Mor Renk Anlamı – Kraliyet

Zarif renk tonlarından pek çok tonundan biri olan mor, son derece hoş ve genellikle bayanlar tarafından tercih edilmektedir. İçimizle bağlantı kurma gücüne sahip bir ton olduğuna inanılıyor.

Gençler arasında çok etkili olabilir ve daha beyazdan koyuya hemen hemen tüm cilt tonlarıyla iyi çalışır.

Mor sever misin Bu siteyi çok seveceksiniz, bugün sizlere bu güzel renk hakkında bilmediklerinizi anlatmak istiyoruz.

Mor rengin anlamı ve sembolizmi

Mor renk nedir

mor-melekÇoğu kişi, morun ne renk olduğunu belirleme konusunda kafa karıştırır, bu sadece kırmızı ve mavinin birleşimi değil, aynı zamanda bir renk tonudur. mor menekşe renginden daha koyu, daha çok mavimsi bir renk tonuna sahip.

Morun ilk tonları, bulunması çok zor olan nadir bir yumuşakçadan elde edildi, bu yüzden rengi o kadar pahalı hale getirdi ki sadece zenginler ve kraliyet ailesi elde edebildi.

Bu nedenle, renk kraliyet ve zenginliği sembolize eder, ancak bu rengin bize sunacağı daha ilginç anlamlar vardır.

Mor renk ne anlama geliyor

Genel olarak konuşursak, mor rengin anlamı, mavinin sağladığı istikrar ve dinginlik ile kırmızının yaydığı tutku ve enerjinin birleşimidir. Bu yüzden onu kraliyet, lüks, asalet, hırs ve güçle ilişkilendiriyoruz.

Lavanta olana kadar bir ton daha açıksa, feminen bir renk haline gelir, bu da zarif olan ve lavanta ile ilişkilendirilen bir renktir. zengin ve zarif kadınlar. Mor kraliyet anlamına gelir, ancak lavanta kadınsı güzelliği ve zarafeti temsil eder, bu nedenle “yetişkin gülü” olarak adlandırılır.

Doğada mor rengini bulmanız çok zordur, bu da onu daha eşsiz ve kutsal bir anlam kazanmasını sağlar. Mor tonlarına sahip birkaç çiçek; lavantalar, orkide, leylak ve menekşe var olan en değerli ve narindir.

Mor için bulabileceğiniz diğer anlamlar şunlardır:

  • Tay kültüründe dullar yas döneminde mor giyerler.
  • “Mor Kalp”,  Ordularda cesareti temsil eden bir ödülüdür. Sadece savaşta hayatta kalan askerlere verilen bir onur.
  • Tibet kültüründe, mor bir mineral olan ametist Buda için çok kutsal kabul edilir, bu nedenle tespihler ondan yapılır.
  • Japon kültüründe mor renk zenginlik ve konumla eş anlamlıdır.
  • Bir yumurtada ölmenin geleneksel Ukrayna yolu olan Pysanky’de mor, sabır, oruç, inanç ve güvenden bahseder.
  • Eski Mısır’da Mor, inancı ve erdemi temsil eder.
  • Tudor Britanya’da mor, dini tutkuyu temsil etmenin yanı sıra yasın rengidir.
  • İran geleneklerinde mor, bir olayı müjdeleyen bir gölgedir. Örneğin, güneş veya ay bir tutulmadan mor görünüyorsa, yıl içinde kan dökülüyor demektir.

Güzel mor renkle ilgili tek anlamlar sadece bunlar değil, o zaman bunlardan bahsedeceğim.

Mor renk psikolojide ne anlama geliyor?

Daha önce de belirttiğim gibi, mor, lüks ve zenginlikle güçlü bir şekilde bağlantılıdır, ancak aynı zamanda gücü, bilgeliği, sihri ve yaratıcılığı temsil eder, kırmızı ve mavinin nitelikleri arasındaki mükemmel dengedir.

Kırmızı, morun yoğun ve enerjik yanı, mavi ise rahatlatıcı ve istikrarlı yanıdır. Böylece iki farklı uyum arasındaki denge anlatılır, sinirler ve zihin üzerinde sakinleştirici etkileri vardır, ödüllendiricidir ve yaratıcılığımızı harekete geçirir.

Mor, yaratıcılığın, özgünlüğün ve ilhamın rengidir. Bu rengi tercih edenlerin, sadece bir gruptan biri değil, benzersiz, bağımsız ve bireysel olduğu söylenir.

Yazarlar, sanatçılar, müzisyenler, şairler ve şifacılar gibi en yaratıcı meslekler gizemleri ve sihirleriyle ilham alırlar.

Aynı zamanda çok insancıl bir renktir, iyiliği arayanlar çoğu için, güç ve bilgelik arasındaki karışım, hassasiyet ve alçakgönüllülükle birleşerek onu en çok ihtiyacı olanlara yardım etmek için ideal bir renk haline getirir.

Mor rengin manevi anlamı

Mor, ruhsal olanla güçlü bir bağa sahiptir, çakralarda ve hayal gücümüzde ve ruhumuza yerleşebilen sihirde temsil edilir.

Mor Renk

Meditasyon yapabilmeniz ve varlığınızın derinliklerine inebilmeniz için konsantrasyonunuza yardımcı olan bir renktir, kimliğinize ulaşmanıza da yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Dekorasyonda mor renk

Mor, ev dekorasyonlarında sevilen bir rol oynar, çünkü evinizi mora boyamak asalet, olgunluk ve lüks duygularını uyandırabilir.

Konsantrasyon veya yaratıcılığın gerekli olduğu çalışma alanları için çok iyidir, ayrıca yatak odalarını bu özel renge boyamak istediğiniz evde iyi bir dinlenme ve sakinlik sağlar.

Pazarlamada mor

Mor genç kadınlar için harika seçenek. Bu yüzden kadın kullanımına yönelik ürünleri tanıtırken ideal renk mordur. Ayrıca, en seçkin takım elbise ve elbiseler için hayırseverlik veya moda kampanyalarının tanıtımına yardımcı olur.

Bu kadardı!

Ne düşündüğünüzü yorumlarda bize bildirin ve her gün gördüğünüz renkler hakkında daha fazla bilgi için bizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu