Şık Parke Döşemesinde Son Trendler

Şık Parke Döşemesinde Son Trendler ile Zemin Kaplayın! Zeminlerinize yeni bir görünüm kazandırmak istiyor musunuz ve mevcut seçeneklerden – kelimenin tam anlamıyla – etkileniyor musunuz ?! İç mekanınıza şık bir dokunuş katacak şık ve dayanıklı zeminlerde size aşağılık getiriyoruz! İşte 2023’te iç mimarların istek listelerinin başında gelen pazardaki yeni stiller.

Ahşap görünümlü Zeminler

Ahşaba benzeyen döşeme uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor ve bu tarz yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Hiper gerçekçi dokulu veya yıpranmış ahşap laminat döşemeden seramik veya vitrifiye karo ve vinilde ahşap görünümlülere kadar değişen bu trend, popülerlik listesinde bir numaradır.

Aşağıdaki resimdeki seramik ahşap karo simetrik bir balıksırtı deseninde döşenmiştir ve ayağın altındaki his dışında gerçek ahşaptan ayırt edilmesi zordur; soğuk hissediyor ve ahşap zeminlerin “bahar” ına veya sıcaklığına sahip değil.

Seramik ahşap Fayans Döşeme

Aşağıdaki resimdeki seramik ahşap karo simetrik bir balıksırtı deseninde döşenmiştir ve ayağın altındaki his dışında gerçek ahşaptan ayırt edilmesi zordur; soğuk hissediyor ve ahşap zeminlerin “bahar” ına veya sıcaklığına sahip değil.

yer döşemesinde son trendler

Mühendislik Ahşap Zeminler

Gerçek ahşap zeminler pahalıdır ve gerçekten çevre dostu değildir. İyi bir alternatif, bir kontrplak çekirdeğin üzerinde ince bir sert ağaç dilimi ile birlikte gelen, işlenmiş ahşaptan yapılmış döşemedir. Mühendislik ahşap zeminler, ayaklarının altındaki laminatın doğal olmayan hissini sevmeyenler için uygun fiyatlı seçeneklerdir.

Gerçek ahşap kaplamadan yapıldıkları için, ahşap yüzeyin bir parçası olan ve gerçek ahşapla aynı hissi veren doğal burl ve budaklarla birlikte gelirler. Bu zeminler tıpkı gerçek ahşap gibi yeniden cilalanabilir. Bununla birlikte, çok kolay silinebilen lamine zeminler veya seramik karo zeminlerin aksine, tasarlanmış ahşap zeminlerin bakımı daha zordur. Tahtalar ne kadar uzun ve genişse, o kadar moda olurlar.Mühendis ahşap döşeme

Geri Dönüşümlü Döşeme

Yeşil yaşamın artık yüksek bir öncelik olmasıyla birlikte, eski yapı malzemelerinden geri dönüştürülmüş ahşap gibi çevreye duyarlı zemin kaplamaları gitmenin yolu! Ev sahipleri, karbon ayak izlerini azaltabilecek malzemeler kullanma konusunda kendilerini iyi hissediyorlar. Ayrıca seçtikleri malzemelerin arkasında ne olduğunu bilmek isterler.

Geri kazanılmış ahşap genellikle mükemmel değildir, çürükler ve çizikler olabilir. Bu belki de çekiciliğinin bir parçası!

geri dönüştürülmüş zemin

Taş Fayans

Doğal görünüm bugünlerde çok fazla! 24 x 48 inç (2 x 4 fit) kadar büyük taş levhalar şu anda trend oluyor. Mermer ve granit, büyük ölçüde kolay bulunabilirlikleri nedeniyle listenin başında olmaya devam ediyor, ancak Jaisalmer taşı, Kota, kireçtaşı, traverten ve cuddapah gibi daha ucuz taşlar da çok popüler. Pürüzsüz ve cilalı taş yakın zamana kadar revaçtayken, şimdi kasabanın konuşması olan görünüm kaba yontulmuş yüzeyler. Bir uyarı: pürüzlü zeminler harika görünür, ancak eviniz tozsuz olmadığı sürece temiz tutulması çok kolay değildir.taş döşeme

Vitrifiye Fayans

Kil ve silika kullanılarak üretilen tasarlanmış bir yer karosu olan vitrifiye karolar, büyük ölçüde bakım kolaylığı ve dayanıklılığı nedeniyle popülerlik listelerinde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Bu karolar, herhangi bir dekor temasına uyacak şekilde çeşitli boyutlarda, yüzeylerde ve renklerde mevcuttur. Vitrifiye karolar çizilmez, renklere dayanıklı ve tamamen su geçirmezdir. Doğal taş zeminlerden farklı olarak döşenmeleri de çok kolaydır ve herhangi bir sızdırmazlık veya cilalama gerektirmezler.

Pişmiş toprak döşeme

Günümüzün en son döşeme trendleri, pişmiş toprakların sıcaklığına ve zamansız çekiciliğine geri dönüyor ve bu kesinlikle sevdiğimiz bir trend! Görünüşe göre ev sahipleri bu dünyevi ve tamamen doğal yer döşemesinden yeterince yararlanamıyor ve bu tarz etnik Hint evleriyle tam olarak uyum sağlıyor. Pişmiş toprak zeminler yaşlandıkça muhteşem bir parlaklık kazanır ve sade su ile düzenli olarak paspaslamak, normal pişmiş pişmiş toprak karolara hoş bir patina getirir. Yine de uyarılmalıdır; pişmiş toprak kolayca çizilir ve dikkatli kullanılmalıdır. Yanlış döşenirse, kenarlara yakın çatlayabilir.

Pişmiş toprak döşeme

Eviniz İçin En İyi Zemin Kaplama Malzemelerini Seçme İpuçları

 • Geçtiğimiz yıl, salgın, hijyeni ev sahiplerinin önceliklerinin en üstüne koydu. Diğer tüm seçeneklere göre su geçirmeyen, gözeneksiz ve kolay temizlenebilen döşeme ve karolar tercih edilmektedir. Bugün evlerde günlük paspaslama ve sterilizasyon ile su geçirmez laminat parke, seramik karolar veya vitrifiye fayanslar bu yıl trend oluyor. Doğal görünümü tercih edenler için mermer, granit, Jaisalmer ve Kota taş zeminler hoş, sürdürülebilir seçenekler sunuyor.

 • Halılar genellikle toz topladıkları ve sterilize edilmeleri kolay olmadığı için tercih edilmezken, eğer onlarsız yapamıyorsanız, hafif, dökülmeye karşı dayanıklı ve kolayca yıkanabilen sentetik malzemelerden yapılmış günlük halıları veya kilimleri tercih edin.

 • Dekorunuza ve renk düzeninize uygun döşeme renklerini seçin. Vitrifiye karolar, olası tüm renk, desen ve kaplamaların gamını çalıştırır. Zemin dokuları bu yıl çok popüler, kaba yontulmuş doğal taş zeminler çok popüler.

 • Kolayca yenilenebilir ahşap kaynaklarından (FSC sertifikasına sahip ahşabı arayın) elde edilen sürdürülebilir ahşap döşeme popülerdir. Tahılları vurgulayan doğal ahşabın tonu, minimalizmden maksimalizme kadar tüm dekor temalarıyla güzelce harmanlanıyor!

 • Geri dönüştürülmüş veya geri kazanılmış ahşap, yeni ahşapla asla eşleştirilemeyen renk tonlarıyla yıllar içinde hoş bir görünüm kazanır. Dahası, ahşabı yeniden kullanmak orman kaynaklarımızı korur ve çevrenin korunmasına yardımcı olur!

Özetlemek gerekirse… ahşap görünümlü laminatta daha uzun ve daha geniş plakalar veya tahtalar, işlenmiş veya geri dönüştürülmüş ahşap ve taş veya pişmiş toprak gibi doğal yüzeyler, şu anda döşeme pazarında sıcak olan ve olan şeylerdir. Temizliği kolay, uzun ömürlü ve dekor duyarlılığınıza uygun malzemeler arayın. Zeminin neye benziyor? Aşağıdaki yorumlarda bize söyleyin!

Parke Döşemesi nasıl yapılır?

 1. Öncelikle, zeminin düz ve temiz olması gerekir. Eğer zemin düz değilse, düzeltici bir tabaka uygulanabilir. Ayrıca, zemindeki tüm döşeme veya kaplama malzemeleri kaldırılmalıdır.

 2. Döşeme malzemesi seçilmelidir. Parke döşemesi için en sık kullanılan malzeme ahşaptır, ancak diğer seçenekler de mevcuttur, örneğin laminat, vinil veya linolyum.

 3. Döşeme malzemesi kesilerek uygun boyutlara getirilmelidir. Bu, genellikle döşeme malzemesinin kalınlığına ve zemindeki eşiklere göre ayarlanır.

 4. Döşeme malzemesi zemine yapıştırılır ve sıkıca bastırılır. Yapıştırıcı kalın bir tabaka olarak uygulanır ve döşeme malzemesi yüzeyine paralel olarak sürülür.

 5. Döşeme malzemesi zemine yerleştirildikten sonra, yapıştırıcının tamamen kuruması için belli bir süre beklenir. Döşeme malzemesi tamamen yapışmış ve yerinde sabitlenmiş olmalıdır.

 6. Son olarak, döşeme malzemesi cila veya vernik ile kaplanabilir ve parke döşemesi tamamlanmış olur. Bu adımlar doğru bir şekilde uygulandığında, sağlam ve estetik bir parke döşemesi elde edilebilir.

Daha fazla döşeme fikri için BeyazYastık ekibiyle bağlantı kurun.

Şık Parke Döşemesinde Son Trendler ile Zemin Kaplayın! konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu