Sürdürülebilir dekorasyon neleri kapsar?

Sürdürülebilir iç tasarım, evdeki malzemeler, enerji ve su kullanımını azaltmayı ve doğal kaynakları korumanı amaçlar. Bu amaçları gerçekleştirmek için, sürdürülebilir iç tasarım önerileri arasında enerji verimli aydınlatma ve ısıtma sistemleri, su tasarruflu duş ve lavabo aksesuarları, geri dönüştürülmüş malzemelerle yapılmış mobilyalar ve ekolojik boya ve temizlik ürünleri kullanmak yer alır. Ayrıca, doğal aydınlatma, yeşil çatılar ve bitkilerle bezenmiş iç mekanlar gibi özellikler de sürdürülebilir iç tasarımın bir parçasıdır.

Sürdürülebilir dekorasyon
Sürdürülebilir dekorasyon nedir

Sürdürülebilir iç dekorasyon, evimizde sahip olduğumuz her şeyi kullanırken daha dikkatli olmak, bizim için yararlı olduğundan ve daha iyi yaşamamıza yardımcı olma işlevini yerine getirdiğinden emin olmakla ilgilidir. Gördüğünüz gibi, bunun evinizin dekoratif tarzıyla pek ilgisi yok. Bu, çevre ve çevrenizdeki insanlar üzerinde olumlu etkisi olan bir yaşam tarzını benimsemek ve bu taahhüdü evinizi döşeme, donatma ve giydirme biçiminize taşımakla ilgilidir.

Bir görüş açısı meselesi

Sürdürülebilir bir hayat tarzı yaşamak uzun vadeli bir hedeftir, bu nedenle evinizi ekolojik bir ev haline getirmek için önerilen tüm eylemleri aynı anda gerçekleştirmeye çalışarak kendinizi bunaltmamanız çok önemlidir. Önemli olan, zaman içinde sürdürülebilir küçük değişiklikleri teker teker yapmaya kararlı olmanızdır. Örneğin, bütçeniz nedeniyle veya kiralık bir evde yaşadığınız için güneş panelleri kurmanız mümkün değilse, ulaşabileceğiniz başka bir enerji tasarrufu yolu arayın.

Tavsiye: Güzel Konu: Sağlıklı Mobilya Modelleri

Bugün yapabileceğim en kolay şey nedir ve bu rutini zaman içinde sürdürebilecek miyim? Eğer cevabınız evet ise, devam edin! Unutmayın: En önemli şey, peşinde olduğunuz sürdürülebilir yaşam ideali ile mevcut günlük yaşamınızın ihtiyaçları arasında bir denge bulmaktır.

Sürdürülebilir mobilya tasarımları
Sürdürülebilir eşya tasarımları

Ev mimarisinden en iyi biçimde faydalanın

Senin evin nasıl bir yer? Odaların bulunduğu yere, yönüne ve dağılımına bakın. Açıkçası, bunlar değiştiremeyeceğiniz hususlardır, ancak her odaya verdiğiniz kullanımı bu özelliklere göre değiştirebilirsiniz.

Evin nereleri daha fazla güneş ışığı alıyor? Çalışma masanızı oraya yerleştirin. Bazı alanlarda cereyan var mı? Çamaşır ipini yerleştirin ve çamaşırlarınızı kurutma makinesi olmadan kurutun. Meditasyon yapıyor musunuz? Bunu yarı karanlıkta yaparsanız, o köşeyi evin daha iç bir alanına yerleştirebilirsiniz. Kendinize sorular sorun ve gerekirse elinizdeki kaynakları daha iyi kullanmak için odaları yeniden dağıtın.

Ahşap Masa
Doğaya zararı az, geri dönüşümü kolay ve az enerjiyle elde edilen ekolojik malzemeler

Sürdürülebilir mobilyalar ve ekipmanlar

Evinizi doğal ham maddelerden yapılmış veya çevre dostu süreçler kullanılarak üretilmiş ürünlerle döşemek, donatmak ve dekore etmek için piyasada geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. İşlenmemiş ahşap, mantar, bambu veya linolyum harika seçeneklerdir.

Bir şey almadan önce kendinize ona gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorun ve şunları öğrenin: özellikleri nelerdir, hangi malzemelerden yapılmıştır, nerede ve nasıl üretilmiştir, kullanım ömrü bittiğinde ve onu elden çıkardığımda ona ne olacak? Sorumlu bir şekilde satın alın ve en uzun süre yoğun olarak kullanabileceğiniz şeylere yatırım yapın. Unutmayın ki hem satın aldıklarımızın hem de attıklarımızın ekolojik ayak izimiz üzerinde etkisi vardır.

Daha Sürdürülebilir Bir Dekorasyon
Daha Sürdürülebilir Bir Dekorasyon İçin Neler Yapılabilir?

Yapay kumaşlardan uzak durun

Doğallık geldi! Piyasadaki doğal liflerden yapılmış her türlü tekstil ve dekoratif objeyi bulmak çok ama çok kolay olacak: yün halılar, keten perdeler, koltuklar, hasır, jüt veya rattan sepetler… Liste çok geniş ve güzel, işlevsel ve ekolojik olmanın yanı sıra geleneğe ve işçiliğe saygıyı vurgulayan objelerle dolu. Dahası, doğal liflerden yapılmış nesnelerle dekorasyon yapmak, sakin, rahat ve iyi hissettiren sıcak bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Çevre Dostu Dekorasyon
Çevre Dostu Dekorasyon Örnekleri

Mutlaka çevreye en az zarar veren seçeneği araştırın

Kişisel hijyen konusunda olduğu gibi, ev temizliği konusunda da çok çeşitli toksik olmayan deterjanlar bulabilirsiniz. Deneyin! Temizlik de aynı derecede etkilidir ancak evlerimizin bakımının gezegen üzerindeki etkisini azaltır. Ayrıca, eviniz çok daha sağlıklı ve alerjenlerden arınmış olacaktır.

Ekolojik Ev Dekorasyon
Ekolojik Ev Dekorasyon Fikirleri

Yeniden kullanın, geri dönüştürün, kurtarın, geri yükleyin ve verin.

Halihazırda sahip olduklarımızı çoğaltmamak veya atmamaktan daha sürdürülebilir bir şey yoktur. Satın aldığımız her şey plastikle paketlendiğinde veya sarıldığında çevre üzerinde olumsuz bir etki yaratmakla kalmıyoruz, aynı zamanda atıklarımızın gezegenden yok olmasını sağlamak için hala bekleyen bir ders.

Bir Öneri: Toprak renkleri ve çok doğal tonlar

Bu nedenle her zaman elinizdekileri yeniden kullanmaya çalışın ya da bu mümkün değilse verin veya yeniden kullanabilecek birine satın. Aynı şekilde, ihtiyacınız olan şeyleri ikinci el piyasasında arayın: mükemmel durumda olan ve kullanabileceğiniz harika şeyler var! Dahası, evinize bir parça vintage mobilya getirmek her zaman bir stil dersidir!

Evinizi dekore ederken olabildiğince az ve öz parçaları seçmenizi öneririz.
Evinizi dekore ederken olabildiğince az ve öz parçaları seçmenizi öneririz.

İlave bir not: Yerli ticaret yapmayı seçin.

Sürdürülebilirliğin bireysel bir şey değil, hepimizi ilgilendiren kolektif bir hedef olduğunu unutmayın. Yerel olarak satın alın: yalnızca bölgenize hayat vermek ve küçük işletmelere yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda çevrimiçi satışlardan binlerce ürünün gönderilmesinden kaynaklanan atıkları da önleyeceksiniz.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu