Ünlü koltuk ve sandalyeler

Ünlü koltuk ve sandalyeler – Büyük mobilya fabrikalarının kataloglarına bakan deneyimli bir tasarımcı, bazı koltuk ve sandalyelerin ana hatlarındaki ikonik modellerin özelliklerini kolayca tanır. Elbette sahteden bahsetmiyoruz. Geçen yüzyılın bazı koltuk ve sandalyeleri o kadar ünlendi ki, modern tasarımcılar için ilham kaynağı oldu.

Sizi 20. yüzyılın en ünlü koltuk ve sandalyelerine ve özelliklerini benimsemiş modern modellere bir göz atmaya davet ediyoruz.

Fasulye torbası Sacco

Bugün çok popüler olan çerçevesiz puf koltuk, İtalyan tasarımcılar Franco Teodoro, Cesare Paolini ve Piero Gatti tarafından icat edildi. Modelin konsepti hazır olduğunda, yazarlar bu sandalyeleri bugüne kadar yapan Zanotta fabrikası ile bir üretim sözleşmesi imzaladılar. Sandalye Sacco (çanta) adını aldı ve tüm modern çerçevesiz sandalyelerin atası oldu.

Bibendum minder koltuk

Bibendum koltuk, 20. yüzyılın en önemli tasarımcılarından biri olan Eileen Gray’in en ünlü eseridir.

Sandalyenin adı, Bibendum adlı şişirilebilir bir adam olan Fransız lastik üreticisi Michelin’in sembolünün onuruna verildi.

Bu efsanevi koltuğun bir kopyası bugün Domingo Salotti de dahil olmak üzere birkaç fabrika tarafından üretiliyor.

Boş sandalye EGG

Yumurta kabuğundan yapılmış sandalye, Danimarkalı tasarımcı Emil Arne Jacobsen tarafından tasarlandı. Fritz Hansen bugün orijinal modeli yayınlama hakkına sahip.

Egg sandalyenin tanınabilir özellikleri birçok tasarımcıya ilham vermiştir. Onunla benzerlikler, Calligaris Lazy, Riva Creus, Desiree Ego, Mantellassi Giotto, Giorgetti Tilt koltuklarında görülebilir.

Unlu koltuk ve sandalyeler ve kopyalari

Resimde: Fritz Hansen tarafından tasarlanan orijinal Egg sandalye.

Panton Sandalye

Ünlü kalıplanmış plastik sandalyenin geçmişi 1960 yılına kadar uzanıyor. Yazarı, Danimarkalı mimar ve tasarımcı Werner Panton’dur. Abartılı bir şekle sahip renkli plastikten yapılmış sandalye bir sıçrama yaptı ve hemen hem birçok hayranı hem de kategorik olarak beğenmeyenleri buldu.

Orijinal, 4 malzeme değişikliğinden geçti ve onu yapmak için ucuz ve dayanıklı bir malzeme bulunmadan önce küçük şekil değişikliklerine uğradı.

Panton’un tanınabilir çizgileri bugün tasarımcılara ilham veriyor. Efsanevi sandalyenin özellikleri birçok modern modelde kolayca izlenebilir: Moroso Three Skin, Cattelan Italia Betty, Midj F12, Venere lounge ve Domodinamica Mist, Atmosphera Glamour.

1615101806 708 Unlu koltuk ve sandalyeler ve kopyalari

Fotoğrafta: ünlü plastik Panton Sandalye.

Asılı sandalye Kabarcık sandalye

Şeffaf polikarbonattan yapılmış Bubble Chair, 1968’de Finlandiyalı tasarımcı Eero Aarnio tarafından tasarlandı. Görünüşe göre Moroso Cocoon’un yaratıcılarına ilham veren budur.

1615101806 584 Unlu koltuk ve sandalyeler ve kopyalariSoldaki resim: Orijinal Bubble Chair. Sağdaki resim: Moroso Cocoon hasır asılı sandalye.

Metal çerçeveli koltuk Diamond

1953 yılında mimar Harry Bertoya tarafından tasarlanan Diamond sandalye, tasarımcılara onlarca yıldır hasır çerçeveli koltuklar yaratma konusunda ilham verdi. Diamond’da o kadar çok değişiklik var ki hepsini listelemek imkansız. Bunlar arasında Minotti Cortina ve Desiree Filo var.

1615101807 467 Unlu koltuk ve sandalyeler ve kopyalari

Fotoğrafta: orijinal Elmas Sandalye.

DSW sandalye

Charles ve Ray Eames tarafından 1948’de tasarlanan ünlü DSW sandalye, tembel olanı olmadığı sürece kopyalanmadı. Bu sandalyenin birçok resmi kopyasına ek olarak, ana özelliklerini benimseyen birkaç model var – sabitlenmiş bacaklar ve bir oturak çanağı. Bunlar arasında popüler Arketipo Athena ve Bonaldo Loto W.

1615101807 429 Unlu koltuk ve sandalyeler ve kopyalari

Fotoğraf: Charles ve Ray Eames tarafından modellenen DSW sandalye.

BeyazYastık Gallery’de tasarım mobilyalar

BeyazYastık Galeri kataloğunda, dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından oluşturulan geniş bir iç tasarım öğesi bulacaksınız: Gino Carollo, Philippe Starck, Paola Navone, Karim Rashid.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu