Masa ve Sandalyeler İçin İdeal Yükseklik: Ölçüler ve Örnekler

Piyasada oldukça değişken yükseklikte masa ve sandalyeler bulacağız, ancak bunların hepsi konfor ve ergonomi için uygun değil. Bu anlamda, zayıf bir satın alma veya üretim kararı

Açık, kas problemleri, sırt problemleri vb. Yaratabilir.

Masa ve Sandalyeler İçin İdeal Yükseklik

Masa ve sandalyeler için standart ölçü veya yükseklik olmasına rağmen, bunların sahip olacakları kullanıma ve kullanıcının fiziksel özelliklerine bağlı olarak değiştirilebileceğini ve değiştirilmesi gerektiğini bilmeliyiz. 1.90 metre boyunda ve kilolu bir kişi, 1.60 metre boyunda ve zayıf olan başka bir kişi ile aynı ihtiyaçlara sahip değildir.

Bu nedenle, satın almadan veya üretmeden önce bu ölçümlere her zaman başvurmanız ve ideal bir durumda sergilenen masa ve / veya sandalyeleri test etmeniz önerilir.

Açıkçası, bir özel veya kendin yap projesi söz konusu olduğunda, uyarlama olasılığı vardır.

Tablo Yüksekliği

Aşağıdaki tabloda standart olduğunu düşündüğünüz ölçümleri bulacaksınız.

Minimum Maksimum
Yemek Masası Yüksekliği 75 80
Orta Masa Yüksekliği 48 52
Masa Yüksekliği 72 78

Fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurmanın yanı sıra, masanın ergonomisine zarar verebilecek unsurların olmadığını da değerlendirmelisiniz.

Örneğin, bazı masaların bir veya daha fazla çekmece içermesi olasılığı vardır. Bunlar, bize rahatsızlık verecek veya bizi sandalyenin yüksekliğini azaltmaya zorlayacak şekilde normalde ayaklar için belirlenmiş bir alanı işgal edebilir (bu seçenek mevcutsa). Bu sorun masalarda daha yaygın olmakla birlikte yemek masalarında nadir değildir.

Sandalye Yüksekliği

Bir sandalyenin yüksekliğini ölçmek için, sandalyenin yerde durduğu noktadan koltuğun tepesine kadar ölçüm yapmalıyız. 45 ile 50 santimetre arasında bir yüksekliğin olması gerektiği tahmin edilmektedir.

Ölçerken, birçok sandalyenin yastıklı olduğunu unutmamalıyız. Yani, oturmadan ölçersek, sandalyenin gerçek yüksekliğini abartmış oluruz.

Belirttiğimiz gibi, yemek sandalyeleri genellikle ayarlanamaz. Ancak, bunlar olmadan masaüstü için sıktır ve ayrıca önerilir.

Yemek Masasının yüksekliğiyle ilgili hangi özellikler var?

Genellikle herhangi bir ticaret veya mobilya mağazasında bulunan yemek masaları ve sandalyelerin yüksekliği ayarlanamaz. Bu nedenle, burada satın alma kararı daha da hesaplanmalıdır.

Pek çok durumda, hem masa hem de sandalyeleri içeren oyunlar ilgi çekici olacaktır. Bu durumlarda, imkansız olmasa da kötü bir yükseklik kombinasyonu olasılığı daha düşüktür.

Çoğu hata, yemek masaları ve sandalyeleri ayrı satın alındığında yapılır.

örnek masa ve sandalye yüksekliği

Kararın doğru olması için sandalye ile masa arasındaki yükseklik farkı yaklaşık 25-30 cm olmalıdır.

Yani sandalye 45-50 santimetre yüksekliğinde ise masa 75-80 santimetre arasında olmalıdır. Bu ölçümler masalara da uygulanabilir, ancak bunlarda ölçümleri ayarlamamız çok daha olasıdır.

Yükseklik Ayarlı Masa

Talepte güçlü bir patlama yaşayan bir tür masa, yüksekliği ayarlanabilir masalardır. Bunun bariz bir avantajı var: Sandalyeden bağımsız olarak bile ideal boyumuza göre ayarlayabiliriz.

Ama daha da ileri gidiyor:

  • Bir ailenin farklı üyelerinin fiziksel özellikleri farklı olsa bile rahatlıkla kullanmasına olanak tanır.
  • Ayakta kullanım için yükseklik ayarlanabilir (ayakta duran masalar). Son zamanlarda birçok işte ayakta çalışmanıza izin veren masaları kullanmanın, istismar edilmediği sürece bazı ilginç avantajları olduğu düşünülmektedir: daha doğal bir pozisyona izin verir, kasları sıkılaştırır …

Masa ve Sandalyeler İçin İdeal Yükseklik: Ölçüler ve Örnekler
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu