Modern oturma odasındaki en iyi yer halıları

Odayı rahat tutmak için yere bir halı atmanız gerekir. Birçoğu böyle bir dekordan korkuyor, çünkü iç mekana sadelik katacağına inanıyorlar. Şık bir yüzey seçerseniz, uyumlu bir tasarım yaratabilirsiniz. Zemin halısını iç mekana nasıl uyarlayacağınızı düşünün.

Görüntüleme

Modern yer halıları görünüm, boyut ve işlevsellik açısından farklılık gösterir. Bileşimleri ve üretim yöntemleri farklılık gösterebilir. Seçim yaparken, daha sonra tartışılacak olan ana sınıflandırmaları dikkate almanız gerekir.

Tüy bırakmayan halı

En yaygın halılar tüylüdür. Dikey iplikler çözgüye dokunur. Bu üretim teknolojisi sayesinde zeminler yumuşak ve sıcak olacaktır. Yığından orijinal desenler oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, iç mekanınız için bir halı bulabilirsiniz. Boyuna ve enine ipliklerden oluşan tiftiksiz halılar da vardır. Sertler, bu nedenle daha az talep görüyorlar.

Salon için halı tercih edebilirsiniz. kısa, uzun veya orta tüy. Evde evcil hayvan varsa, tüy bırakmayan bir tane alın. Temizlemesi daha kolaydır ve kokuları emmezler.

Düzenli temizlik yapabiliyorsanız, uzun veya orta şekerlemeyi tercih edebilirsiniz.

Manuel ve makine

 

Zemine serilen halılar farklı şekillerde yapılır: manuel veya otomatik. Makine halıları yapmak için minimum zaman aldığı için daha yaygındır. Ucuz, dayanıklı ve güzeller.

El işi oturma odası halıları zarif süslemelere sahiptir ve elit kategoriye aittir. Üretimde yüksek kaliteli doğal malzemeler kullanılmaktadır. Bu nedenle, fiyat o kadar yüksek ki, herkes bunları karşılayamaz. En kaliteli el yapımı halılar İran ve İran halılarıdır.

Sentetik ve doğal

Ürünün hizmet ömrü ve görünümü, malzeme seçimine bağlıdır. El ile dokunan doğal malzemelerden zemindeki salonda marketten bir halı bulabilirsiniz. Münhasırlığa rağmen, pahalı, bakımı tuhaf ve süs eşyası seçimi ile sınırlı. Dayanıklı değiller.

Bütçeniz kısıtlıysa, oturma odanız için sentetik bazlı ürünleri tercih edin. Dayanıklılıklarını sağlayan kire dayanıklıdırlar.

Kısmen sentetik ürünler tercih etmek mümkündür. Dıştan doğal halıya benziyorlar, ancak aşınmaya ve yıpranmaya daha dayanıklılar.

Düz ve renkli

Halı almaya karar verirseniz, kompozisyon açısından tek renkli ürünleri tercih edin. İç kısımda güçlü bir kontrast yaratmayacaklar. Odadaki diğer eşyalarla uyumludurlar. Desenlerin olmaması, halının odanın herhangi bir tarzına uymasını sağlar. Şık ve çok yönlü halılar mı istiyorsunuz? Düz kaplamalar yapacak.

Resimli kaplamalar popülerdir. Olabilir çiçek veya geometrik baskılar, süs eşyaları veya fotoğraf baskıları… Seçim yaparken, tüm modeller tasarımınıza sığamayacağından gölgelere dikkat etmeniz gerekir. Her şeyden önce, odanın mobilyasını ve dekorasyonunu seçin ve ardından zemin için halı seçimine devam edin.

Halı şekli

Bir şekil seçerken, odanın boyutlarını ve arzularını hesaba katmanız gerekir. Dikdörtgen, yuvarlak, oval veya kıvrımlı halılardan seçim yapabilirsiniz. Klasik halıların geleneksel bir geometrik şekli vardır. Genellikle ana iç mekan için arka plan olarak kullanılırlar. Mobilyaları doğru bir şekilde yerleştirirler ve diğer eşyalara vurgu yaparlar.

Bir halı alabilirsin kırık kenarlı. Odada alışılmadık ilginç bir unsur gibi olacak. Bu tür detaylar, odanın boyutunu görsel olarak kısaltabilir ve ayrıca çok fazla dikkat çekebilir. Küçük bir oturma odanız varsa, bu tür halıları reddetmek veya küçük miktarlarda kullanmak daha iyidir.

Halıları deneyebilirsiniz düzleştirilmiş şekillerle… Alanı görsel olarak genişletirler ve alanı genişletirler.

Görsel olarak kendilerine çok fazla dikkat çekmeyecekler ve uyumlu görünecekler.

Oturma odasının iç kısmında yuvarlatılmış köşeli dikdörtgen halılar popüler kabul edilir. Bu, köşelerin bükülmesini önleyecek, bu da odanın estetiğini koruyacak ve bina sakinlerinin güvenliğini artıracaktır. Bu tür halılar her iç mekan için uygundur ve iyi bir dayanıklılığa sahiptir. Bunları mobilya için bir alt tabaka olarak kullanabilirsiniz. Halılar tek renkli veya sıra dışı desenlere sahip olabilir.

Halı boyutları

Zemin için halının boyutunu seçmeden önce odayı ölçün. Oturma odası büyükse, kompakt ürünler satın almamalı ve TV’nin yanına koymamalısınız. Kompakt odalarda küçük halılar seçin.

Oda havalıysa ve çocuklar sık ​​sık etrafta dolaşıyorsa, büyük kilimler seçin. Oda genelinde ısı ve ses yalıtımını artıracak ve sesleri gizleyecektir. Bu nedenle aşağıda yaşayan komşular rahatsızlık duymayacaktır.

Odanızı daha konforlu hale getirmek mi istiyorsunuz? Dar yerlere küçük bir halı yerleştirin. Sık sık temizlenmesi gerekmeyeceği için tımar için harcanabilecek zamandan tasarruf edersiniz.

Seçim yaparken, modelin işlevlerine rehberlik edin. Arka plan yapmanız gerekiyorsa, arka plan modellerini seçin. Boyutları büyüktür ve büyük bir süslemeye sahip olabilirler.

Aksanlar için kullanılan vurgu modelleri kompakt boyuttadır.

Tasarımcılardan öneriler

Tasarımcılar, halı seçerken dikkat etmeniz gereken ana önerileri belirlediler:

  • Olacak kaplamaları seçin perdelerle birleştirilecek. Bu mümkün değilse, kanepeye yayılabilirsin yastıklar perdelere uyacak şekilde dikilmiş;
  • Duvarların rengine göre halı seçmeyin. Bu, iç mekanı çok sıkıcı hale getirecek;
  • Çizgili desenli kaplamalar seçin. Düzensiz oranlara sahip odalar için uygun olan alanı uzatacaklar. Uzunlukları görsel olarak önemli ölçüde artacağından bu tür halıları uzun odalara koymayın;
  • Yuvarlak halıları yuvarlak avizelerle birleştirin. Küçük kaplamalar seçin, çünkü büyük olanlar görsel olarak odanın boyutunu küçültecektir.

Oturma odasındaki halıların fotoğraf galerisi

Daha sonra, zemine döşenebilecek popüler halı modellerinin fotoğraf fikirleri sunulacak. Aşağıda farklı şekillerde kaplamaların ve bunların kombinasyonlarının bir görüntüsünü bulacaksınız. Bu, seçimi kolaylaştıracaktır.

Zemine nasıl halı seçeceğimizi kompozisyon ve boyut açısından inceledik. Sonuçta, halı seçerken dikkat etmeniz gereken birçok faktör var – şekli, boyutu, rengi ve yaratma yöntemi. Odanın büyüklüğünü, genel tarzını, yaşam tarzını düşünün. Evde çocuklar varsa uzun tüylü ürünler yapacaktır. Evcil hayvanınız varsa, kısa tüylü halılara gidin.

Modern oturma odasındaki en iyi yer halıları konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu