Perde seçimi ipuçları

Mahremiyetimizi gizlemek, güneş ışığından korumak gibi çok önemli vazifelerinin yanında dekorasyonumuzunda vazgeçilmez öğelerindendir perdeler. Dekoratif görünümleri ile bir anda ortamın atmosferini olduğundan daha farklı gösterebilme gücüne sahiptir. Ancak yanlış perde seçimi tüm bunları bir anda tersine çevirebilir, özenle tamamladığınız dekorasyonunuzun içinde sırıtabilir. Ayrıca seçtiğiniz perdeler sizin zevkinizi yansıtacağından, zevksizliğinizi ortaya çıkıp rezil olmamak adına perde seçimine çok dikkat etmelisiniz. Perde seçimi hakkında sizlere yardımcı olmak adına BeyazYastik.Com olarak  size yön verecek bazı ipuçları hazırladık, umarım yardımcı olur…

Odanızın günün farklı saatlerinde ışığı nasıl aldığını gözlemleyin. Işık fazla almıyorsa ışık geçirgenliği yüksek, oda çok fazla ışık alıyor ise güneş kırıcı perdeler kullanmanız gerekir.

Odanın yüksekliğinin dar veya geniş olması da perde seçimini etkiler. Yüksek pencereli ve yüksek odalarda uzun perdeler ve onunla birlikte fon perde kullanılması, odaya daha romantik bir görünüm verir. Dar odalarda uzun perde kullanımı uygun değildir, odanın daha boğucu görünmesine neden olur. Bu tarz odalarda stor perde ve katlamamlı perde kullanmak en iyi çözümdür.

Odanızda ısı yalıtımı gerekiyor ise ona uygun bir perde kullanmanızda fayda var…   

Astar perdenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Astara dikkat etmek gerekir.

Odaya daha canlı ve modern bir görünüm vermek için mobilyaların rengine zıt ve geometrik desenli perde kullanılabilir. 

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.