Yatak Odaları

Neden bir lateks yatak seçmelisiniz: güçlü ve zayıf yönler

Lateks şilte hakkındaki görüşler çoktur ve birbirinden farklıdır, ama hepsi doğru mu?

Bu yazıda, bu konuya biraz ışık tutmayı hedefliyoruz. lateks yatak ve güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek. Ana “rakipleri”, hafızalı yatak ve yaylı yatak ile bir karşılaştırma yapılacaktır.

Neden bir lateks yatak seçmelisiniz: güçlü ve zayıf yönler

Lateks yatak nasıl yapılır

İki tür lateks yatak vardır: sentetik ve şu doğal.

Sentetik lateks niteliksel olarak daha kötü olduğu için bu makalede sadece doğal lateksi dikkate almaya karar verdik. Sentetik lateks köpük daha az elastiktir ve daha az dirençlidir.

Doğal lateks, kauçuk ağacından elde edilir (botanik adı Hevea brasiliensis). İsmini süt beyazı renginden alır. Tropikal ağaçtan çıkarılan reçine, çoğunlukla sudan oluşan bir sıvı ile karıştırılır. Bir köpük elde etmek için ortaya çıkan karışıma hava verilir.

Aslında lateks köpük. Yumuşak, elastik, rahat. İşte bu, kükürt ilavesini içeren işlemlere tabi tutulduktan sonra şiltenin dolgusu için kullanılır.

Hangi yatak seçilmeli

Lateks şilte hakkındaki görüşler yayıldı

İnternette hızlı bir araştırma yaparak, doğal lateks yatak hakkındaki görüşlerin üç konuya odaklandığını anlıyoruz:

  • Vücudumuzu mükemmel bir şekilde destekleyen ve ardından yatak kullanılmadığında orijinal şekline dönen lateksin sunduğu desteğin rahatlığı
  • Lateks özellikle neme maruz kaldığından küf ve mantar oluşumu tehlikesi
  • Hafızalı köpük şiltelerin latekse tercih edildiğini, çünkü eşit konfor için daha az bakım gerektirdiğini

Genellikle, bir imalat şirketinin tek örneği, belirli bir ürün hakkında her zaman gerçeğe karşılık gelmeyen genel bir inanca yol açan yaygın bir görüş haline gelir. Bu nedenle, özellikle şilteler konusunda bizim için doğru ürün olup olmadığını anlamadan önce belirli bir ürün hakkında iyi bir araştırma yapmak daha iyidir.

Lateks yatakla ilgili en yaygın görüşler olan bunda ne kadar gerçek var? Birlikte öğrenelim.

Lateks yatağın gerçek kusurları nelerdir?

Lateks yatağın “sorunları” arasına iki faktör dahil edilebilir. Onları birer birer ele alalım.

Lateks, hipoalerjenik olduğu belirtilen bir ürün olmasına rağmen bakteri ve akarlara maruz kalmadığından tam anlamıyla değildir. Örneğin latekse alerjisi olanlar için iyi değil.

Lateks şilteler (özellikle kaliteli olanlar) sırtımız için son derece rahat ve sağlıklıdır, ancak bakımları biraz özen gerektirir. İçeride nem birikmesini önlemek için sık sık havalandırılmaları gerekir.

güçlü ve zayıf yönler lateks yatak

Lateks yatağın avantajları

Lateks yatakların çok önemli avantajları vardır, bu nedenle yatak seçiminde bunları dikkate almakta fayda vardır.

% 100 doğal bir malzeme olan lateks bir malzemedir hipoalerjenik, ne bakteri ne de akarların yuva yapmadığı.

Lateks köpük oldukça elastiktira, öyle ki ağırlığımızı destekler, vücudumuzun şeklini mükemmel bir şekilde takip eder ve kullanılmadığı zaman orijinal şeklini alır.

Ayrıca bir malzemedir nefes alabilirBu, sıcaklığı daima sabit tutarak yatağın içindeki havanın dolaşımına izin verdiği anlamına gelir (vücudumuzla temas halinde ısınma eğiliminde olan anıların aksine). Bu nedenle her mevsim mükemmeldirler.

Karşılaştırmada lateks, hafıza ve yaylar

Birçoğu hafızalı yatağı lateks olana tercih ediyor, yayların sadakatini terk etmeyen daha gelenekçilerden bahsetmiyorum bile.

Karşılaştırma, vücut desteği açısından daha benzer olduklarından, her şeyden önce ilk ikisini karşılaştırarak yapılır. Benzer, ama aynı değil.

Aslında, her ikisi de barındırdıkları kişinin fiziksel yapısına mükemmel bir şekilde uymayı başarırlarsa, aynı esnekliğe sahip değillerdir. Yani, hafızanın vücuda uyum sağlaması daha uzun sürer (ortalama olarak birkaç hafta sürer) ve artık kullanılmadığında orijinal şekline dönmesi daha yavaş bir iyileşme gösterir ve konağı değiştirir. Tam tersine, lateks yatak büyük bir esneklik avantajına sahiptir, kullanıcıya hemen uyum sağlar ve her sabah orijinal şeklini alır.

Hafızalı şiltenin lateks yatağa göre daha az bakım gerektirdiği ve küf ve küf tehlikesi olmadığı da doğrudur. Aynı zamanda tamamen ve kesinlikle hipoalerjeniktir.

Hafızalı köpüğün poliüretanına kıyasla lateks malzemenin daha iyi hava alabilirliğine gelince, prensipte ikisi arasında hiçbir karşılaştırma olmayacağı doğrudur. Bununla birlikte, bazı yüksek kaliteli hafızalı şilteler aynı lateks seviyelerine ulaşır.

Her zaman olduğu gibi, her şey ürünün kalitesine ve üreticiye bağlıdır.

Bir şey kesin: lateks yatak, yayların çevikliğini ve hafızalı köpüğün rahatlığını temsil eder.

Hangi yatağı seçeceğinize karar verdiniz mi? Bize şüphelerinizi söyleyin veya yorumlarda kararınızın nedenlerini bize bildirin.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu