Mutfağı Oturma Odasına veya Yemek Odasına Açmak İçin 30 Fikir

Oturma odasına açık mutfak

Mutfağınızın tadını daha özel bir şekilde çıkarmaya başlamak istiyorsanız, onu diğer mekanlarınıza entegre etmek, alan ve ışık artışı da kazanmak iyi bir fikirdir. Mutfağı açmak, küçük daireler için iyi bir çözümdür ve daha fazla mekansal akışkanlık üretir.

Açık mutfak planlamadan önce, yıkılıp yıkılamayacağını belirlemek için duvarlarınızın özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız veya duvarın bütünlüğünü koruyan yapısal elemanlara ihtiyacınız olacak.

Mutfağı oturma odasına entegre etmek için 30 fikir

Günümüzde evin sınırları daha bulanık, metrekaremizden en iyi şekilde yararlanmak için farklı işlevleri bir araya getirebiliyoruz. Evinizde açık bir mutfağın tadını çıkarmak için bu fikirlerden ilham alın.

Aynı renk paletini seçin

Aynı renk paletini seçin

Mutfak ile evdeki başka bir ortam arasında daha bütünleşik bir görünüm elde etmek için, malzemelerde, kaplamalarda ve dekorasyonda aynı renk paletini kullanın. Bu şekilde ortamları kişisel bir stille birleştiriyor.

Kaplama yoluyla bütünleşir

Kaplama yoluyla bütünleşir

Mutfağın duvarlarını ve kaplamalarını yemek odası veya oturma odası ile aynı renkte tutun, böylece bir ünite gibi görünsün. Beyaz, ışığı ve alanı artırdığı için en çok kullanılan renktir ve küçük evler için idealdir.

Aynı katı kullan

Aynı katı kullan

Mekanları malzeme ile birleştirmek için bir başka kaynak, mutfak ve yemek odasında aynı döşemeyi kullanmaktır. Ahşap zeminler, mutfak veya banyo gibi daha önce düşünülemeyen alanlarda giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Günümüzde hem mutfağa hizmet edecek hem de yemek odasında güzel olmalarını sağlayacak pek çok malzeme seçeneği var, stil sahibi olmak için işlevsellikten vazgeçmek gerekmiyor. Tercih ederseniz, zeminlerinizi korumak ve mutfağınızı şık bir şekilde dekore etmek için bir vinil halı entegre edebilirsiniz.

L’de bir mutfak inşa et

L'de bir mutfak inşa et

Mutfak tezgahını mutfak ile yan oda arasında bir sınır oluşturmaya devam ettirin. L şeklindeki mutfaklar, iki mekanı daha organize ve işlevsel bir şekilde bütünleştirmek için idealdir.

Veya U’da bir mutfak tanımlayın

Veya U'da bir mutfak tanımlayın

Bu tipoloji, açık mutfaklarda da çok işe yarıyor, çünkü bir tarafın başka bir alanla bağlantı kurmasını serbest bırakıyor. Bu tip mutfak, tüm mutfak duvarlarını maksimumda kullanır ve aynı zamanda ortamlar arasında bir bağlantı tablosu oluşturur.

Küçük bir duvar ekleyin

Küçük bir duvar ekleyin

Mutfağı bütünleşik, ancak gözden uzak tutmak için, tezgahlara bir alanı diğerinden ayıran yaklaşık 30 cm yüksekliğinde küçük bir duvar ekleyin. Bu duvarın üstü, dekorasyon desteği veya servis kapağı olarak kullanılabilir.

Bir ada ekleyin

Bir ada ekleyin

Ada tezgahı, mutfağınıza çok modern bir görünüm kazandırmak ve aynı zamanda yemek alanından biraz ayırmak için ideal bir seçenektir. Bu ada, yemek pişirmek için bir destek yüzeyi olarak veya ocak veya lavabo gibi bir öğeyi entegre etmek için kullanılabilir.

Ödeneğe bir çubuk ekleyin

Ödeneğe bir çubuk ekleyin

Bölüm tablosuna başka bir işlevsellik kazandırmak için, kahvaltı barı olarak kullanılabilecek bir alan ekleyin. Böylelikle bu tezgah yüzeyi her iki yönden de kullanılabilir ve mekanlara entegrasyon sağlar.

Ayırmak için bir çubuk kullanın

Ayırmak için bir çubuk kullanın

Mutfağınızda ayırma masası yoksa, boşluklar arasına ayırıcı ve ekstra destek yüzeyi olarak hizmet veren bağımsız bir çubuk yerleştirin. Mekanda görsel bir kesinti yaratmamak için, ışığın geçmesine izin veren açık çubukları tercih etmek daha iyidir.

Küçük mutfağınızı çevrimiçi olarak entegre edin

Küçük mutfağınızı çevrimiçi olarak entegre edin

Alanı ve ışığı artırmak için tek duvarda küçük bir mutfağınız varsa yapabileceğiniz en iyi şey onu sonraki alana entegre etmektir. Bu sayede çağdaş bir görünüme kavuşacak ve ortamların boyutunu artıracaksınız.

Ayırmak için bir mobilya parçası yerleştirin

Ayırmak için bir mobilya parçası yerleştirin

Alanlar ve depolama alanı arasında ayrım sağlayan bir çözüm arıyorsanız, bir porselen dolabı tercih edin. Bu şekilde tüm mutfak eşyalarınızı sırayla düzenleyebilir ve mutfağa biraz mahremiyet sağlayabilirsiniz.

Mutfağı yemek odasıyla ayırın

Mutfağı yemek odasıyla ayırın

En iyi dağıtım, mutfağın yanında yemek odası bulunan ve böylece yemeklerin ve tabakların hareketini kolaylaştıran dağıtımdır. Açık mutfaklar için iyi bir seçenek, yemek masasını mutfak ile oturma odası arasında ayırıcı olarak kullanmaktır.

Sütunları bırakın

Sütunları bırakın

Bazen mutfak ile yemek odası arasındaki bölme duvarından kurtulmak mümkün olmayıp bu durumlarda mekânlar arasında yapısal destek ve ayırıcı görevi gören iki sütun bulundurmayı tercih edebilirsiniz.

Sütunları orijinal bir şekilde entegre ederek onları mutfağın bir parçası haline getirebilirsiniz, çünkü bu durumda ada tezgahı ile yaptıkları gibi ve duvarın diğer tarafında yüzen bir çubuk oluşturuyorlar.

Duvarın bazı kısımlarını saklayın

Duvarın bazı kısımlarını saklayın

Mutfağı açmak, ancak yine de görsel bir ayrım sağlamak için başka bir yapısal seçenek, duvarların bir kısmını ve tavana yakın bir üst kirişi tutmaktır. Bu şekilde evin yapısını zayıflatmadan mutfağı bütünleştirmek için duvarda bir delik açabilirsiniz.

Sadece bir delik aç

Sadece bir delik aç

Tam bir duvarı parçalamadan mutfağı entegre etmek için, diğer ortama servis kapısı olarak çalışan bir pencere oluşturmayı seçebilirsiniz. Bu şekilde, mekanların özgünlüğünü kaybetmeden ışığı ve görselliği içeri alacaksınız.

Bir kahvaltı barı oluşturun

Bir kahvaltı barı oluşturun

Duvarda bir delik oluşturarak, diğer tarafta da bir kahvaltı barı elde edebilir ve böylece her iki alanı daha entegre tutabilirsiniz. Yüksek bir çubuk oluşturmak rahat olması gerektiğinden deliğin yüksekliğini hesaba katın.

Duvarı alçak tutun

Duvarı alçak tutun

Bu, tüm duvarı aşağı çekmek ya da sadece bir delik açmak arasında karar vermemeniz, duvarın bir kısmını saklamanız ve alanları birleştirmenize izin veren, aynı zamanda mutfağa mahremiyet kazandıran alçak bir duvar bırakmanız durumunda başka bir seçenek.

İç pencere içerir

İç pencere içerir

Her birinin mahremiyetini kaybetmeden alanı görsel olarak artırmak için mutfak ile oturma odası arasındaki duvara bir pencere ekleyin. Bir pencere seçerek, vermek istediğiniz ana ve kullanmak istediğiniz ana göre onu açabilir veya kapatabilirsiniz.

Sabit cam panelleri tercih edin

Sabit cam panelleri tercih edin

Ayrımı tamamen kaybetmeden parlaklık ve entegrasyon sağlayan cam seçenekleri ile devam ederek mutfak duvarında sabit pencere panelleri kullanabilirsiniz. Ek olarak, bu unsur dekorasyonun bir özelliği olarak hizmet ediyor ve harika bir tarz getiriyor.

Cam kapılar ve panellerle ayırın

Cam kapılar ve panellerle ayırın

Ortamları koku veya sesle ayırmanıza izin veren, ancak görsel bütünlüğe ve daha fazla alan ve aydınlatmaya izin veren bir cam duvar oluşturun. Çerçevesiz cam kullanarak çok daha büyük bir görsel akışkanlık yaratırsınız.

Sürgülü kapıları seçin

Sürgülü kapıları seçin

Cam panelli sürgülü kapılar ile mekanları ayrı veya birleşik tutabilirsiniz. Oldukça esnek bir seçenektir, bu da size önemli bir görsel mekansal artış sağlar.

Tezgahın üzerine cam ekleyin

Tezgahın üzerine cam ekleyin

Alanlardaki ayırma masasına, entegrasyonu kaybetmemek, aynı zamanda her ortamın ayrılmasını sağlamak için sabit cam paneller yerleştirmeyi seçebilirsiniz.

Döşemeyi değiştirin

Döşemeyi değiştirin

Mutfağı açık tutmak, ancak onu evdeki diğer alanlardan görsel olarak ayırmak için iyi bir seçenek, döşemenin görünümünü değiştirmektir. Öne çıkan ve mutfağa benzersiz bir stil kazandıran tasarım ve renkli karoları seçebilirsiniz.

Daha alçak bir tavan ekleyin

Daha alçak bir tavan ekleyin

Bu, tesisleri geçmek için de kullanılabilecek sanal bir sınır oluşturmanın bir yoludur. Asma tavana örneğin havalandırma boruları, gömme davlumbaz veya spot ışıkları yerleştirebilirsiniz.

Renkle kontrast oluşturun

Renkle kontrast oluşturun

Mutfak alanını belirgin bir renkle farklılaştırın ve ne kadar küçük olursa olsun öne çıkmasını sağlayın. Mekanlar arasındaki bütünlüğü kaybetmeden, mutfağınıza çok modern ve zarif bir görünüm kazandıran, öne çıkan bir renk seçin.

Yemek odasını mutfağa entegre edin

Yemek odasını mutfağa entegre edin

Eviniz küçükse, açık mutfağı yemek odasıyla birleştirmek iyi bir fikirdir. Bunu başarmanın en iyi yolu, mutfak tezgahını uygun yükseklikte özel bir masa ile uzatarak entegre bir yemek odası oluşturmaktır.

Tezgahı koltuk için destek olarak kullanın

Tezgahı koltuk için destek olarak kullanın

Ayrı bir masa tercih ederseniz, koltuklu bir yemek odası oluşturmak için arkayı destek olarak kullanabilirsiniz. Alandan en iyi şekilde yararlanmak için, bu tezgaha karşı özel bir koltuk oluşturabilir ve resmi olmayan bir yemek odası oluşturabilirsiniz.

Çok işlevli geniş bir alan düzenleyin

Çok işlevli geniş bir alan düzenleyin

Mutfağı yemek odası ve oturma odasına ekleyin, böylece çok daha büyük görünen ve aynı anda tadını çıkarabileceğiniz bir eviniz olsun. Bu fikirle, evin farklı kamusal alanlarının entegrasyonuna izin veren loft tarzı bir alan oluşturulur.

Mutfağı bir geçiş alanı olarak kullanın

Mutfağı bir geçiş alanı olarak kullanın

Mutfağınız ile yemek odası arasındaki koridorları ortadan kaldırarak boşlukları açın. Paralel olarak bir mutfak oluşturabilir, böylece hem koridor vazifesi görebilir hem de tezgah veya depo alanı ile her iki duvardan da faydalanabilirsiniz.

Çeşitli duvarlardan yararlanın

Çeşitli duvarlardan yararlanın

Mutfağınız birkaç alanla iletişim kuruyorsa, hepsini bu alanla birleştirmeye çalışın. Örneğin, mutfağı giriş salonuna ve yemek odasına açın. Bu, mekanın görsellerini büyütecek ve ışığın çoğalmasını sağlayacaktır.

Açık mutfağa gidin

Bu önerilerin, mutfağınızı evinizdeki diğer ortamlara nasıl entegre edebileceğinizi düşünmenize ve böylece daha entegre bir ortam kullanımı oluştururken, alan ve ışıkta görsel bir artış elde etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Mutfağı açarken en önemli şey, düzeni nasıl koruyacağımızı bilmektir, çünkü onu saklamanın hiçbir yolu olmayacak. Alanı optimize etmek için mutfağınızı nasıl düzenleyeceğinize ve her zaman sıraya sahip olmanıza ilişkin bu ipuçlarına göz atın.

Mutfakları evinizdeki diğer mekanlara açma kararı, kesinlikle onu evde bir toplantı ve ilişki ortamına dönüştürecek, bu da size daha özel bir şekilde keyif katacaktır.

Mutfağı Oturma Odasına veya Yemek Odasına Açmak İçin 30 Fikir
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu