Voltaire’in sandalyesi: bir efsanenin modern yüzü

Ünlü Voltaire koltuğunun ünlü düşünürle hiçbir ilgisi yok. Sadece efsanevi model, Voltaire’in fikirlerinin özellikle popüler olduğu bir zamanda Rusya’da ortaya çıktı. İsim sıkışmış ve sandalyenin kendisi bu güne kadar hayatta kaldı.
Bugün çeşitli “kulaklı” sandalyeler arasından ne seçebilirsiniz?

Yüksek sırtlı ve “kulaklı” bir koltuk ilk olarak 17. yüzyılda İngiltere’de yapıldı. Model başlangıçta yaşlılar için tasarlandı. Yüksek sırt, cereyanlardan korunuyordu ve şöminenin yanına bir koltuk koyarsanız, ısınmaya yardımcı oldu. Voltaire sandalye hızla popüler oldu ve bugün talep görmeye devam ediyor.

Yüksek “kulaklı” sırtı “büyükbaba koltuğu”, “kanatlı sandalye”, “şömineli sandalye”, “İngiliz sandalyesi” olan bir sandalyenin birçok adı vardır. Çok fazla konfigürasyon da var. İtalyan fabrikalarının çeşitleri arasında, hem eski bir modelin bir kopyasını hem de modern bir tasarım yorumunu bulmak kolaydır.

Neler Okuyacaksınız? →

Klasik İngiliz koltukları

Taslak korumaya artık ihtiyaç duyulmasa da, orijinal haliyle Büyükbaba sandalyesi bugün alaka düzeyini kaybetmedi. Yüksek sırtlı ve “kulaklı” bir koltuk, bir tür rahatlık, evde huzur ve rahatlık sembolü haline geldi. Günümüzde birçok İtalyan fabrikası, tarihsel modellerle dıştan aynı olan, ancak modern bir şekilde rahat ve pratik olan klasik Voltaire koltukları üretmektedir.

Resimde: Mantellassi Eva yüksek arkalıklı koltuk.

Resimde: Mantellassi Magia oyma çerçeveli klasik bir Voltaire koltuk.

Fotoğrafta: Annibale Colombo’dan klasik Voltaire koltuklar. Model A4091.

Voltaire sandalyesinin modern yorumları

Oturma odası modern bir tarzda dekore edilmişse, bu bir Voltaire koltuk almayı reddetmek için bir neden değildir. Mevcut modeller oymalı ayaklardan, mobilya dikmelerinden ve diğer geleneksel detaylardan “kurtuldu”, ancak ana özellikleri korudu: karakteristik bir şekle sahip yüksek bir sırt, rahat derinlik ve rahat kolçaklar.

Fotoğrafta: Selva 1063 kulakları olan zarif bir koltuk.

Resimde: FlexForm Elisabeth Voltaire koltuk, modern bir iç mekan için mükemmel bir seçimdir.

Fotoğraf: Modern koltuk Asnaghi Aurora, Voltaire’in modelinden esinlenilmiştir.

“Kulaklı” tasarım koltuklar

İkonik mobilya modelleri, genellikle çağdaş tasarımcılar için bir ilham kaynağıdır. Voltaire’in koltuğu bir istisna değildir. Özellikleri, bazen birçok modelde tahmin edilir – en fantastik olanı.

Fotoğraf: Klasik Voltaire modeli Desiree Tify’ın özelliklerine sahip tasarımcı koltuğu.

Fotoğrafta: Karim Rashid’in ünlü Kleer cam sandalyesi, kıvrımlı yan unsurlara sahip yüksek bir Voltaire sırtını andırıyor.

Fotoğrafta: Midj Light E. Başkanı Balutto Associati, “büyükbabanın sandalyesini” olabildiğince hafif yorumladı.

 

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir