Mutfak duvar kağıdı: Herhangi bir iç mekan ve satın alma rehberi için 15 fikir

Mutfağımızın / yemek odamızın tasarlanma şekli ruh halimizi ve bazı araştırmacılara göre pişirdiğimiz yemeğin tadı ve kalitesini bile etkiliyor. Bugün, mutfak alanlarının tasarımını veya işlevsel imarını planlamakla ilgili ayrıntılara girmeyeceğiz, ancak mutfak duvar kağıdından bahsetmek daha iyi olacaktır. Bugünün pazarı çok çeşitli kapaklar sunuyor ve bu konuda birkaç söz söylemek istiyoruz.

Hem pratik hem de estetik açıdan bir mutfak için en iyi seçenek dayanıklı yıkanabilir vinil duvar kağıdıdır. İki katmandan oluşur: alt kat kağıt veya dokuma olmayan, üst katman dekoratif ve koruyucu PVC’den yapılmıştır. Bu sağlam üst katmanın varlığı sayesinde, vinil kağıt çok çeşitli desen ve kabartmalar sunar. Ancak, çevreye saygı açısından bunun en güvenli seçenek olmadığını bilmelisiniz.

Dokunmamış duvar kağıdı, bir desenle kabartılabilen veya süslenebilen ve kural olarak boyanabilen preslenmiş selüloz liflerinden üretilir. Bu tür duvar kağıtlarıyla ilgili en iyi şey, dokunmamış yüzeylerin “nefes alabilmesi” ve bu nedenle altında mantar veya küf oluşmamasıdır.

Yıkanabilir duvar kağıdı, tanımlanmış bir duvar kağıdı malzemesi türü değildir; bu, bir mutfak duvar kaplamasının normalde sahip olması gereken özelliklerden yalnızca biridir. Yıkanabilir duvar kağıdı basitçe su geçirmez olabilir, yani yumuşak nemli bir bezle temizlenebilir; yıkanabilir: hafif alkali bir solüsyona batırılmış bir bez veya süngerle temizlenebilir; süper yıkanabilir: sabunlu bir süngerle yıkanabilir; ve son olarak süper yıkanabilir ve sürtünmeye dayanıklı, yani temizlemek için bir fırça bile kullanabilirsiniz.


Duvar kağıdı tasarımının temalarına gelince, aslında bunlar tükenmez. Renk, doku ve desen seçenekleri katlanarak büyüyor. Bununla birlikte, bir kazan-kazan seçeneği vardır: çevrenizdeki dünyada sizi neyin rahatsız etmediğini hayal edin ve mümkün olduğunca buna benzeyen bir desene sahip bir duvar kağıdı arayın.

Her zaman son trendleri takip etmeye çalışanlarımız, modanın hızla değiştiğinin ve “kalıcı” trendler bulmanın çok zor olduğunun farkındayız. Önümüzdeki yıllar boyunca modası geçmeyecek çağdaş mutfak duvar kağıdı, öncelikle üst düzey, pratik ve daha nötr bir süslemelidir.

Şaşırmışsanız ve sizi heyecanlandıracak kesin bir neden bulamıyorsanız, mutfağınızın geneline daha yakından bakmayı deneyin. Orada bir leitmotif olmalı ve yapmanız gereken tek şey ideal bir duvar kaplaması seçmek için onu bulmak.

Duvar resimleri en cüretkar insanların tercihidir. Elbette tropikal manzaralara, uzay motiflerine veya yüksek çözünürlüklü yemek resimlerine odaklanmasanız iyi olur. Şık bir mutfak iç mekanı (minimal mutfak dolapları ile!) Nötr bir boya duvar resmi, organik olmayan makro fotoğrafçılık veya çok yönlü mimari motiflerle yenilenebilir.

Tükürük üretimini artıran “lezzetli” renklerin varlığının mutfağın içi için mükemmel bir seçenek olduğu konusunda yaygın bir görüş var. Aslında bu sadece kısmen doğrudur. Turuncu veya sarı gibi “lezzetli” renkler iyidir, ancak yalnızca mutfağın iç kısmında küçük ayrıntılarda olduklarında. Ve baskın duvar kağıdı rengini seçmek söz konusu olduğunda, daha nötr ve sakin bir renk paleti seçseniz iyi olur.

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir