Tebeşir boyasının tüm anahtarları

Tebeşir boyası

Beri iç mimar Annie Sloan Daha sonra markalara ilham veren formülün patenti, tebeşir boyası veya tebeşir boyasının önemi artmaktadır. Neden? Çünkü bize herhangi bir mobilya parçasını yenilemek için basit, hızlı ve ucuz bir yol sağlıyor.

Tebeşir boya ile bir profesyonelin tecrübesine sahip olmadan mobilyalarımızda iyi bir yüzey elde etmek kolaydır. Bununla birlikte, diğer resim türlerinde aynı şey olmaz. Ve bu resmin en büyük avantajı ama bugün sizinle paylaştığımız tek şey değil.

Tebeşir boyasının özellikleri

Tebeşir boyası, kalsiyum karbonatta yüksek bileşen. Parlak olmayan mat yüzeyi ile karakterizedir. Aynı zamanda yüksek örtücülüğe sahiptir ve çok hızlı kurur. Esas olarak mobilya boyamak için kullanılır ve herhangi bir işlem görmeden doğrudan bunlara uygulanabilir. Ancak diğer yüzeylere de uygulanabilir.

Tebeşir boyası

Ana avantajlar

  • Astar gerekmez. Tebeşir boyalarının temel avantajı, temiz, kuru yüzeylere doğrudan uygulanabilmeleridir. Önceki boyayı kaldırmaya gerek kalmadan boyalı mobilyalarda bile.
  • Tabanı sulu. Çalışmanın çok kolay olmasının sebeplerinden biri de budur.
  • Damlama yapmaz. Kıvamından dolayı tebeşir boya uygulandığında nadiren damlar.
  • Toksik değildir ve koku bırakmaz.. Düşük düzeyde VOC’lere (uçucu organik bileşikler) sahiptir.

Nasıl uygulanır?

Tebeşir boya sonuçlarıyla çalışma basit ve rahat. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu boya ile ahşap bir mobilyaya ikinci bir hayat vermek için restorasyon uzmanı olmanıza gerek yok. Aşağıdaki dört adımı uygulamanız yeterlidir:

  1. Boyanacak yüzeyi temizleyin. Boyanın uygulanacağı yüzey temiz ve kuru olmalıdır. Daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için boyamadan önce yüzeyi zımparalarsanız, daha sonra tozu çıkarmayı unutmayın.
  2. Boyayı uygulayın. Boyayı, tekstürlü veya dokusuz bir fırça veya rulo ile, boyanın dokusuna saygı duyarak veya farklı efektler elde etmek için sulayarak uygulayabilirsiniz.
  3. Balmumu veya vernik uygulayın. Balmumu veya vernik uygulamanın temel amacı, parçaya renk katmak için de kullanabilmenize rağmen, parçayı mühürlemektir.
  4. Parıldayın. Balmumu kuruduktan sonra, parçayı yumuşak bir bezle parlatabilirsiniz.
Tebeşir boya uygulaması

Bu boyanın kullanılması çok yaygındır. antika mobilyalara benzer şekilde bitirmekancak bunlarda gerçek aşınma ve yıpranma göstermeden. Bununla birlikte, daha temiz, daha çağdaş yüzeyler elde etmek için tebeşir boya da kullanılabilir. Birini veya diğerini elde etmek için, boyayı uygulama şeklinde bazı değişiklikler yapmak yeterli olacaktır.

Rustik bir görünüm için

Bu resimle yapılan işleri bu şekilde karakterize eden rustik estetiğe ulaşmak için ideal olan, boyayı bir fırça ile tebeşire uygulayın. Böylelikle, balmumu uygulandıktan sonra fırçaların çıkması ve bu eski patinanın elde edilmesine katkıda bulunması sağlanır. Eski veya eskitilmiş bir etki elde etmek için, ilk kat boyadan sonra ve kuruduktan sonra zımpara kağıdı veya ince çelik yünü ile geçirilmesi de yaygındır. Mobilyanın orijinal rengini beğenmezseniz, karşıt bir yüzey elde etmek için iki kat farklı renk uygulayabilir, arka plan rengini ortaya çıkarmak için ikinci katı zımparalayabilirsiniz.

Rustik görünümlü tebeşir boyalı mobilyalar

Çağdaş bir görünüm için

Öte yandan, çağdaş bir mobilyanın yüzeyini taklit etmek istiyorsanız, ideal olan flok silindiri kullanın. Elde edilen doku hala biraz grenli ise, kuruduktan sonra boyanın üzerine ince bir zımpara kağıdı geçirmeniz gerekir, böylece son cila gibi pürüzsüz olur.

Tebeşir boya projeleri

Tebeşir boyasıyla nasıl çalışılacağı konusunda artık daha net misiniz? Bunu kullanarak evinizdeki bir mobilya parçasına ikinci bir hayat vermeye cesaret edebilir misiniz? Önce küçük bir parça deneyin ve daha sonra sandalyelere, çekmecelere ve dolaplara atlayın.

Görüntüler – Annie Sloan

Tebeşir boyasının tüm anahtarları konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu