Dekorasyon Örnekleri

Oturma odasında Feng Shui

Oturma odasında Feng Shui Feng Shui’nin sizin ve eviniz için yapabileceği her şeyi biliyor musunuz? Uyum sağlamak ve birçok yaşamsal yönü zenginleştirmek için özellikle Çin’de uygulanan eski bir yöntemdir.

Masa, yuvarlak ve tahtadan yapılmış

Dekorasyonda Feng Shui, herhangi bir alanın duygularımızı ve ruh halimizi doğrudan etkilediği dikkate alınarak uygulanır. Küçük değişiklikler getirerek mutluluğumuzu, sağlığımızı, yaratıcılığımızı ve refahımızı artırabiliriz.

Oturma odasıyla başlayalım mı?

Oturma odanızı Feng Shui yöntemine uyarlamak için 11 ipucu

Bunlar, uygulanması size çok pahalıya mal olmayacak, ancak oturma odanızda kesinlikle daha iyi hissetmenize yardımcı olacak ipuçları ve göstergelerdir:

Bagua haritasını takip edin

Bagua haritasını takip edin

Bagua haritası, genellikle her şeyden önce tüm eve uygulanan bir Feng Shui konseptidir, ancak binasını tek bir odada izlemek de mümkündür. Her birinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere bağlı olarak farklı alanları nasıl dağıtmamız gerektiğini göstermenin yanı sıra, odanın dağılımını tasarlamamıza yardımcı olur.

Böylece, bagua haritası, odada, mekana hakim olan aşağı yukarı kapalı bir figür oluşturmamız ve çevresini olabildiğince açık bırakmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Böylelikle görsel sükunet sağlanacak ve bir noktadan diğerine geçiş kolaylaşacaktır.

Dik açılardan kaç

Dik açılardan kaç

Elbette mobilya ve diğer unsurları oturma odasına kapalı bir figür çizilecek şekilde yerleştirirken, tamamen dik açıların oluşmasına izin vermemelisiniz. Bu, örneğin kanepeler, koltuklar veya koltuklardan bahsediyorsak, ikincisinin açıyı açacak şekilde düzenlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Biraz çelişkili görünüyor, ancak anahtar oda içinde kapalı bir mikro alan elde etmek ve tamamen düz açılar olmadan nefes almasına izin vermektir.

Kanepenizin doğru olduğundan emin olun

Kanepenizin doğru olduğundan emin olun

Kanepeye gelince, herhangi bir oturma odasının ana kahramanı olduğunu ve bu nedenle doğru olanı olması ve odaya doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Her şeyden önce, içinde rahat olduğunuzdan emin olun. Değilse, en iyi şey daha rahat bir hale gelmenizdir.

Ayrıca koltuğunuzun size ne ilettiğine de dikkat edin. Yapısının ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış olması ve döşemenin yumuşak olması daha iyidir. Kanepenin bir duvar veya yeterli büyüklükte bir bölme ile desteklenmesi ve kapıya sırtını dönmemesi de önemlidir.

Masa, yuvarlak ve tahtadan yapılmış

Masa, yuvarlak ve tahtadan yapılmış

Oturma odanız aynı zamanda bir yemek odasıysa, Feng Shui’nin cam masadan daha çok reddettiği birkaç şey olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, yemek yiyenlerin rahat ve sakin olması gerektiğine inanması ve bu malzemeden yapılmış bir masada yemek yemenin, onları kırmamak veya vurmamak konusunda sürekli endişelenmelerine neden olabilmesidir.

Bu nedenle, diğer malzemeleri seçin (favori her zaman ahşap olacaktır) ve masanın yuvarlak olduğundan emin olun. Böylece, öğle veya akşam yemeğinde oturan insanlar arasındaki iletişimi ve iletişimi kolaylaştırmış olacaksınız.

Sıcak renkler kullanın ve yoğun renklerden kaçının

Sıcak renkler kullanın ve yoğun renklerden kaçının

Her zaman dinginliği ve dinginliği iletmek isteyen aynı çizgide, duvarlar ve mobilyalar için en iyi renkler sıcak ve yumuşak olacaktır. Özellikle Feng Shui, toprak rengi aralığını kullanmayı savunur, ancak beyaz ve gri de kullanılabilir.

Mesele şu ki, hiçbir renk diğerlerinden çok fazla öne çıkmaz, çünkü bu bir tedirginlik hissine ve belli bir tedirginliğe neden olur. Yoğun renkleri ne kadar sevsek de evde Feng Shui yöntemini takip etmek istiyorsak onlardan kaçınmalıyız.

Işık çok önemlidir

Işık çok önemlidir

Tabii ki, oturma odasına doğal ışığın girmesine izin vermek her zaman bir öncelik olacaktır. Tabii ki, yılın en sıcak zamanlarında veya ışığın çok yoğun olduğu zamanlarda, tercihen gazlı bez veya pamuk gibi doğal kumaşlardan yapılmış, göze batmayan panjurlar veya yumuşak perdeler yerleştirmenin zararı olmaz.

Ek olarak, Feng Shui’nin oturma odasına birkaç ışık noktası yerleştirmesi, böylece ilginç bir ışık oyununun yaratılması için anahtardır. Spot ışıkları, sarkıt lambaları, zemin lambaları ve hatta masa lambalarını yerleştirirken göz önünde bulundurulması gereken şey, hiçbirinin doğrudan masada veya kanepede oturan kişiye yansıtılmamasıdır.

Gereksiz olanı ortadan kaldırmayı öğrenin

Gereksiz olanı ortadan kaldırmayı öğrenin

Feng Shui yöntemi için muhtemelen en önemli şey, evde düzeni ve temizliği sağlamaktır. Çoğu zaman, bu kontrollü yönümüzün olduğunu düşünebiliriz, ancak bu o kadar basit değil.

Bundan kaçınmak için, oturma odasında sahip olduğumuz nesneler ve aksesuarlar zamanla düzensiz hale gelir ve bunun bize neden olabileceği huzursuzluk ve stresle sonuçlanır, anahtar gereksiz öğeleri biriktirmek veya depolamak değildir. Aslında Feng Shui, her şeyin sabit bir yeri olması gerektiğini ve bir şey kullanılmazsa atılması gerektiğini savunuyor.

Televizyon, dikkatli

Televizyon, dikkatli
.

Günümüzde televizyonsuz bir oturma odası bulmak neredeyse imkansız. Bu, aile ve arkadaşlar arasında dinlenmeyi, rahatlamayı ve konuşmayı teşvik etmek için tavsiye edilse de, Feng Shui yeni zamanlara uyum sağlar ve evin bu odasına bir televizyonun dahil edilmesine izin verir, ancak bazı sınırlamalar vardır.

Yeni başlayanlar için, kullanılmadığı zaman saklayabilmek ideal olacaktır. Bunu yapmak için bir seçenek, onu katlanabilir bir dolabın içine yerleştirmektir. Mümkün değilse, çok göze çarpmayan bir yere konulmalı ve her şeyden önce, toplantı anlarında tüm dikkati tekeline alacağı için, ana masaya çok yakın olmamaya veya odaklanmamaya çalışılmalıdır.

Yalnızca sakinliği yansıtan resimleri ve fotoğrafları seçin

Yalnızca sakinliği yansıtan resimleri ve fotoğrafları seçin
.

Feng Shui’nin ilkeleriyle çelişen bir diğer yaygın eğilim, gerçekte baktığımızda bizi rahatsız eden resim veya fotoğrafları asmaktır. Onları sevmemize rağmen, üzerimizdeki ve zihnimiz üzerindeki etkisinin ne olduğunu düşünmeliyiz.

Örneğin, geçmişin fotoğraflarına sahip olmak içimizde bazen olumlu olmayan bir nostalji hissi yaratabilir. Başka bir örnek ise çok yoğun sahneler veya renkler içeren resimlerdir, bu da onlara bakarken bizi tedirgin edebilir. Onları sevdiğimiz kadar, huzur ve rahatlama atmosferi yaratmaya katkıda bulunmazlar.

Bitkiler evet, ama hiçbir şekilde değil

Bitkiler evet, ama hiçbir şekilde değil

Kendinizi oturma odanızda çiçekler ve bitkilerle çevrelemeyi seviyorsanız, şanslısınız: Feng Shui, tesislerinin arasına bu tür öğelerin yerleştirilmesini, ancak bazı koşullarla içerir.

Öncelikle, çiçeklere gelince, oda kuzeybatıya, kuzeydoğuya veya güneydoğuya bakıyorsa çok büyük olmamalıdır. Bunun nedeni, bu durumlarda odanın enerjisinin dengesizliğine katkıda bulunabilmeleridir.

Aynı zamanda, yuvarlak yapraklı bitkiler tavsiye edilir ve sivri uçlu değildir, çünkü yaptıkları mevcut enerjiyi absorbe etmektir. Aynı nedenle, bu tür bitkileri televizyonun yanına yerleştirmek iyi bir fikir olabilir.

Halı döşemeden önce iki kez düşünün

Halı döşemeden önce iki kez düşünün

Kendimizi içinde bulduğumuz alanlardaki enerji akışının önemini bir kez daha hatırlayarak, oturma odasına halı yerleştirmek tamamen iyi bir fikir olmayabilir. Bunlar bitkisel lifler gibi doğal malzemelerden oluşsa da evde çok ihtiyaç duyulan enerjinin geçişini yavaşlatan unsurlardır.

Her halükarda, direnemiyorsanız ve oturma odanızın bir halısı olmasını istiyorsanız, yapmanız gereken, onu dikkatlice yumuşak bir renkte seçmek ve mümkünse kapı ile pencere arasına yerleştirmektir.

Oturma odasında Feng Shui unsurları

Oturma odası mobilyalarını Feng Shui ilkelerine göre dekore ederken ve dağıtırken, temellerinden birini, unsurlarını unutamayız. Bu unsurlar yalnızca Feng Shui yöntemiyle ilişkilendirilmemiştir, ancak Çin metafiziğinin tüm kapsamını işaretlerler. Onlar bir tür kılavuzdur.

Bu elementlerden beş tane vardır (Odun, Ateş, Toprak, Metal ve Su), ancak hepsinin oturma odanızda öne çıkmaması gerekir. Bu odada önemli olanları görüyoruz:

Odun, Ateş, Toprak, Metal ve Su

Oturma odasında Feng Shui unsurları - ahşap

Ahşap unsur oturma odasındaki en önemli unsurlardan biridir, bu nedenle Feng Shui’ye göre bize sağlayabileceği tüm avantajlardan yararlanacak şekilde geliştirilmelidir. Temsil ettiği şey, baharın sıcaklığıdır ve bu, bu tür malzemelerden yapılmış mobilyaların yanı sıra bitkiler ve resimlerle de elde edilir.

Düz çizgiler kahramanlar olacaktır. Ahşap unsur oturma odasında önemlidir, çünkü yansımayı davet eder, ancak aynı zamanda Feng Shui de ölçülü olmayı tavsiye eder, çünkü fazlasıyla bunaltıcı olabilir.

Toprak

Oturma odasında Feng Shui unsurları - dünya
.

Dinlenmek istediğimiz, ancak aynı zamanda paylaşılan konuşmalar ve oyunlarla aktif hale getirmek istediğimiz odalardaki baskın unsurlardan bir diğeri de Dünya elementidir.

Feng Shui’nin bu unsuru istikrar sağlar ve ait olduğu alanlarda yeterli değilse, bir ‘baş dönmesi’ hissi hissetmemiz veya zamanın çok hızlı geçmesi mümkündür. Aynı zamanda, çok fazla Dünya sıkışıp kaldığımızı düşünmemize neden olabilir.

Oturma odasında Dünya elementi nasıl geliştirilir? Dikdörtgen ve düz şekiller ve kil, seramik veya taş gibi malzemelerle. Ufuk manzaralarına sahip resimler de katkıda bulunacaktır.

Ateş

Oturma odasında Feng Shui unsurları - ateş

Son olarak, odadaki yaşam gücünü ve iletişimi teşvik etmekten Yangın unsuru sorumlu olacaktır. Bu odada işlevleri çok önemlidir, çünkü kişisel bağlarını güçlendirmeye çalışacakları bir buluşma yerinden bahsediyoruz. Ancak, fazlasıyla, çok fazla irascibiliteye neden olabilir.

Hem doğal hem de yapay ışığa doğru önemi vererek dengeyi bulacağız. Fotoğraflarda veya resimlerde ışığı algıladığımızda da geliştirilebilir. Materyaller açısından, deri veya yün, canlılığı ve yaratıcılığı teşvik etmenin anahtarı olacaktır.

Sonuç

Feng Shui, birçok durumda hisler ve hisler üzerinde kontrol eksikliğinin hüküm sürdüğü bir toplumda giderek daha fazla değer görüyor. Odanın unsurlarını dekore ederken veya dağıtırken, bu yöntemi çok daha iyi, daha mutlu, sakin ve rahat hissetmek için kullanabiliriz.

Bu ipuçlarını kendi salonunuzda uygulamak zor değil ve sadece birkaç küçük değişiklikle farkı kesinlikle fark etmeye başlayacaksınız. Düzen, açıklık, sakinlik ve enerji, hepsi uygun ölçüleriyle sorumlu olacaktır.

Oturma odasında Feng Shui konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu