Peyzaj Tasarım Stil Trendleri

2023 Bahçe Düzenleme Tavsiyeleri

Peyzaj tasarım ilkelerini yeni bir bahçe tasarımı projesine uygulamak, pratik açıdan da iyi bir şekilde oranlanmış bir alanın nasıl oluşturulacağı konusunda size rehberlik edecektir. Göz önünde bulundurulması gereken çok fazla faktör ve kullanıcı olduğunda, güzelliği bir dış mekana taşımak daha zor olabilir. Ancak, işlevsel olduğu kadar güzel bir alan yaratmak için bu alanlara peyzaj tasarım ilkeleri hala uygulanabilir.

Peyzaj tasarımı nedir?

İyi peyzaj tasarımının gerçek testi, aşağıdaki iki soruyu sormaktır: Peyzaj tasarımının ilkeleri, tasarımcıların çekici, hoş ve rahat peyzajlar yaratmak için kullandıkları kılavuzlar veya araçlardır. Peyzaj tasarım ilkeleri; orantı, düzen, tekrar ve bütünlüktür. Estetik bir peyzaj tasarımı beş temel unsuru birleştirir: çizgi, biçim, doku, renk ve ölçek. Bu tasarım özelliklerinin mükemmel dengesi göze hitap ediyor ve mekana uyum getiriyor.

bahçeler

Peyzaj tasarımcısı Claudia Crawley, bunları en iyi peyzaj tasarım ilkeleri olarak listeliyor: Peyzaj tasarım uygulaması, peyzaj mimarlarının, tasarımcıların ve ev sahiplerinin yeni peyzaj düzenlerini görselleştirmelerine yardımcı olan bir yazılım türüdür. Hepsini bir arada görebilmeniz ve gerçekten yeni tasarımlar yaratmak için bir plan oluşturabilmeniz için yeni bitkiler, su özellikleri ve sert manzaralar eklemenize izin veriyorlar.

Bahçe peyzaj modelleri

Peyzaj tasarım planları: teknik kavramlar ve örneklerle bir bahçe nasıl tasarlanır Bu hafta, bir peyzaj tasarım yazılımı kullanarak bir bahçeyi modellemenin çeşitli adımlarını analiz edeceğiz. Peyzaj konseptinden yola çıkarak, süs bitkileri ve döşeme elemanlarının bir proje seçimi ile peyzaj tasarım planlarını inceleyeceğiz. Amacımız, profesyonellere ve üniversite öğrencilerine bu tür mimari tasarımı kolaylaştıran bir araç sağlamaktır.

bahçe fikirleri

Peyzaj tasarım planları: SketchUp’ı indirmek için genel kriterler, düzenler, pratik örnekler ve DWG CAD kaynakları ile bir bahçenin nasıl tasarlanacağını gösteren bir vaka çalışması ücretsiz bir 3D modelleme yazılımıdır. Peyzaj tasarımına özgü değildir. Ancak nesneleri bir boşluğa yerleştirmek için kullanışlıdır. Peyzaj tasarımcıları, bitkileri, terasları, bankları ve su özelliklerini oluşturmak için kullanabilirler.

Belki de kavramları atlayıp bahçenizi güzelleştirecek bazı projelere geçmeyi tercih edersiniz? Aşağıdaki kaynaklar, kesin talimatlar ve çok sayıda resim sağlayarak tam da bunu yapmanıza izin verecektir: Peyzaj tasarımına ekolojik temelli başka bir yaklaşım olan Permakültür hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bahçe Düzenleme‘ye bakın.

Peyzaj tasarım ilkeleri

Peyzaj tasarımının ilkeleri, tasarımcıların çekici, hoş ve rahat manzaralar yaratmak için kullandıkları kılavuzlar veya araçlardır. Peyzaj tasarım ilkeleri; orantı, düzen, tekrar ve bütünlüktür. Peyzaj tasarım teorisine bakmamız için bu kadar – ve iyi bir ölçü için atılan birkaç peyzaj ilkesi ve unsuru. Bunlarla ilgili daha ayrıntılı yorumlar için bu gönderiye göz atın.

bahçe mobilyası

Bu altı tasarım ilkesini izleyerek görsel olarak hoş bir manzara oluşturabilirsiniz. İyi peyzaj tasarımının gerçek testi, aşağıdaki iki soruyu sormaktır: Yukarıda özetlenen ve özellikle biçim için geçerli olan birkaç unsur vardır. Burada her birine değineceğim, ancak bu unsurlar ve incelediğimiz diğer ilkeler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, peyzaj tasarımı ilkeleri hakkındaki makaleme göz atın.

Peyzaj tasarımcıları bu ilkeleri kullanarak bakılması hoş ve hatta davetkar manzaralar yaratır. Bu ilkeler yüzyıllar önce sanatçılar tarafından yaratılmamıştır, daha çok çoğu insanın sahip olduğu içsel bir görsel duyudur. Bunları kılavuz olarak kullanmak, tasarımcıların ve ev sahiplerinin bakması “mantıklı” bir manzara oluşturmasına yardımcı olur.

Peyzaj tasarım projeleri

İyi peyzaj tasarımının gerçek testi, aşağıdaki iki soruyu sormaktır: SketchUp, ücretsiz bir 3D modelleme yazılımıdır. Peyzaj tasarımına özgü değildir. Ancak nesneleri bir boşluğa yerleştirmek için kullanışlıdır. Peyzaj tasarımcıları, bitkileri, terasları, bankları ve su özelliklerini oluşturmak için kullanabilirler. Peyzaj tasarım ilkelerini yeni bir bahçe tasarımı projesine uygulamak, pratik açıdan da iyi bir şekilde oranlanmış bir alanın nasıl oluşturulacağı konusunda size rehberlik edecektir.

Peyzaj tasarım planları: genel kriterler, düzenler, pratik örnekler ve indirmek için DWG CAD kaynakları ile bir bahçenin nasıl tasarlanacağını gösteren bir vaka çalışması Peyzaj tasarım planları: teknik konseptler ve örneklerle bir bahçe nasıl tasarlanır Çok sayıda premium ve ücretsiz peyzaj tasarımı var çeşitli becerilere sahip kullanıcılar için mevcut uygulamalar. En iyi seçeneklerden bazıları iScape, PRO Peyzaj Ev ve Ev Dışı’dır. İhtiyaçlarınıza en uygun tasarım aracını bulmak için cihazlarınızda bulunan seçenekler için özellik listelerini karşılaştırın. Ayrıca, çalışırken görmek için ücretsiz deneme veya demo düşünebilirsiniz.

Profesyonel tasarım uzmanlarımız, bu akıllı peyzaj tasarımı ilkelerini kendi projelerine uygular, ancak büyük veya küçük, kendi arka bahçenizde veya bahçenizde de işe yarayacaktır. Peyzaj tasarımcısı Claudia Crawley, bunları en iyi peyzaj tasarım ilkeleri olarak listeliyor: PRO Peyzaj, peyzaj mimarları için bir bilgisayar tasarım yazılımıdır. Önerilen fikirleri doğrudan ekranınızda görebilmeniz için gerçekçi fotoğraf görüntüleme ve CAD tasarımları içerir. Aynı zamanda lisanslı bir programdır, böylece onu birden fazla cihazda çalıştırabilir veya her projeye birden fazla kullanıcı dahil edebilirsiniz. Tabletler için tamamlayıcı uygulamalar, yerinde tahmin sağlamak ve ödemeleri tahsil etmek için araçlar içerir.

Peyzaj tasarımı, bir peyzajın estetik unsurlarını planlama, tasarlama ve gerçekleştirme sürecidir.
Peyzaj tasarımı, açık alan için bir kat planı gibidir. Bir kat planı gibi, bir peyzaj tasarımı da ölçeklenmiş boyutları kullanarak bir sitenin görsel bir temsilini oluşturur. Peyzaj planları, çiçekler, ağaçlar ve çimenler gibi doğal unsurların yanı sıra çim mobilyalar, çeşmeler ve hangarlar gibi insan yapımı unsurları içerir. Peyzaj tasarımları ayrıca sulama ve aydınlatma için kaplamalar içerebilir.

Peyzaj tasarımları, ister eviniz için kişisel bir bahçe planı, isterse bir iş veya topluluk alanı için ticari bir plan olsun, öncelikle bir dış mekan düzenini planlamak için kullanılır. Ayrıca, yeni kurulum veya onarım ihtiyacı olduğunda veya bir açık hava etkinliği planlarken referans olarak kullanışlıdırlar.

Peyzaj tasarımının ilkeleri, tasarımcıların çekici, hoş ve rahat manzaralar yaratmak için kullandıkları kılavuzlar veya araçlardır. Peyzaj tasarım ilkeleri; orantı, düzen, tekrar ve bütünlüktür. Estetik bir peyzaj tasarımı beş temel unsuru birleştirir: çizgi, biçim, doku, renk ve ölçek. Bu tasarım özelliklerinin mükemmel dengesi göze hitap ediyor ve mekana uyum getiriyor.

Bahçe peyzaj modelleri, bir peyzaj oluşturmak için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanılabilecek doğal bir çevrenin basitleştirilmiş bir temsilini sağlar.

Garden Designer, tümü bir sürükle ve bırak arayüzü içinde çeşitli bitkiler ve diğer tasarım öğeleri sunar. Yazılım, tasarımların hem 2D hem de 3D görüntülerini sunar. Küçük bir bahçe planlamaktan, bir güverte veya verandalı bir alanın nasıl görünebileceğini görmeye kadar her şey için kullanabilirsiniz. SketchUp ücretsiz bir 3D modelleme yazılımıdır. Peyzaj tasarımına özgü değildir. Ancak nesneleri bir boşluğa yerleştirmek için kullanışlıdır. Peyzaj tasarımcıları, bitkileri, terasları, bankları ve su özelliklerini oluşturmak için kullanabilirler.

Peyzaj konsept tasarımı, peyzajın işlev ve akış açısından nasıl işleyeceğini ifade eden bir temel plandır. Müşterilerin yeni alanları ve içinde tasarlanan harika özellikleri nasıl kullanabileceğinin hikayesini anlatıyor. Garden Planner, The Old Farmer’s Almanac’tan bir yazılım programıdır. İdeal düzenler oluşturmak için bahçe yatakları çizme, bitki ekleme ve nesneleri hareket ettirme yeteneğini içerir. Çeşitli bahçe stilleri için uyarlanabilir. Bu nedenle, büyük bahçeleri olanlar için olduğu kadar küçük kapları veya yükseltilmiş yatakları olanlar için de işe yarar. Ancak, tasarım öğelerinden veya görselleştirmeden çok bitkilerle ilgilidir.

Home Design 3D, ev tasarımcıları için bir oluşturma aracıdır. Ve şirket, bahçeleri ve teraslar gibi dış mekanları planlamak için kullanabileceğiniz bir dış mekan versiyonu sunuyor. Çeşitli ürünler ve tasarım öğeleri ekleyebilir, ardından tasarımlarınızın gerçekçi 3D versiyonlarını görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Farms.com’dan, Landscaper’s Companion Plant and Gardening Guide, temel olarak doğru bitkileri peyzaj tasarımlarınıza entegre etmek için bir referans aracıdır. Sulama ve hava koşulları gibi diğer faktörlerin yanı sıra bitkilerin ne kadar ışık ve aralık gerektirdiğini size söyler. Ayrıca çeşitli bitkileri tasarımlarınızda görselleştirebilmeniz için resimlere sahiptir.

Peyzaj tasarımı ilkeleri, yani orantı, düzen, tekrar ve birlik, profesyonellerin her türlü açık alanı planlamak için kullandıkları temel kompozisyon kavramlarıdır. Evler, parklar, golf sahaları, işletmeler ve diğer sayısız kuruluş, bu ilkelerin sanatsal ve pratik uygulamasından yararlanır. Onlardan da öğrenebilirsiniz.

Peyzaj tasarım projeleri size becerilerinizi uygulama ve güzel bir manzara yaratma fırsatı verir.
Peyzaj tasarımcıları, diğer sanat formlarından belirgin şekilde farklı bir tuval üzerinde çalışırlar. Bitkiler büyüdükçe, çevre koşulları değiştikçe ve insanlar mekanı kullandıkça “sanat” sürekli değişiyor. Bu nedenle peyzaj tasarımcıları, görsel olarak hoş, işlevsel ve ekolojik olarak sağlıklı bir tasarım sağlamak için araziyi, çevreyi, yetişen bitkileri ve kullanıcının ihtiyaçlarını sistematik olarak dikkate alan bir tasarım süreci kullanırlar.

Peyzaj tasarım ilkelerini yeni bir bahçe tasarımı projesine uygulamak, pratik açıdan da iyi bir şekilde oranlanmış bir alanın nasıl oluşturulacağı konusunda size rehberlik edecektir. Peyzaj tasarım uygulaması, peyzaj mimarlarının, tasarımcıların ve ev sahiplerinin yeni peyzaj düzenlerini görselleştirmelerine yardımcı olan bir yazılım türüdür. Hepsini bir arada görebilmeniz ve gerçekten yeni tasarımlar yaratmak için bir plan oluşturabilmeniz için yeni bitkiler, su özellikleri ve sert manzaralar eklemenize izin veriyorlar.

“Peyzaj tasarımı” kulağa oldukça heybetli geliyor. Elbette, bu alandaki tüm fikirleri incelemek yıllarını harcayabilir. Peki ya bir ön bahçeye makyaj yapmak isteyen ya da bir bahçe tasarlamak isteyen DIY’er? Sattığınız bir evin bahçesine çekidüzen vermeniz mi gerekiyor? Arka bahçenizin mahremiyetinde gelişmiş bir güzelliğin tadını çıkarmak mı istiyorsunuz?

Peyzaj Tasarım Stil Trendleri 2021Bahçıvan için kış, planlama, düşünme, yeni fikirler arama zamanıdır. Ve ilham almanız için 2023’te moda olacak peyzaj tasarım stillerinden bir seçki hazırladık.

Minimalizm – meşgul insanların tarzıPeyzaj Tasarım Stil Trendleri 2021

Sabahtan akşama kadar işte çalışan ve çılgın bir ritim içinde yaşayan insanlar, bakıma minimum zaman ayırarak bahçeden maksimum konfor elde etmek isterler. Bu talebe cevap, peyzaj mimarlarının iç tasarımdan ödünç aldığı minimalizm tarzıydı. Başlıca özellikleri sadelik, özlülük, sakin bir palet, işlevsellik, ifadedir.

2023’te minimalizm, peyzaj tasarımının en moda ve aranan stillerinden biri olmaya devam ediyor.

Modern mimariyle en iyi şekilde uyum sağlar. Böyle bir bahçenin ana stratejisi yeşil alan ile yaşam alanını birleştirmek. Bugün tam teşekküllü yaz mutfaklarını, oturma odalarını, terasları temiz havada donatmak gelenekseldir – öğle yemeği yiyebileceğiniz, misafir alabileceğiniz veya sadece bir dizüstü bilgisayarla oturabileceğiniz rahat ve konforlu yerler.

Popülerliğin zirvesinde – çardaklar, teraslar, basit geometrik şekillere sahip, ancak yüksek işlevsellik ve uyarlanabilirliğe sahip barbekü alanları. Örneğin, panoramik camlı pavyonlar, modern pişirme alanları, açılır tavanlı pergolalar vb.

Arsanın açık bir planı, stüdyoya benzetilerek karşılanır. Alanın bölgelere net bir şekilde bölünmesi yoktur ve kompozisyon, stilistik olarak birleştirilmiş birkaç modül ve çok seviyeli platformdan oluşur.

Minimalist bir bahçe için bitkilerden çok yıllık bitkiler, süs çalıları, kozalaklı ağaçlar ve tahıllar en uygunudur. Çiçek tarhlarının dekoratif yatakları, ağaç gövdesi daireleri, yollar da talep görmeye devam ediyor.

Japon stiliPeyzaj Tasarım Stil Trendleri 2021

Avrupalılar, şehirleşmiş bir toplumda çok eksik olan, yatıştırıcı ve doğayla uyum enerjisiyle Doğu kültürü tarafından her zaman cezbedilmiştir. Ancak bahçenin peyzaj tasarımı her zaman evin tarzına tabi olduğundan (ve Avrupa mimarisinin geleneksel Japon evleriyle çok az ortak noktası vardır), Japon tarzı, Avrupalıların bahçelerinde ayrı köşeler veya adalar şeklinde kök salmıştır. .

Japon bahçesinin ana unsurları su, taşlar, bitkilerdir. Her biri belirli bir unsuru temsil eder ve en küçüğü bile kompozisyon, içsel anlam ve sembolizmle dolu bir doğa modelidir. Kompozisyon başarılı bir şekilde bestelendiyse, onu bir sanat eseri olarak değerlendirmek istiyorum.

Modern bahçelerde Japon tarzının birçok unsuru kök salmıştır.

Rockeries, çakıl yığınları ve “kuru akıntılar” güncelliğini koruyor. Ayrıca, manzaraya Japon stilini getirmek için, Yükselen Güneş Ülkesinde alışılageldiği gibi büyük bir kaya bahçesi oluşturmak tamamen isteğe bağlıdır. Küçük ama dikkatlice düşünülmüş bir kompozisyon hazırlamak yeterlidir.

Japon bahçesinin 2023 yılında sitenize uygulayabileceğiniz bir diğer temel unsuru da yapay bir gölet. Su mercimeği ile pitoresk bir şekilde büyümüş küçük bir gölet, üzerine atılmış bir “kambur” köprüsü olan bir dere, sürekli akan su ile küçük bir şelale şeklinde bir çeşme olabilir.

Bitkilerden çeşitli kozalaklı ağaçlar, akçaağaçlar, şimşirler, spireaslar, orman gülleri bu stile uyar. Özellikle onur – uzun ömürlü – eğrelti otları, tahıllar, brunners, akasma, daylilies, kız üzümleri. Süsen ve Japon krizantemleri olmayan ne bir Japon bahçesi!

Gerçek bir teknik, uyumlu bir kompozisyon oluşturmak için sınırlı sayıda element türünün kullanıldığı monosadların yaratılmasıdır.

Genel olarak, monosadlar Japon peyzaj tarzında bütün bir trend. Temsilcileri şunlardır:

  • Kaya bahçesi. Buradaki ana rol, adından da anlaşılacağı gibi, dekoratif kayalar, monolitler ve çakıl taşları tarafından oynanır. İlk bakışta, taşların ve kum akışlarının rastgele yerleştirildiği görünebilir. Ama aslında, böyle bir kompozisyon, Zen Budizminin ilkelerine uygun olarak dikkatlice düşünülmüş ve derlenmiştir. Bu nedenle, filmlerde sık sık meditasyona ve kaya bahçesinde olmanın yansımasına düşkün olan samurayları görüyoruz.
  • Çiçek bahçesi . Böyle bir bahçe için bitkiler, çiçeklenmelerinin farklı zamanlarda gerçekleşmesi için seçilir. Ancak hepsi bu kadar değil – kesinlikle tek renkli olmalılar: ya aynı renkten ya da gölgelerini temsil ediyor, örneğin sadece turuncu ya da sadece beyaz.
  • Renk bahçesi. Bu Japon tarzı çeşitliliği her zaman yalnızca bir renge tabidir – birkaç tonda sunulan yeşil. Bahçeler, tüm bitkilerin ana renkten bir yarım ton farklı olduğu gerçek bir şaheser olarak kabul edilir. Böylece, sonsuza kadar hayran kalabileceğiniz ince taşmalara sahip bir kompozisyon ortaya çıkıyor.

İskandinav tarzıPeyzaj Tasarım Stil Trendleri 2021

İskandinav tarzı aynı minimalizmdir, ancak kuzey okumasında. Güneşten ve yemyeşil bitki örtüsünden mahrum kalan İskandinavlar, özellikle doğaya karşı hassastır ve doğal güzelliğini takdir eder. Kuzey bahçeleri basit, özlü, işlevseldir, ancak aynı zamanda biraz büyülü ve alışılmadık derecede rahattır.

Önümüzdeki sezonda talep gören İskandinav teknikleri şunları içeriyor:

  • tek dikim veya minyatür grup kompozisyonları ile büyük yeşil çimenler;
  • sarmaşık veya akasma ile dolanmış ahşaptan kemerler, çardaklar, pergolalar;
  • çitler;
  • yabani bitkiler içeren çimenler – tahıllar, fundalar, kır çiçekleri;
  • konteyner çiçek tarhları;
  • taş döşeli yürüyüş yolları ve raylar;
  • orijinal ahşap figürinler, örneğin, İskandinav destanlarının favori karakterleri – cüceler.

Her zaman alakalı: klasik ve İngiliz stiliPeyzaj Tasarım Stil Trendleri 2021

Ancak yeni trendler ne olursa olsun, kendileri trend belirleyici oldukları için trendlere uymayan stiller var.

Bunlar, kasıtlı olarak ihmal edilen, doğanın biraz özensiz “vahşi” bir köşesi olarak stilize edilmiş, ancak aslında dikkatlice düşünülmüş ve bakımlı İngiliz peyzaj stilini içerir.

Aynı şey, net oranları, çiçek tarhlarının ve yolların kusursuz geometrisi, ayna simetrisi ve şaşırtıcı budama formları ile klasik düzenli stil için de söylenebilir.

Moda rüzgarlı bir kadındır ve buna ayak uydurmak zordur. Ancak siteniz başlangıçta stil ve çevredeki peyzajla uyumlu bir şekilde tasarlanmışsa, her zaman trend olacaktır. Garden Design stüdyosunun tavsiyelerinin size böyle bir bahçe yaratmanız için ilham vereceğini umuyoruz.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu