Modern bir oturma odası nasıl döşenir

Modern bir oturma odasından bahsettiğimizde, şifrenin “minimal” olduğu mobilyalardan bahsediyoruz. Aslında, modern bir oturma odası, her zaman işlevsel olan birkaç temel unsurdan oluşur.

Modern bir oturma odası nasıl döşenir

Bunların arasında bazı mobilya ve dekoratif tasarım objeleri her zaman miktar olarak abartılmadan zevkle yerleştirilir. Modernde, çok şey iyidir, dediği gibi. Her mobilya parçası kesinlikle gerekli olmalı, gereksiz olanları yasaklayın. Mobilyaların nefes alacak bir odası olmalıdır.

Oturma odası, farklı günlük ihtiyaçlara cevap vermek gibi önemli bir işleve sahiptir: öğle yemeği yemek, ders çalışmak, okumak, arkadaş kabul etmek. Bu nedenle modern bir oturma odasının döşenmesi, hareket özgürlüğü ve konfor ihtiyacını karşılamalıdır.

İtamoby tarafından Trek kitaplık

Trek kitaplık

Modern bir oturma odası döşemek için fikirler

Oturma odasını döşerken yapılacak ilk şey, seçilen stil ne olursa olsun, mevcut alanı analiz etmektir. Mobilyaların boyutu ve düzeni aslında kesinlikle odanın büyüklüğüne bağlıdır. İzlenecek kural, önce en hacimli mobilyayı yerleştirmek ve ardından küçük olanları nasıl yerleştireceğinizi düşünmektir.

Ortama çok fazla mobilya yüklemekten kaçının, aksine biri ve diğeri arasında biraz boşluk bırakın. Bu, odanın içinde hareket etmeyi kolaylaştırır. Ayrıca mobilyalar daha havadardır.

Son olarak, son dekorasyonu düşünün: boş köşeler için küçük mobilyalar, halılar, perdeler, resimler. Modern bir oturma odası döşenirken, dekoratif unsurlar minimal tarzda, tek renkli, geometrik desenli olmalıdır.

Modern yaşam alanı minimalizm demektir

Modern bir oturma odası döşemek, temiz ve işlevsel bir tarz seçmek demektir. Baskın renk, beyaz ve gri gibi açık ve hassastır. Odaya canlılık vermeyi sevenler, fuşya, kırmızı, yeşil veya sarı gibi güçlü bir renk dokunuşu katabilirler.

Mobilyalar sade ve zariftir, gösterişsizdir. İşlevsellik üstündür: büyük bir kitaplık, rahat bir kanepe, çok yumuşak puflar, gerekirse uzatılabilen bir masa. Bu fonksiyonel mobilyalar arasında, oturma odası mobilyalarını daha rafine hale getirmek için tasarım mobilya objeleri de bulunmaktadır.

Halının önemi.

Yaşam alanı döşemesinde halı, sanıldığından daha önemli bir rol oynar. Halı, ortama sıcaklık katar ve daha samimi hale getirir.

En az oturma alanı kadar geniş olması esastır. Yatak odasında işe yarayabilecek, ancak oturma odasında çalışmayan cılız halılardan kaçının. Büyük bir halı, odayı görsel olarak daha geniş ve daha eksiksiz hale getirir.

Kanepenin yüzeyi kadar büyük halı

Harley kanepe

Yan sehpa.

Herhangi bir oturma odasında kanepenin önünde bir sehpa vardır. Bir sınıf dokunuşu için kanepenin yanına bir tane yerleştirmenizi öneririz. Daha da iyisi, aynı modelden ancak farklı boyutlarda bir çift. Bu yan sehpalar, kitap, dergi, kahve fincanı gibi nesneleri yerleştirmek için rahat olmaları için kanepenin kol dayama yerlerinden biraz daha az veya biraz daha yüksek olmalıdır. Ayrıca, atmosfer yaratan ve okumak için işlevsel olan masa lambalarını yerleştirmek için de mükemmeldirler.

En son moda, altın veya pirinç ince ayaklı yuvarlak masalardır, üst kısım ise mobilyaların açık renkleriyle kontrast oluşturmak için siyah veya yumuşak pembe gibi pastel renklerdedir.

mermer sehpa

Canova sehpa

Bir dokunuş mu? Ark lambası.

Evin her odasında, özellikle çok çeşitli aktiviteler için doğru ışık noktalarının yaratılması gereken oturma odası döşemesinde aydınlatmaya özen göstermek esastır: yemek, okuma, çalışma … Bu nedenle belirleyici bir aydınlatma , avizeler ve tavan lambaları tarafından verilir, ancak sadece değil. Rahatlama anları için daha bastırılmış ışık noktaları da düşünmeliyiz: örneğin televizyon seyrederken veya kanepede kıvrılmış tatlı bir şirkette sohbet ederken. Zemin lambaları ve masa lambaları bunu bu amaçla yapar.

Modern bir oturma odası döşemek için bir stil ipucu? Mermer tabanlı ikonik ark lambası. Ark Lambası zemine sıkıca yerleştirilmiştir, ancak aynı zamanda asılı bir lambanın özelliklerine de sahiptir: Işık huzmesini yukarıdan, odanın köşesinde kalan zemin lambası sayesinde boşluğu doldurmadan serbest bırakarak durur. uzun ve yüksek kemerli sapa.

Ark lambası

Ark lambası

Şömineli modern bir oturma odası nasıl döşenir?

Herkes oturma odasında bir şömine ister. Bize, kışın bir şömine sıcaklığında ısınmak için toplandığı, geçmiş yılların evlerini hatırlatıyor. Bugünün şömineleri artık kırmızı tuğlalı değil, aile sıcaklığının sembolü olmaya devam ediyor.

Bu nedenle salon duvarlarında şömine varsa rahat ve misafirperver bir mobilya yaratmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Şömine her zaman odanın odak noktasıdır ve mobilyayı yerleştirmeye başlamak için gereken unsurdur. Şöminenin önündeki şeref yerinin kanepeye ait olduğunu söylemeye gerek yok.

Çağdaş bağlamda daha yerleştirilmiş bir mobilya elde etmek için birçok modern şömine modeli vardır. Üzerine çağdaş bir resim veya ayna asarak daha da çekici hale getirin.

Oturma odasını şömineyle donatmak istiyorsanız ancak duman çıkış sistemine sahip değilseniz, en modern elektrikli veya biyoetanol şömineleri tercih edebilirsiniz. Duvar şömineleri gibi ısınmazlar, ancak odaya bir stil dokunuşu veren bir atmosfer yaratırlar.

Modern yol

Modern bir oturma odası için hangi renkleri seçmelisiniz?

Bunu tekrarlamaktan asla vazgeçmeyeceğiz, bir evi rahat ettirmek için ışık çok önemlidir. Bu nedenle iyi mobilyanın başarısındaki ana unsurlardan biridir.

Modern bir oturma odası için renk seçerken, ışık unsurunu hesaba katmalısınız. Özellikle doğal ışık az ise açık renklerin yaygınlığını tercih edin. Aslında beyaz gibi açık renkler ortamı görsel olarak büyütür.

Modern bir oturma odasının renkleri, ister beyaz ister gri tonları olsun, çok açık bir tabanı tercih eder. Buna kahverengiler, griler veya pembe veya mavi gibi pastel renkler de dahil olmak üzere daha belirleyici tonlar eklenir. Beyazlar ve siyahlar arasındaki kontrastla da oynayabilirsiniz.

Canlılığı seviyorsanız, aynı renkteki yoğun renk unsurlarıyla ortamı aydınlatın: bir koltuk, perdeler, halı, sehpa. Renk seçimi zevkinize bağlıdır: kırmızı, yeşil, sarı veya mavi olabilir. Kısacası, hayal gücünüzle biraz oynayın!

Küçük, modern bir oturma odası döşeyin

Küçük ve modern bir oturma odası döşemek için, mobilyaların modern, pürüzsüz ve temel çizgilerle dolu olması gerektiği varsayımını her zaman aklınızda bulundurarak, alanları optimize etmek için bazı yararlı püf noktaları takip edebilirsiniz.

Donanımlı bir duvar şarttır.

Donanımlı duvarlar, küçük ve modern bir oturma odası sağlamak için en işlevsel çözümdür. Aslında, kitapları ve çeşitli nesneleri yerleştirmenin ve aynı zamanda bir TV standı görevi görmenin organize bir yoludur. Hepsi tek bir duvarda. Temel ve modern bir tasarıma sahip birçok duvar ünitesi modeli arasından seçim yapın. Beyaz veya ahşap gibi nötr renkleri tercih edebilir ve renk öğeleriyle canlılık katabilirsiniz.

Modern bir büfe seçin.

Tabaklar, bardaklar ve servis tabakları gibi günlük yaşam için gerekli olan eşyaları yaşam alanında düzgün bir şekilde saklamanın bir başka harika yolu da bunları büfe gibi alçak bir dolabın içine yerleştirmektir.

Büfe deyince aklımıza anneannemizin evindeki eski ahşap mobilyalar geliyor. Bu nedenle, modern mobilyalarla pek ilgisi olmayan bir tarz. Gerçekte, parlak beyaz ve meşe gibi temiz bir şekle ve açık ve parlak renklere sahip birçok modern büfe vardır.

Modern donanımlı duvar

Sorano donanımlı duvar

Kanepe mini boy veya duvara yaslanacak şekilde köşelidir.

Küçük bir oturma odasında kanepe fazla yer kaplayamaz, aksi takdirde masa ve kitaplık gibi tüm temel unsurları sığdırmak için yeterli alan olmazdı. Bu yüzden küçük, iki kişilik bir kanepe seçin. Güvercin grisi gibi modern bir şekil ve nötr bir renk seçin.

Diğer bir çözüm ise daha geniş kalan köşe kanepe. Ancak köşeyi kullanmak ve mekanı daha işlevsel bir şekilde düzenlemek için duvara yaslanmalıdır.

Büyük bir halı.

Küçük bir oturma odasında her şeyin küçük olması gerektiğini düşünme eğilimindeyiz. Halı durumunda ise durum tam tersidir: Küçük bir oturma odasında en azından kanepenin tam uzunluğu kadar büyük olan büyük bir halı, odanın daha büyük görünmesini sağlar.

Halı çevreleyen mobilyalarla, özellikle de duvarlarla aynı tonda olursa, efekt daha da artar.

Gördüğümüz gibi, modern bir oturma odası döşemek için işlevsel olması gereken, temel bir şekle sahip ve renklerle iyi düşünülmüş birkaç öğeye ihtiyacınız var, böylece birbirleriyle uyum ve incelikle eşleşecekler. Oturma odanız nasıl döşenmiştir? Yorumlarda bize yazın.

Modern bir oturma odası nasıl döşenir
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu