Terrazzo İç Tasarımda Trend!

Büyükanne ve büyükbabanızın mutfağından, terrazzo’dan veya mütevazı mozaiğinizden çıkan bir döşeme stili, iç mimarın moda paletine geri dönüş yaptı ve nasıl! Pürüzsüzleştirilmiş ve cilalanmış bir beton taban üzerinde mermer, kuvars veya granit yongaları ile bu benekli yüzey artık popüler bir ev dekoru trendi.

Terrazzo Popülerlik

Pinterest, Terrazzo’yu 2018 Trendler Raporu’nda listelediğinden beri, bu çok yönlü zemin malzemesi, kelimenin tam anlamıyla bizi ‘zemin’ haline getirdi! Bu güzel zemin kaplamasının kökenleri, 1400’lerin İtalya’sı Venedik’e kadar uzanmaktadır. Eski İtalyan evleri, birçok durumda zaman testine dayanan ve bugün bile muhteşem görünen terrazzo’da karmaşık desenli döşemelere sahipti. Terrazzo, 70’lerin ve 80’lerin Hint evlerinde popüler bir trenddi ve terrazzo’nun popülaritesi yine artıyor.

Terrazzo İç Tasarımda Trend!

Her ne kadar biçimlendirilmiş olursa olsun, minimalistten patlayıcıya kadar pek çok farklı dekor temasını tamamlıyor… popülerliği de burada yatıyor. Terrazzo renkleri neredeyse sınırsızdır ve hem yongalar hem de alt tabaka için çok çeşitli kombinasyonlar mümkündür. Herhangi bir renk paletine uyacak şekilde özel kombinasyonlar oluşturmayı bile seçebilirsiniz. Ayrıca tamamen su geçirmez, gözeneksiz ve aşınmaya dayanıklı olduğu için olağanüstü dayanıklı bir yüzeydir.

Terrazzo Fayans Tasarımları

Ev İç Mekanlarında Terrazzo Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Terrazzo kullanmanın artıları ve eksileri nelerdir? Okumaya devam edin, böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Artıları:

 • Terrazzo uygun maliyetlidir ve her bütçeye uygundur. Kaliteli terrazzo, doğal taş maliyetinden önemli ölçüde daha düşük olan fit kare başına 40 Rs başlangıç ​​fiyatıyla mevcuttur. Terrazzo maliyetleri, alt tabakaya ve kullanmayı seçtiğiniz yongalara bağlı olarak, metrekare başına 250 Rs’ye kadar çıkabilir.
 • Dekorunuza göre özelleştirilebilir ve çok çeşitli renkler arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Terrazzo, oluşturmakta olduğunuz profile uyacak şekilde yerinde dökülebilir ve kalıplanabilir.
 • Bu malzeme çok dayanıklıdır ve yaş ve kullanımla daha parlak hale gelir.

Eksileri:

 • Cilalı terrazzo zeminler oldukça kaygandır. Zemine dökülen suyu görmek zor olabilir ve bu nedenle herhangi bir dökülme bir kerede silinmedikçe kötü bir düşüşe neden olabilir.
 • Yıllar geçtikçe, düşük kaliteli terrazzo çukurlaşabilir.
 • Terrazzo uzman el sanatlarını dökmek için kişilere ihtiyaç vardır. Nasıl doğru yapılacağını bilecek deneyime sahip olduklarından emin olun.
 • İstenilen sayıda taşlama ve yeniden cilalama ile yüzeyin yeniden cilalanması mümkündür.

İşte ilham alabileceğiniz bazı güzel fikirler!

1. Banyo Tezgahı için Terrazzo Dökme

Çoğu insanın bilmediği şey, terrazzo fayans olarak mevcut olmasına rağmen, yerinde de dökülebileceğidir. Bu, betonun doğrudan granit veya mermer yongaların yerleştirildiği bir yüzeye döküldüğü bir yöntemdir. Kendini kenarlar ve eğriler etrafında şekillendiren ve bittiğinde oldukça düzgün görünen kusursuz bir yüzey oluşturmak için pürüzsüzleştirilebilir.

Bu çağdaş banyonun tezgahı ve lavabosunda mozaik kullanılmıştır. Burada terrazzo tezgahın kenarına sarılır ve banyo lavabosuna katlanır ve temiz tutması çok kolay olan kesintisiz bir yüzey oluşturur.

2. Mutfaklarda ve Kahvaltı Alanlarında Terrazzo

Yerinde döküm tekniği mutfak tezgahlarında veya bir kahvaltı köşesinde, masa üstlerinde, mutfak tezgahlarında vb. Kullanılabilir. Hoş, kesintisiz bir yüzey için mutfak lavabosunun kendisini dökmek için bile kullanılabilir.

 Terrazzo Fayans Mutfakta kullanılıyor3. Terrazzo ile Dekoratif Ürünler ve Vurgu Parçaları

Ürün tasarımcıları da terrazzo ile epeyce deneyler yaptılar. Terrazzo çiçek saksılarının İskandinav prototiplerini, benekli koltukları olan yaratıcı bir şekilde tasarlanmış tabureleri, hatta masa altlıkları ve çiçek vazoları gibi vurgu parçalarını bu malzemeden oluşturulmuş akan desenlerde bulabilirsiniz. Çok yönlülüğü göz önüne alındığında, mozaik kutular, kağıt ağırlıkları, abajurlar, farklı mozaik renklere sahip duvar resimleri veya desenler oluşturan kırık fayanslar gibi dekoratif öğeleri hayal etmek kolaydır. Gökyüzü, yaratıcılığınızın sınırıdır.

4. Merdivenlerde ve Döşemelerde Terrazzo

Terrazzo’nun en popüler kullanımı döşeme ve merdivenlerdir. Merdivenler, terrazzo yongalarla dökülmüş beton kullanılarak dökülebilirken, döşeme yerinde dökülebilir veya terrazzo karolarla döşenebilir.

Terrazzo’yu ev iç mekanlarında kullanırken yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

Terrazzo ile denize girmek mümkündür, ancak bu malzemenin çok fazlasının iç mekanınızın sıkıcı ve monoton görünmesine neden olabileceğini unutmayın. Renklerin eşleşmesini sağlayarak düz bir yüzeye terrazzo karışımı kullanmak her zaman daha iyidir. Nötr bir yüzeye veya tam tersine bir renk patlaması deneyin!

Terrazzo’yu evinizin iç mekanlarına nasıl dahil edeceğinize dair bazı ipuçları!

 • Terrazzo, yerinde döküm yaparken dikişsiz olsa da, fayanslar pürüzlü bir kenara sahiptir ve özenle kullanılmadıklarında kolayca talaşlanır. Döşeme sırasında karoların kenarları mükemmel bir şekilde dizilmeli ve herhangi bir çukur dikkatlice doldurulmalıdır, böylece daha fazla yonga olmaz.
 • Yenilikçi bir renk ve agregat karışımı kullanarak renkleri karıştırıp eşleştirebilir ve kendi kombinasyonlarınızı ve stillerinizi oluşturabilirsiniz.
 • Terrazzo herhangi bir oda veya alanda kullanılabilir. Aksesuar vermek için terrazzodaki yongalardan renk seçerek daima bir miktar kontrast oluşturmaya çalışın. Çok fazla benekli yüzey sizi kelimenin tam anlamıyla noktalı hale getirebileceğinden, denize girmemeye çalışın!
 • Terrazzo ıslakken kaygan olduğundan, güvenlik için kaymaz katkı maddeleri eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Terrazzo zeminin bakımı kolaydır. Tek gereken, günlük olarak bile yapılabilen düzenli paspaslamaktır. Zemin ne kadar çok temizlenir ve kullanılırsa o kadar çok cila kazanır.
 • Üzerine doğrudan herhangi bir aşındırıcı yüzey yerleştirilirse çizilebilir, bu nedenle yüzeye doğrudan keskin aletlerin uygulanmamasına dikkat edin.

Terazzo

Terrazzo, iç tasarım alanında şimdiye kadar çalıştığımız en çok yönlü kaplamalardan biridir. Evinizi tasarlıyorsanız, bu malzeme ile yaratıcılığınızı tamamen ortaya çıkarabilirsiniz; İstediğiniz gibi incelikli olmayı veya vahşileşmeyi seçebilirsiniz!

Bu trendi evinizde denemek ister misiniz? Eşsiz fikirler ve dekor planlaması için bir BeyazYastik Deneyim Merkezine gidin. Yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

Terrazzo İç Tasarımda Trend! konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu