Rattan Mobilya Nasıl Canlandırılır ve Bakımı

rattan nasıl canlandırılır

Rattan, hem evin içini döşemeye hem de iklimin ılıman olduğu aylarda keyifli vakit geçirebileceğiniz dış mekanlar kurmaya uygun mobilyaların yapıldığı çok yönlü bir malzemedir.

Yıllar sonra bile mükemmel durumda tutmak için rattanın nasıl canlandırılacağını bilmek önemlidir.

Bakalım bu malzeme hakkında bilinmesi gereken önemli şeyler neler ve her şeyden önce ona zarar vermeden nasıl temizlenecek veya boyanacak.

n, hem evin içini döşemek hem de iklimin ılıman olduğu aylarda hoşça vakit geçirebileceğiniz dış mekanlar oluşturmak için mobilyaların uygun hale getirildiği çok yönlü bir malzemedir.

Yıllar sonra bile mükemmel durumda tutmak için rattanın nasıl canlandırılacağını bilmek önemlidir.

Bakalım bu malzeme hakkında bilinmesi gereken önemli şeyler neler ve her şeyden önce ona zarar vermeden nasıl temizlenecek veya boyanacak.

rattan nasıl canlandırılır

Rattan temizleme: adım adım kılavuzumuz

Rattanın nasıl korunacağını görmeden önce, ne olduğunu açıklığa kavuşturmak daha iyidir.

Rattan nedir

Rattan tamamen doğal bir kökene sahiptir Aslında daha çok görkemli ve işlevsel bahçe mobilyaları oluşturmak için kullanılan bu elyaf, bir tür kumaştan elde edilmektedir. avuç içi tırmanışı Güneydoğu Asya’da değil, aynı zamanda Amerika ve Afrika’nın ekvator bölgelerinde yetişen.

Rattanın türetildiği hurmanın bilimsel adı Hint kamışı rotang ve ticari tarihi, ülkemize daha 1940 yılında gelse bile, onsekizinci yüzyılda bile başlamaktadır.

Mobilya sektöründeki başarısı, bu bitki materyali olmasından kaynaklanmaktadır. hasır ve bambuya mükemmel bir alternatiftir.

rattan temizleme

Rattan nasıl canlandırılır

Rattan mobilyalarla döşenmiş bir bahçe veya teras, bir eve kesinlikle ekstra bir stil dokunuşu verir ve misafirlerin tasarım ve ev konforuyla ilgili her ayrıntıya çok dikkat edildiğini anlamasını sağlar.

Hayatının neredeyse tamamını dışarıda geçirmek rattan mobilya, atmosferik ajanların sürekli etkisine maruz kalır, güneş ışığı ve sıcaklık değişimi, bu nedenle, bir süre sonra, küçük bir restorasyon gerekebilir.

Hafif hasarlı rattan’ı canlandırmak için cila veya vernik uygulayabilirsiniz, ancak her zaman malzemeye uygun ve dış mekan yaşamına dayanıklı olanları seçmeyi unutmamalısınız.

Aşağıdakileri kullanarak orijinal rengi korumaya veya değiştirmeye karar verebilirsiniz:

  • Şeffaf cila zevkinize bağlı olarak parlak veya mat
  • Farklı tonlarda cila orijinalden mobilyanın görünümünü değiştirmek
  • Sentetik emaye farklı tonlardaki çözücülere dayalı

Rattan mobilyaların restorasyonu, hasır mobilyaların restorasyonundan çok farklı değildir, çünkü malzemelerin bariz benzerlikleri vardır.

Yalnızca render etmeye ihtiyaç varsa rattan daha az kuru ve daha canlı kabul edilebilirKeten tohumu yağı, çatlakları “iyileştirmek” ve orijinal haliyle güzel görünmesini sağlamak için.

Bu müdahalelerden herhangi birini gerçekleştirmeden önce kapsamlı bir temizlik yapmak gerekliRattan iyi durumda olsa bile düzenli olarak tekrarlanması gereken önemli bir işlemdir.

açık rattan nasıl canlandırılır

Rattan nasıl temizlenir

Rattan mobilya, toz ve kiri çok kolay toplayan dokuma liflerden yapılmıştır, bu nedenle periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Rattan temizlemek için başlangıçta birini kullanabilirsin diş fırçası veya fırça bununla nesnelerin girişlerinde gizlenen parçacıkları çıkarmaya devam ediyoruz. Kiri daha fazla batırmamak için bunu yaparken çok fazla baskı uygulamamak önemlidir.

Birlikte ince bir nozul ile donatılmış elektrikli süpürge veya daha da iyisi, aksesuarın fırça ile fırçanın veya diş fırçasının kılları tarafından taşınan tozun çoğunu ve her şeyi kaldırabilirsiniz.

Ancak bu ilk zahmetli ama çok etkili aşamalardan sonra ilerlemek mümkündür. rattan mobilyaların gerçek yıkanmasına.

Bu adım belirli ürünler gerektirmez, sadece az miktarda bulaşık sabunu veya başka bir yumuşak deterjanla dolu bir kapta sıcak su. Yumuşak bir bez veya süngerle tüm yüzeyler temizlenir ve durulanır.

Sonunda güneşin ve rüzgârın ısısını bekliyor mobilyayı kurut veya kuru bir bezle veya en azından saç kurutma makinesiyle müdahale edebilirsiniz.

Rattan çok kirli değilse, tozu bir elektrikli süpürge ile temizleyin ve kalıntıları çıkardığınızdan emin olmak için nemli bir bezle silin.

Çamaşır suyu gibi rattan mobilyaları temizlemek için çok agresif maddeler ve çelik yünü veya aşırı sert kıllı fırçalar gibi malzemeyi çizebilecek aşındırıcı aletler kullanmamayı her zaman unutmayın.

rattan temizleme

Fotoğraf Kredisi: @ Pinterest – Bali-interiors.com

Sentetik rattan mı? Bakımı için püf noktalarımızı keşfedin

Genel olarak ne denir sentetik rattan veya poli rattan aslında plastiktir, neredeyse her zaman polietilen.

Bu plastik malzeme ile, rattan (veya hasır) görünümünü taklit eden ve iyi durumda tutması kolay olduğu kadar güzel de dış mekan mobilyaları üretilir.

Sentetik rattanın temizlenmesi çok kolaydır. Doğal malzemeden mobilyalar için tarif edilen adımların aynısını uygulayabilirsiniz, ancak çoğu zaman sadece hemen hemen tüm bahçelerde bulunan su borusunu ve gerekirse bir sünger kullanarak kiri temizleyebilirsiniz.

Başına kurutma sadece masa ve sandalyeleri açıkta bırakın havaya ve güneşe ve sıcaklığa bağlı olarak kirlenme korkusu olmadan kısa sürede tekrar kullanılabilirler.

Alınması gereken tek önlem, basınçlı bir yıkayıcının şiddetli püskürtmesini veya bir demir fırçanın veya polietilene zarar verebilecek kimyasal ürünlerin aşırı aşındırıcı etkisini kullanmamaktır.

Sentetik rattan tamiri de çok kolaydır. Açık havada uzun süre bırakıldığında plastik bir nesnenin kırılması nadir değildir, ancak umutsuzluğa kapılmayın. Örneğin sentetik bir rattan kanepeyi sabitlemek için hazır kitleri kullanabilirsiniz web’de veya donanım mağazalarında.

Bu malzemenin bakımı gerçekten iddiasızdır, asgari el becerisine sahip olmak ve polyrattan mobilyaları temizlemek ve korumak için basit sağduyu kurallarına uymak yeterlidir..

rattan temizleme

Fotoğraf Kredisi: @Pinterest – blog.scoutandnimble.com – @carlaypage

 

Rattanın nasıl canlandırıldığını ve temizlendiğini açıkladığım bu kılavuz hakkında ne düşündüğünüzü bana bildirin veya herhangi bir şüpheniz varsa, soruları ve yorumları cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Rattan Mobilya Nasıl Canlandırılır ve Bakımı
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu