Bahçe Fikirleri

Küçük balkonların nasıl dekore edileceğine dair 13 fikir

küçük balkonlar nasıl dekore edilir

Bir daire ararken her şeye sahip olmasını isteriz: konfor, ışık, alan, tesisler ve hatta açık alan. Bazen ikincisi zordur, ancak bir tanesine sahip olmak için yeterince şanslıysanız, onu kaçırmamalısınız, evinizde ilginizi hak eden geniş bir alandır.

Benim gibi 4 metrekarelik bir balkonunuz olsa bile, öğleden sonraları kahve eşliğinde okuyarak geçirmek için her zaman onları dekore etme ve dış mekanınızı evinizde favori mekana dönüştürme seçeneği vardır.

Balkonunuzun büyüklüğünü bahane olarak koymayın, bu fikirlerden bazıları ile çok güzel bir alan yaratabilirsiniz ve sizi temin ederiz ki bu yazıyı okuduktan sonra balkonunuzu gerçekten dekore etmeye başlamak ve sonuna kadar keyfini çıkarmak isteyeceksiniz.

Küçük bir balkonu dekore etmek için 13 fikir

Ana unsur olarak bitkiler

Ana unsur olarak bitkiler

Balkonunuz küçük olsa bile, doğal bir unsur olması için bitkilerden vazgeçmenize gerek yok. Alanınızı aşırı yüklememek için küçük veya orta boy bitkileri tercih edin.

Mahremiyet kazanmanıza ve dekorasyona katkı sağlamanıza yardımcı olacak bir diğer seçenek de bitkileri korkuluklara asarak mobilyalarınız için yere metreler kazandırmaktır.

Parke zeminler ekleyin

Parke zeminler ekleyin

Balkonunuzu değiştirmenin iyi bir yolu, yeni bir döşeme türü kurmaktır. Ahşap, mekanınıza tasarım ve sıcaklık katmak için harika bir seçenektir.

Döşemenizi değiştirerek sadece tamamen yenilenmiş bir görünüm elde etmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir boşluk bırakmadan dekoratif bir unsuru da entegre edersiniz.

Zemini kilimlerle dekore edin

Zemini kilimlerle dekore edin

Dış mekan halıları ile zemininizin görünümünü değiştirmek çok kolaydır. Onlarla, bir mekanı tanımlarken ve dairenizin görünümünü değiştirirken güzel bir tasarımı bütünleştirebilirsiniz.

Tarzınıza uyan ve balkonunuzun ölçülerine tam olarak uyan bir halı seçin.

Yastıklarla kendi mobilyalarınızı yaratın

Yastıklarla kendi mobilyalarınızı yaratın

Küçük balkonunuz için özel bir koltuk oluşturmanın en iyi yolu, onu dış mekan minderleriyle birleştirmektir.

Piyasada çok çeşitli yastıklar vardır ve dış mekan köşenize uyan boyutu doğru bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz renk paleti ile ilginç bir görünüm yaratabilirsiniz.

Her köşeden yararlanın

Her köşeden yararlanın

Alan dar olduğunda, her inç önemlidir. Genel olarak köşeler her ortamda ve özellikle açık havada çok boşa harcanmış bir alandır.

Kelimenin tam anlamıyla mevcut her köşeden yararlanmak için köşelerinizde üçgen şekilli raflar veya masalar kullanın.

Katlanır mobilya tercih edin

Katlanır mobilya tercih edin

Terasınızı farklı şekillerde kullanabilmek istiyorsanız katlanır mobilyalar en iyi müttefikiniz olacaktır. İhtiyaçlarınıza uygun sayısız masa, sandalye, bank, şezlong ve daha fazlası modeli bulunmaktadır.

Kullanmadığınız zamanlarda katlayabilir ve bir yerde saklayabilirsiniz ya da asmak ve her zaman elinizin altında bulundurmak için terasınızın duvarına birkaç kancalar takabilirsiniz. Bu kaynak, açık hava yemek odasını birkaç saniye içinde solaryuma dönüştürmenize olanak tanır.

Mobilyanızın işlevini değiştirin

Mobilyanızın işlevini değiştirin

Küçük bir alanda yaratıcı olmanız ve tüm olasılıkları düşünmeniz gerekir. Çeşitli şekillerde kullanılmasına ve ihtiyaçlarınıza göre değiştirilmesine izin veren çok işlevli mobilyaları tercih edin.

Aynı parçayı bir masa olarak kullanabilir, minderlerle yerde oturabilir veya kitap okumak için dış mekanda bir banka dönüştürebilirsiniz. Balkonunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için birden fazla fonksiyona izin veren mobilyaları arayın.

Alanı baştan sona kullanın

Alanı baştan sona kullanın

Genel olarak balkonlar dar ve çok uzundur, bu nedenle bu boyuttan yararlanan mobilyalara bahis oynamak küçük balkonlarda harika bir kaynaktır. İhtiyaçlarınızı düşünün ve size uyacak bir alan yaratın.

Alan boyunca bir bank oluşturmak, manzaranın tadını çıkarmak ve bitkileri oturmak veya yerleştirmek için bolca alana sahip olmak iyi bir seçenektir.

Dikey düşün

Dikey düşün

Küçük bir balkonda dikey alan, dekor unsurlarını entegre etmenin harika bir yoludur. Özel bir okuma köşesi için hamak asabilir veya tasarıma duvarlar ekleyebilirsiniz.

Metrekare kaybetmeden yeşil bir alan yaratmak için duvarlarınıza saksılar ekleyin, balkonunuzun görünümünü tamamen değiştirmiş olursunuz.

Destek için parmaklıkları kullanın

Destek için parmaklıkları kullanın

Balkonda muhafaza görevi görmesinin yanı sıra, korkuluklar mobilyalarınız için harika bir destek noktasıdır. Bu yapıdan yararlanmanın en iyi yolu manzaraya hayran kalarak yemek yemek, çalışmak veya çizim yapmak için bir masa asmaktır.

Yalnızca kullandığınızda yerleştireceğiniz bir mobil tasarım ya da yapıya tutunan ve bir masaya dönüşen konsollu bir katlama seçeneği tercih edebilirsiniz.

Tüm detayları hesaba katın

Tüm detayları hesaba katın

Alanınız küçük olduğundan, ekleyeceğiniz her öğe önemli olacaktır, bu nedenle dekorasyon sırasında bunu hesaba katmalısınız. Tarzınıza uyan bir renk paleti tanımlayın ve dekorasyonu seçerken kullanın.

Düşünürseniz her şey bir tasarım öğesi olabilir: her yastık, kilim, battaniye ve saksı önemlidir. Her detayı düşünürseniz balkonunuz çok iyi tasarlanmış ve şık bir mekan gibi görünecektir.

Işık önemlidir

Işık önemlidir

Balkonunuz küçük olsa bile mekanınızdan çok daha uzun süre keyif almanızı sağlayacak aydınlatmayı unutmamalısınız. Telli ışıklar, modern bir tarz verdiği, az yer kapladığı ve çalışması için elektrik tesisatı gerektirmediği için bu alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Az ama öz

Az ama öz

Unutmayın ki balkonunuz bir şeyler ile karıştırılmasın, mekânınız için gerekli ve uygun unsurlara sahip olmaktır. Balkonunuzun keyfini nasıl çıkarmak istediğinizi düşünün ve bunun için gerekli mobilyaları seçin.

Ayrıca bitkilerin boyutlarını da hesaba katın, özellikle geliştirildiklerinde, henüz geliştirilmediyse, böylece mekanınıza uyumlu bir şekilde adapte olurlar.

Küçük güzel bir alan

Balkonunuzun boyutu, sizi sadece zevk almanızı ve kişisel tarzınıza uyan güzel bir şekilde dekore edebilmenizi sınırlamamalıdır. Her açık alan farklı olacaktır, çünkü ihtiyaçlarımıza ve zevklerimize uyum sağlar, bu yüzden hayallerinizin balkonunu yaratmak için hayal gücünüzün çılgınca çalışmasına izin verin.

Bu fikirlerin nihayet işe koyulmanız ve kaç metrekare olursa olsun balkonunuzun keyfini çıkarmanız için size ilham vereceğini umuyoruz.

Küçük balkonların nasıl dekore edileceğine dair 13 fikir konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu