Osmanlı Nakış Sanatı

Ramazan ayı ile birlikte  gösterime giren Yamak Ahmet ve büyük bir izlenme oranına sahip Muhteşem Yüzyıl gibi diziler sayesinde Osmanlı kültürüne olan ilgi bir hayli arttı. Özellikle dekorasyonda Osmanlı tarzı yada oryantal tarzlar modern tarzlara nazaran daha revaçta… BeyazYastik.Com‘un bu makalersinde ise sizlere Osmanlı Nakış Sanatı hakkında bilgiler ve örnekler vermeye çalışacağız naçizane….
Osmanlı’da resim için “nakış” ya da “tasvir” tabirleri kullanılırken, minyatür sanatçıları için de ressam anlamına gelen, Nakkaş ya da Musavvir ismi kullanılmıştır. Minyatürler daha çok kitapları resimlemek amacıyla faaliyet gösterdiğinden resimlerin ebatları küçük tutulmuştur. Topkapı Sarayı’nda kurulmuş olan Nakkaşhane’de nakkaşbaşının emrinde çalışan sanatkarlar, kitapların minyatürize edilmesinden, cami ve sarayların boyanıp süslenmesine kadar her türlü süsleme ve bezeme faaliyetlerinde çalışma yapmaktaydılar. Fatih döneminde saray nakkaşhanesinde beş yüz kadar ustanın çalıştığı kaydedilmektedir.

Osmanlı nakıs 1 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 3 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 5 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 2 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 4 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 6 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 7 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 8 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 9 Osmanlı Nakış Sanatı

Osmanlı nakıs 10 Osmanlı Nakış Sanatı

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Kokoşlara Özel Mause başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.