Yatak Odası Duvar Boyası

Yatak odaları, kapısı herkese açık olmayan odalardır. Mahremiyet sağlamasının yanı sıra hem günü sonlandırdığımız hem de yeni bir günü karşıladığımız mekanlar olması nedeniyle de özeldir. Sıra yatak odası duvarlarını boyamaya geldiğinde bu özel oda için acaba hangi renk ve hangi tür boya uygundur?

Işık Yansıtma Özelliklerine Göre Boya Çeşitleri

  • Plastik: Işığı yansıtmayan, mat boyalar pek çok yatak odası için uygundur. Odanın atmosferini yumuşatır ve yıllar içerisinde duvarlarda meydana gelen çoğu leke ve izi de kapatır. Bu boyaya rötüş yapmak da çok kolaydır. Ancak iş temizliğe geldiğinde, kolay temizlenebilen bir boya türü değildir. Bu nedenle çocuk odasında değil trafiğin az olduğu, yetişkin yatak odalarında kullanılmalıdır.
  • Yarı mat: Bu tür boyalar mat boyalara kıyasla biraz daha parlaklık içeren ama bu sayede temizliği de daha kolay olan boyalardır. Az miktarda da olsa ışığı yansıtırlar ancak göze çarpacak kadar parlak bir efekt ortaya çıkmaz. Yatak odası dekorasyonunda rahatlıkla kullanılabilir. Dayanıklı bir boya türüdür ve üstelik hafif parlaklığı ile odaya stil katar.
  • Saten: Yarı mat boyalardan da parlak olan saten boyalar diğer türlere göre en uzun ömürlü ve temizliği en kolay boya türüdür. Parıltısıyla odaya aydınlık ve göz alıcı bir görünüm katar. Çocuk odalarında da rahatlıkkla kullanılabilir.

Yatak Odasına Uygun Renkler Hangileri?

Katalogdaki yüzlerce rengin arasından bir seçim yapma zorunluluğu renk seçme adımını zor ve sancılı bir sürece dönüştürebilir. Eğer canlı bir renk tonu seçerseniz kendinizi bütün gece tavana bakarken bulabilirsiniz. Sakinleştirici etkisi olan, nötr ya da pastel tonları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Renk kombinasyonu seçenekleri

Duvarlara dekor uygulamak için “ilgili renkler” çok uygundur. koyu ve açık renklerin kombinasyonu. Örneğin, gri ve bej, nane ve mavi ve klasik beyaz ve siyah birbirine çok uygundur.

Duvarları aynı renkte tek renkli bir boya kullanarak boyamak, aynı zamanda tonlarının farklı bir tonunu seçmek mümkündür. Örneğin koyu ve açık mor. Bu yöntem herhangi bir renkle kullanılabilir.

Dekoratif bir ek ile ayrılmış iki renk uygulayın

Yatak odasındaki duvarları boyamak için iki renk boya kullanılabilir. Duvarlara bir damla benzersizlik katmak için, farklı renkler arasındaki çizgi, şablona beyaz veya zıt boya uygulanarak dekoratif bir ek ile dekore edilir.

Şeritler ve ekler duvara dikey veya dikey olarak yerleştirilebilir. Örneğin, tüm duvarlar açık bir tonda boyanır ve baştaki ek koyu renkte boyanırken, tonlar arasındaki sınır dekoratif bir ek ile vurgulanır.

Şablonlu dekor

Duvar dekorasyonunda bu seçeneği kullanmanın mükemmellik sınırı yoktur. Şablon üzerinde farklı bir renk, şekil ve desen kombinasyonu kullanabilirsiniz. Ne tür bir yatak odası alacağınız yalnızca arzunuza ve hayal gücünüze bağlıdır.

Bir evi yenilemek çok güçtür, ancak bir yatak odasındaki duvarları boyamak, bir çocuğun bile başa çıkabileceği en hızlı ve en keyifli şeylerden biridir. En samimi ev alanından bahsedersek, buradaki duvarlar dinlenmeye ve gevşemeye elverişli olmalıdır, bu nedenle sessiz veya doğal tonları tercih edin.

Özellikleri:

Duvar boyası, odanın görüntüsünü değiştirmeye yardımcı olacaktır – zengin bir renk paleti ile güvenli ve çevre dostu bir kompozisyon. Bir odayı dekore etmenin diğer yöntemlerinin yanı sıra, aşağıdaki avantajlar göze çarpmaktadır:

Ahşap, alçıpan, tuğla ve hatta çimentolu “çıplak” duvarlar (çimentonun kuru olması şartıyla), sıvalı, kendilerini boyamaya borçlu. Duvar kağıdıyla boyayabilirsiniz (tabii ki boyama);
Boyanmış duvar kağıdına yapıştırılmışsa veya duvarlar boyama için tamamen düzlenmiş, sıvalı ve kurutulmuşsa, yatak odasının tamamen dönüşmesi sadece bir gün sürecektir;
Boya, duvarlarda tek tip bir gölge elde etmenize ve hatta şablon kullanırsanız üzerlerinde benzersiz bir desen oluşturmanıza olanak tanır.

Yatak Odası Duvar Boyası konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir