Popüler Mutfak Tasarımı 2024 – Ana Trendler ve Renkler

Dairedeki mutfak sembolik bir yerdir. Tüm konutun atmosferi, nasıl çerçeveleneceğine bağlıdır. Modaya uygun bir mutfak tasarımı seçerken 2024’te kısalık, işlevsellik ve çevre dostu olmanın trend olduğunu hatırlamakta fayda var. Doğal renkler, sade çizgiler ve şekiller, doğallık odanın tasarımında vurgulanması gereken unsurlardır.

Mutfak Tasarım Trendleri 2024: Genel Renk

Mutfakta tadilat yapmaya karar verirken öncelikle renk şemasına ve tarzına karar vermelisiniz.

Trendde hangi renkler var?Mutfak Tasarımı 2024

2024’te modada, parlak renklerle dekore edilmiş mutfaklar, çok fazla parlak vurgu olmadan veya hiç olmadan. Bu çözüm, doğallık, kolaylık ve minimalizm kavramına mükemmel uyum sağlar. Mevcut ve gelecek sezon trendinde krem, sütlü, beyaz, gri renkler.

Daha akılda kalıcı ve özgün bir tasarımdan hoşlananlar, mutfağı siyah beyaz olarak deneyebilir ve dekore edebilir. İstenirse, aksan yapılmasına da izin verilir, ancak çok küçük olanlar. Gri-mavi, sessiz yeşil, sütlü kahve tonlarında koyu renk mobilya cepheleri yardımıyla odanın tasarımını çeşitlendirebilirsiniz.

Mutfak Tasarımı 2024: Stil SeçimiMutfak Tasarımı 2024

2024’te en moda olan üç mutfak tasarımı stili olacak: çatı katı, İskandinav ve yüksek teknoloji. Çatı katı tarzı bir odada tuğla veya kabaca dekore edilmiş duvarlar, açık iletişim ve modern ev aletleri bulunur. Bu tarz genç bir aile veya bekar için idealdir.

Buna da Bakmalısın: Mutfakta yemek kitapları ile süsleyin

İskandinav tarzı pratiklik, katı çizgiler, açık tonlar anlamına gelir. Böyle bir mutfaktaki mobilyalar minimum miktarda olmalıdır. Aynı zamanda, mümkün olduğunca en işlevsel iç eşyaları seçmeye değer. Böyle bir mutfakta pencerelere panjur asılabilir ve tavana gömme ışıklar monte edilebilir. Tarzı çocuklu aileler için harika.

Yüksek teknoloji, malzeme ve rengi birleştiren bir çok akıllı teknolojidir. Bu stil ayrıca şunları içerir:

 • parlak yüzeyler;
 • plastik elemanlar;
 • dokularda veya renklerde kontrastlar;
 • çok miktarda doğal veya yapay renk.

Mevcut sezondaki mutfağın tasarımı, mümkün olduğunca pratik ve odanın kendisi mümkün olduğunca işlevsel olacak şekilde seçilmelidir. Mutfak tüm aile üyeleri için rahat olmalıdır. Tasarım, evdeki diğer tüm odaların stilini mutlaka tekrarlamalıdır.

Mutfak Kaplamaları 2024

Bu sezonun trendi mutfak dekorasyonunda doğal malzemeler. Ahşap özellikle 2023’te moda olacak. Mutfağın dekorasyonunda doğal veya yapay taş da kullanabilirsiniz.

Duvarlar ve tavanlar için hangi malzemeler seçilmeli?Mutfak Tasarımı 2024

Bu sezon mutfaktaki duvarlar, pürüzsüz, pratik, dokusuz moda olacak. Trend beyaz ve açık tonlu beyaz:

 • pembe;
 • yeşilimsi;
 • krem;
 • gri.

Duvarların özel rengi, mobilyaların tasarımına bağlı olarak seçilir.

2023’te tavan tasarımında kabartma kullanılmasına izin verilir. Aynı zamanda, yeterince büyük olmaları arzu edilir. Geniş bir desene sahip genişletilmiş polistiren karolar, ekonomik bir mutfak için mükemmel bir çözüm olacaktır. Daha pahalı bir odada alçı kullanarak bir rahatlama oluşturabilirsiniz.

Mutfak zemin trendleri 2024Mutfak Tasarımı 2024

Bu yıl mutfaktaki zeminin vurgu unsuru olmasına izin verildi. Neşeli parlak muşamba tasarıma çeşitlilik katacak ve mutfağın içini daha akılda kalıcı hale getirecektir. Aynısı esnek fayanslar, fayanslar veya porselen taş eşyalar için de geçerlidir. Oldukça parlak olabilirler. Ahşap veya damarlı zeminler hala moda.

Mutfak backsplash trendleri 2024Mutfak Tasarımı 2024

2024’te seramik ve cam mutfak backsplash’leri moda. Tezgahla aynı malzemeden yapılmış bir backsplash de çok hoş görünecek. Tasarım minimalist, gösterişli değil. Backsplash, duvarın arka planında çok fazla öne çıkmamalıdır. Backsplash rengi, mutfak setinin cephelerinin rengini tekrarladığında bir istisnaya izin verilir.

Bu sezon mutfak sahipleri renk yerine backsplash malzemesinin şekline odaklanmalı. Tuğla şeklinde yapıştırılmış uzun hafif fayanslar, mutfağın içini şık ve modaya uygun hale getirecektir. Pahalı bir çatı katının bu unsurunu gri beton renkli mobilya cepheleri ve kaba mat metal lambalarla birleştirmek faydalı olacaktır.

İskandinav tarzı bir mutfakta, bir backsplash aksan olabilir. Koyu geometrik desenlere sahip hafif fayanslar odada çok uyumlu görünecek.

2024 için modaya uygun bir mutfak tasarımı yaratırken, beş modaya uygun yeni ters sıçrama türü arasından seçim yapabilirsiniz:

 • normal standart versiyonun düşük dörtte üçü veya ikisi – az sayıda asma dolaplı mutfaklar için uygundur;
 • saklama yerleri ile birlikte – mutfak gereçlerini asmak için backsplash’e kancalar takılır, bunlar kulaklığın cephelerinin rengine uyacak şekilde sağlanan sürgülü paneller tarafından gizlenebilir;
 • tavana kadar dolu duvar – seçenek açık raflarla iyi gider;
 • kombine – tasarımda farklı tasarımlara sahip iki veya daha fazla malzeme türü birleştirilir;
 • 50’lerin tarzında – parlak, vurgulu, geometrik veya soyut tasarımlı.

Mutfaktaki backsplash’in rengi, duvarların ve mobilyaların rengiyle ideal olarak birleştirilmelidir. Ayrıca, uzunluk boyunca bu tasarım öğesi sadece lavabo ve sobayı değil aynı zamanda tezgahı da yakalamalıdır.

Mutfak Mobilyası Trendleri 2024

2023’te mutfağı sadece şık bir şekilde dekore etmek değil, aynı zamanda modaya uygun mobilyalar seçmek de önemlidir. İç mekan öğelerini seçerken, modern mutfak takımlarının giderek oturma odaları için tasarlanmış sıradan mobilyalara benzediğini hatırlamakta fayda var. Önü ahşap veya boyalı gardıroplar, çekmeceli tezgahlar, duvarlarda uzun açık raflar 2024 trendleri arasında.

Mutfak setiMutfak Tasarım Trendleri 2024

Sezonun trendlerinden biri de taş tezgahlar. Yapay taştan yapılmış bir mutfak setinin, granitin mermer bir unsuru olabilir. Ayrıca moda, güzel, doğal, belirgin bir dokuya sahip ahşap tezgahlardır.

2024 yılında mutfakların iç tasarımında bir başka moda trendi, tasarımcı kontrplak ile tamamlanmış dolapların cepheleriydi. Bugün, bu tür kaplama, yurtdışından tedarik edildiğinden, yalnızca pahalı setlerde bulunur. Ancak yakında durum büyük olasılıkla değişecek ve böyle bir tasarıma sahip mutfak mobilyaları ortalama bir aile için erişilebilir hale gelecek.

Sıradan, tasarım dışı mutfak takımları içinde bulunduğumuz ve gelecek sezonlarda arka plana atılabilecek unsurlardır. Tasarımdaki vurgu, zemin, backsplash, yemek alanı üzerinde yapılabilir. Bu yaklaşımla tasarımdaki dolaplar mümkün olduğunca göze çarpmamalıdır. Hatta farklı seviyelerde duvarlara sabitlenmiş açık raflarla kulaklığı tamamen değiştirebilirsiniz.

2024’te tasarımcı kaplama ile tamamlanan dolaplara ek olarak. moda:

 • kulpsuz mutfak takımları;
 • kapısız alt dolaplar – bu tür mobilyalar tekstil perdelerle kapatılır;
 • üç katlı İskandinav mutfakları – asma katlı süitler.

Ayrıca tasarımcılara göre önümüzdeki yıllarda İngiliz tarzı mutfak takımlarına ilgi artacak. Bu tür mobilyalar bir çerçeve üzerinde yapılır ve geçen yüzyılın ortalarında büfeler ve dolaplar gibi görünür.

Bu sezon mutfak mobilyalarının tasarımında ilk sırada sadelik ve rahatlık olmalı. Aşırılıklar ve akılda kalıcı süslemeler hoş karşılanmaz.

Akşam Yemeği BölgesiMutfak Tasarım Trendleri 2024

Küçük bir mutfakta, mevcut ve gelecek sezonlarda yemek alanı tezgahın devamı olabilir. Çoğu durumda bu, konfordan ödün vermeden yerden tasarruf sağlar. Mama sandalyeli bar şeklinde yemek alanları da bu sene moda.

Geniş bir mutfakta, yemek alanı en iyi merkeze odaklanarak merkeze yerleştirilir. Bu durumda, sıra dışı bir tasarım ve şekle sahip sandalye ve koltukların kullanılması modaya uygun bir çözüm olacaktır. Bu yılki tablolar hem sıradan dikdörtgen hem de yuvarlak veya oval moda.

Yemek alanını merkeze yerleştirmek mümkün değilse odanın en aydınlık kısmına yerleştirilmelidir. Bir pencerenin yanına sandalyeli bir masa, bahçeye açılan bir cam kapı vb.

Mutfak İçi 2024: Popüler Aksesuarlar

Bu sezon mutfağı yaparken mutfak aksesuarlarını da unutmayın.

Mutfak Aletleri trendleri 2024Mutfak Tasarım Trendleri 2024

2024 yıllarında mutfakta çok fazla beyaz eşya bulunmamalıdır. Aynı zamanda mutfak, işlevsel cihazlardan en iyi şekilde yararlanmalıdır. Tasarımcılar, bu sezon aynı veya benzer tasarıma sahip ev aletleri almanızı tavsiye ediyor. Yani eve metalik renkli bir soba takılıysa, buzdolabı, mikrodalga fırın, termo tencere aynı olmalıdır.

Evye 2024Mutfak Tasarım Trendleri 2024

Bu yıl modada lavabolar hacimli, tezgahın içine yerleştirilmiş. Kabuk herhangi bir şekle sahip olabilir – yuvarlak, oval, dikdörtgen. Çalışma alanının tasarımını, modernden daha iyi, sıra dışı bir tasarıma sahip bir mikser ile tamamlayabilirsiniz. Bunlar dikdörtgen karıştırıcılar, ördek, yunus, yılan şeklinde yapılmış modeller olabilir.

Mutfak Aydınlatma Armatürleri 2024Mutfak Tasarım Trendleri 2024

Özellikle 2024’te moda. Gömme tavan lambaları olacaktır. Ancak asılı çiftleri de kullanabilirsiniz. Gömme ışıklar tavan yüzeyine eşit olarak dağıtılmalıdır. Merkezde bulunuyorsa, yemek alanına çift veya üçlü asın.

Küçük bir mutfakta, odanın tarzına uygun bir tasarıma sahip küçük bir sarkıt lamba asabilirsiniz. Özellikle bu yıl hem büyük hem de küçük mutfakların tasarımında moda olan küre lambalar olacak.

Dekoratif elemanlar

2024 mutfaktaki dekoratif elemanlar minimum sayıda olmalıdır. Minimalist çerçevelerde birkaç saksıya veya küçük fotoğraflara izin verilir.

Sonuçlar

İçini yapmak için mutfak 2024’te modaya uygun görünün, önemli bir kurala uymalısınız. Tasarım ve dekorasyonun tüm unsurları mümkün olduğunca basit olmalıdır. İddialılık, aşırılıklar, mevcut sezonda çok sayıda parlak renk hoş karşılanmaz. Sadece küçük parlak vurgulara izin verilir – çekici bir zemin, bir backsplash, bir musluk veya alışılmadık bir tasarıma sahip bir lamba.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu