Odun sobaları ve aromasıyla kokulu sıcaklık

odun sobaları ve sobalar
Kaynak: Pixabay

Odun sobaları ve sobalar, kır evleri için değil, aynı zamanda çağdaş dekorasyonlara mükemmel uyum sağladıkları için kentsel konutlar için harika bir çözümdür. Bu cihazlar her şeye nüfuz eder odun kokusu ve aynı zamanda doğal ve “sürdürülebilir” bir ısıtma sistemine dönüşüyorlar.

Estetik açıdan çok çekici, tasarımı ile nostaljik Oldukça modern çizgilere sahip tasarımlar bulunsa da eski güzel modelleri anımsatıyor. Onlar yapılır dökme demir ve çelik.

Odun sobası ve soba montajı

odun sobaları ve sobalar
Kaynak: Ludlow sobalar

Odun sobası ve sobaların montajı karmaşık değildir, ancak bir yetkili tarafından yapılması tavsiye edilir. yetkili yükleyici. Her iki durumda da yerleştirileceği alanın iyi havalandırılması ve Mümkün olduğunca düz bir şekilde dışarıya duman çıkışı. Yani sokağa giden tahliye borusu, doğru çalışmayı olabildiğince kolaylaştırmak için 90º dirsek oluşturmaz.

Ayrıca, teknoloji onları daha güvenli ve daha verimli cihazlar haline getirmesine rağmen, geçmişte yaptıklarına benzer şekilde çalışıyorlar. Ev, neAhşabın yanması için yerleştirildiği yer burası, alevlerin çatırdamasını ve tüm sihrini görmenizi sağlayan cam bir kapı ile kapatılmıştır. Odun sobası söz konusu olduğunda, pişirildiği yüzey genellikle sac veya cam-seramikten yapılır.

İmalat malzemesi: demir veya çelik

1615450015 875 Odun sobalari ve sobalar odun aromasiyla kokulu sicaklik sunar KirOdun sobaları ve sobalar genellikle geçmişte olduğu gibi, ısınması zaman alan dayanıklı ve dayanıklı bir malzeme olan dökme demirden yapılır. bu ısıyı çok daha uzun süre korur ve yayar (termal atalet), cihazlar kapalı olsa bile.

Çelikten de yapılabilirler. Bu malzemeden yapılan cihazlar çakmak Ve demirin tersi çalışırlar, yani daha erken ısınırlar ve daha erken soğurlar. Ek olarak, bu tip soba genellikle ısıl kapasitesini artırmak için refrakter bir malzeme ile güçlendirilmiş ocağa sahiptir.

Son olarak, dökme demir odun sobaları doğrudan radyasyonla ısıtılırken, çelik olanlar bunu geleneksel olarak yapar. Ne anlama geliyor? Kısacası: sobaya giren soğuk hava içeride ısıtılır ve zaten sıcak olarak dışarıya verilir.

Sonunda var çift ​​yanmalı sobalar. Bu teknolojiyle donatılmış modeller çok güvenlidir ve borudan dışarı çıkmadan önce yüksek performans sunarlar (ikinci bir odada ikinci bir yanmada oluşan gazları da kullanırlar). Bu yüzden gaz ve kalıntı emisyonları daha düşüktür.

Güçlerine göre bu şekilde ısıtıyorlar

odun sobaları ve sobalar
Kaynak: Ludlow sobalar

Odun sobaları ve sobalar, güçlerine bağlı olarak az çok ısınırlar (ancak, daha önce açıkladığımız gibi, ikincisi bu işlev için tasarlanmamıştır). Ancak, bu cihazların termal gücünü güçlendiren diğer faktörler de müdahale eder, örneğin evin iyi yalıtımı. İyi yalıtılmış bir evi ısıtmak, olmayan bir evi ısıtmakla aynı şey değildir. Bir örnek ve sadece bir örnek olarak, çok iyi yalıtılmış alanlar için m² başına 0,6 kW (kilovat) yeterlidir: sobanın gücü 6 kW olacaktır.

Aynı zamanda yakılan odun türüne de bağlıdır. Odun sobaları ve sobalar için kullanmak en iyisidir Meşe ağacı. Kayın ve dişbudak da iyidir, ancak en iyi kaçınılması gereken iğne yapraklılar (örneğin çam) değildir. Ve başka bir şey, kütükler yüksek derecede nem içermemelidir.

Ve ayrıca odun sobaları … odun aromalı güveçler

odun sobaları ve sobalar
Kaynak: Pixabay

Sobaların yanı sıra enerji kaynağı yakacak odun olan sobalar da bulabilirsiniz. yemek pişirmek için özel olarak tasarlandı … Her ne kadar kuruldukları yeri ısıttıkları doğrudur. Bazen ocaklarda basit yemeklerin ısıtılabildiği ve mutfakların ısıtma özelliği sunabildiği bir tepsi bulunmasına rağmen, odun sobalarının ve sobaların farklı işlevleri olduğu açıkça belirtilmelidir.

Bu mutfaklar yemeklere çok özel bir lezzet sağlar. Tamamen içine işleyen odun kokusunun da eşlik ettiği lezzetli bir dokunuş. Bu tür bir mutfakta kızartmalar ve et yemeklerinin benzerleri yoktur.

odun sobaları ve sobalar
Kaynak: Pixabay

Odun sobaları ve sobalar çok başarılıdır çünkü temel avantajları,hala çok otantik ısı ve lezzet. Ve açık alevler dinginlik, rahatlama ve güzellik üretir… Diğer ısıtma sistemlerini mükemmel bir şekilde tamamlarlar. Tüm bu nedenlerden dolayı, kır evlerinin yanı sıra şehir evlerini de ısıtmak için iyi bir seçimdir.

Kurulum ve kullanım sırasında sadece gerekli önlemleri almalısınız –mobilyadan yeterli mesafe, perdeler ve yanabilecek her türlü unsur. -, çocuklar ve evcil hayvanlar için koruma ve gerekli kaliteli borularla duman çıkışı ve bir profesyonel tarafından teknik inceleme. Geriye sadece soba ve odun sobalarının sunduğu ev sıcaklığının tadını çıkarmak kalıyor.

Odun sobaları ve aromasıyla kokulu sıcaklık konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu