Siyah Renk Anlamı – Güç

Siyah rengin hayattaki anlamı ve sembolizmi

Siyah, başka hiçbir rengin bulunmadığı güçlü bir renktir ve genellikle kötülük, kirlilik veya gizemle ilişkilendirilir.

Bu olumsuz bağlantılara rağmen, aslında en beğenilen renklerden her yaştan insan tarafından ve günlük hayatımızda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sana aşağıda açıklayacağım anlam ve sembolizm Hayatımızda kesinlikle bilmediğin siyahlık var.

Siyah rengin hayattaki anlamı ve sembolizmi

Siyah rengin anlamı

Siyah renkBu rengin anlamı biraz karmaşıktır çünkü daha çok onu kimin tanımlayacağına dair yoruma bağlıdır.

Ama sırayla, bu zerafetin rengi Ciddiyet, farklılık ve belirli bir sınırla şehvet, zenginlik veya büyük prestij ve saygıya sahip kişilerin kıyafetlerinde yaygın olarak kullanılır.

Diğerlerinin varlığından yoksun bir renk olan bilim adamları, onun gerçekten bir renk olmadığını ve yalnızca diğer tonların yokluğunun bir ürünü olduğunu düşünüyorlar.

Birçok insan tek bir gölge olduğuna inanır, ancak gerçekte siyahın yaklaşık 50 farklı ton ve hepsi beyazın doğrudan kontrastıdır, ona nasıl baktığınıza bağlı olarak, farklı kullanımlar verilebilir ve farklı yerlerde bulunabilir.

Siyah, gri gibi, sessiz, nötr bir gölgedir ve birçok temsiller ve sembolizmler üzücü, trajik ve hatta kötü olarak yorumlanabilecek farklı.

Ardından, bu konuya biraz gireceğim.

Siyah renk neyi temsil eder?

Birçok kültürde negatif renkolarak kabul edilir geri kalan renklerin karanlığını ortadan kaldıran, hatta sahip oldukları anlamı değiştiren.

Örneğin, neşeli sarı renk siyahla birleştiğinde bencilliği ve açgözlülüğü temsil eder.

Buna karşılık siyah, hayatta olabilecek kötü ve aşağılayıcı her şeyi temsil edebilir. “Ailenin kara koyunu” ya da “kara bir ruhunuz var” gibi bir ifade ya da “kara büyü” gibi bir filmde bulabileceğiniz daha hayali bir şey duydunuz mu?

Ancak siyah renkle her şey “kötü” değildir; daha önce de bahsettiğim gibi, bu rengi zarafet ve ciddiyet için Saygı arayan tüm bu varlıklar, daha ciddi bir hava vermek için siyah giyme eğilimindedir, bu yüzden siyah kıyafet kullanımı çok yaygındır.

Kara bir gecenin verdiği gizem ya da yalnızlığın sunduğu huzur, temsil ettiği her neyse bakış açısına çok bağlı ve kişinin renkle ilgili sahip olduğu kültür.

Artık tüm renklerde olduğu gibi siyahın da insan psikolojisi ve davranışında ve söz konusu bireyin kişiliğinde bir anlamı vardır. Ne olduğunu biliyor musun, sana şimdi söylüyorum.

Psikolojide siyah renk ne anlama gelir?

Psikolojide siyah rengin anlamı zarafet, güzellik ve belirsizliktir ve ölüm ve boşlukla olan bağlantısı nedeniyle onu daha genç insanlar için daha çekici kılıyor.

Ancak bu anlam, her biri için değişebileceğinden, kişinin bakış açısına çok bağlıdır.

Bir kişi için güç anlamına gelebilir, ciddiyet, kullanana saygı. Siyah renk size yetkin veya girişimci bir bireyin ihtiyaç duyabileceği tüm kararlılığı verir.

Bir başkası için siyah renk bir niyet anlamına gelebilir. Acı veya üzüntü gibi çok derin duygusal nedenleri vardır. Bazı insanlar günlük yaşamlarında kültürel veya duygusal olarak acılarını veya hayal kırıklıklarını göstermek için sıklıkla bu rengi kullanırlar.

Bu her zaman konuşuyor genel bir bakış açısıyla. Herkes farklı düşünür ve renge baktığınızda diğer duyumları yorumlayabilirsiniz.

Şimdi, siyahın var olan farklı mesleklerde çok fazla kullanımı var, özellikle bunlardan biri pazarlama ve reklamcılıktan yararlanıyor.

Pazarlama psikolojisinde siyah renk

Siyah rengin kültürlerin büyük çoğunluğunda kötü bir anlamı olduğunu zaten biliyorsunuz, ama bu şu anlama gelmiyor, Favori renk için mevcut çağda sonsuz gençlik ve yetişkinlerin.

Siyahın öne çıkması ve çeşitli stiller oluşturması sayesinde, en güzel gece elbiselerini süslemek için veya farklı renkteki giysi takımlarının kombinlerinde yaygın olarak kullanılır.

şimdi reklam şirketleri Siyahı bir reklamın kahramanı olarak görmeniz çok zordur, bu ton daha çok arka plan olarak veya başka bir rengi vurgulamak için kullanılır.

En yaygın kombinasyon, çarpıcı ve çekici bir kontrast oluşturmaya yarayan sarı iledir.

Gri gibi olmasına rağmen, güçlü duygusal odak noktası olurlar. Duygusal bir mesaj göndermek istiyorsanız, daha koyu veya trajik bir dokunuş vermek için siyahı kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir gizem romanını tanıtmak için şunları yapabilirsiniz: siyah ve tonlarını kullanımı, bu gizemli ve belirsiz havayı vermek ve bu tür konuları veya yaklaşımları seven halkı çekmek için kullanılır.

Bunlar siyahın bazı mesleklerde bazı kullanımları olmuştur, ancak varlığı sadece bu alanlarla sınırlı değildir; aslında bu ton en az hayal ettiğiniz yerlerde ortaya çıkmış olabilir veya sadece orada olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz.

Şimdi size siyah renkle ilgili bazı gerçekleri ve merak edilenleri anlatacağım.

Siyah rengin merakları

Siyah var belirli bir etki seviyesi İnsan hayatı boyunca, gününüzün her anında siz fark etmeden ortaya çıkabilir.

Şimdi size siyah renk hakkında şimdiye kadar bilmediğiniz bazı görünüşleri ve ilginç gerçekleri anlatacağım:

 • Siyah genellikle kahramanıdır diğerleri arasında Scar yelesinde (Aslan Kral), cadı (Külkedisi), deniz cadısı (küçük deniz kızı), Hades (Herkül), Maleficent (Uyuyan güzel) gibi birçok Disney kötü adamı.
 • Ve tıpkı Disney’de olduğu gibi siyah, filmlerdeki kahramanların ve kötü adamların kostümlerinde de görünür: Venon, Batman, Catwoman, Black Widow, diğerleri arasında.
 • Kahramanlar temasıyla devam edersek, bazı evrenlerde Spiderman siyah giydiğinde, trajik bir olay nedeniyle öfkesini, acısını veya intikam arzusunu temsil eder, kesinlikle siyah renkle ilgili unsurlar.
 • Ayrılan kahramanlara isim veremeyiz İkonik Darth Vader’dan bahsetmiyorum bile.
 • Bazı kültürlerde, büyü kötü olduğunda iyi meslektaşı beyaz iken o “siyah” olarak anılır.
 • Kültürlerden bahsetmişken, Çin’de ying ve yang çemberi, beyaz bir yarısı ve siyah bir yarısı olan ve her ikisi arasında olması gereken dengeden bahsediyor.
 • Zayıflama etkisi, her kıyafette kullanılabilmesi ve çoğu durumda işe yaraması gibi sebeplerden dolayı dünyanın her yerindeki insanların büyük çoğunluğunun en sevdiği renk siyahtır.
 • Siyah genellikle birçok rengin rengidir. Polis veya kolluk kuvvetleri tarafından Üniformalar genelde siyahtır.
 • Meditasyonda siyahın hakim olduğu ortamlarda meditasyon yapmamanız, zihninizde o ton belirse bile hızlıca başka bir ton düşünmeniz istenir. Çünkü bu renk fikirlerin netleşmesini veya akıl yürütmeyi engeller.
 • Sert, eski moda veya sıkıcı olarak kabul edilen şakalar veya şakalar sert olarak kabul edilir.
 • En kasvetli, riskli ve yasa dışı piyasanın adı “Kara borsa”.
 • Birçok isyancı grup veya isyancı, siyah rengi temel olarak kullanır.

Bu merakları ilginç buldunuz mu? Siyah, hiç beklemediğiniz yerde görünebilir, hatta dikkatinizi çekmeden ince bir şekilde görüş hattınızda görünebilir, bu muhtemelen fark etmediğiniz şeyler veya doğa unsurları şeklindedir.

Siyah şeyler

Siyah renge sahip çok sayıda nesne var onlar ya insan tarafından yaratılmış ya da zaten güzel doğamızın bir parçası.

Bununla siyah rengin anlamı ve sembolizmi ile ilgili ihtiyacınız olan her şeyi zaten biliyor olmalısınız,  biraz daha derine inince bu renkle ilgili bilginiz ortaya çıkar.

Her biri siyah rengin duyumlarını kendi bakış açısına veya duyularına göre yorumlar. Sizinki nedir Aşağıdaki yorumlarda bize söylemekten çekinmeyin ve en sevdiğiniz renklerin daha fazla anlamı için bizi ziyaret edin.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu