamalarını seçmek için faydalı ipuçları konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu