Dekorasyon Örnekleri

2022 Kır Evi İnşaatında 10 Trend

2022 Kır Evi İnşaatında 10 Trend – Bugün seçim, rasyonellik ve işlevsellik lehine yapılmıştır. 20 yıl önce kır evleri 3-4 hatta 5 kat yüksekliğinde “saraylar”dı ve evlerde kullanılmayan birçok bina vardı. Günümüzde evlerde maksimum kat sayısı genellikle sadece iki kattır ve 3 katlı binalar bile nadirdir.

1 kat nasıl olmalıKır Evi İnşaatında Trendler 2023

Aynı nedenden dolayı bodrum katları da alakalı olmaktan çıkmıştır. İstisnalar, büyük bir rölyef farkı olan alanlara inşa edilmiş evlerdir. Kat sayısının yanı sıra evin girişindeki basamak sayısı da azaltıldı.

Eskiden yüksek kaideleri donatmak modaydı. Buna göre, giriş grupları daha ciddiydi ve kural olarak 5 ila 10 adım vardı. Modern evlerde basamak sayısı genellikle 5’i geçmez, hatta evin girişinde ve terasta hiç basamak yoktur.

2. Ev AlanıKır Evi İnşaatında Trendler 2023

Geleceğin sahipleri, kompakt ve rasyonel yerleşimler seçerek devasa alanlardan uzaklaşıyor. 10 kişiden sadece ikisi evin aynı alanını terk ediyor, geri kalanı optimize ediyor. Sebepler genellikle ortaktır – inşaat ve bitirme maliyetleri, vergiler ve bakım maliyetleri. Birçok ev sahibi zaten büyük evleri kullandı ve çok geniş alanlara ihtiyaç olmadığını fark etti.

3. Doğal IşıkKır Evi İnşaatında Trendler 2023

Birkaç yıl önce kök salmış ve her yıl daha popüler hale gelen bir başka trend de panoramik camlardır.

Seçilen mimari tarz ne olursa olsun, ev sahiplerinin büyük çoğunluğu evlerinde zeminden tavana büyük pencereler ister. Bugün, evdeki cam katsayısı ne kadar yüksekse, o kadar güzel, daha iyi ve daha prestijli. Ve doğaya daha yakın – pencerenin dışındaki manzara, yaşam alanının bir parçası haline gelir ve doğa ile mimari arasındaki çizgiyi bulanıklaştırır.

Bu aynı zamanda kör giriş kapılarının yarı saydam olanlarla değiştirilmesini de içerir. Evin toplam cam alanının artmasıyla, özellikle ev korunan bir köyde bulunuyorsa, girişte büyük bir demir kapı yapmak mantıklı değil.

4. Düz ÇatılarKır Evi İnşaatında Trendler 2023

Yavaş yavaş düz çatılarla ilgili mitler ve endişeler ortadan kalkıyor. Doğru tasarım ve doğru hesaplamalarla böyle bir çatı güvenilirdir.

Ek olarak, modern moda trendi, sömürülen çatıların varlığını varsayan eko-stildir. Sömürülen bir çatı, ek bir kullanılabilir alandır. Burada bir rekreasyon alanını kolayca donatabilirsiniz ve yükseklikten manzara her zaman daha avantajlıdır.

Günümüzde mal sahipleri, artık çok pahalı olmayan yenilikçi malzemeler kullanarak düz çatılar yapmayı giderek daha fazla tercih ediyor. Ayrıca, layık ve çok bütçeli Rus meslektaşları ortaya çıktı. Böyle bir çatıya iyi bir bonus, tüm klima ve havalandırma ünitelerinin kendisine aktarılması ve ayrıca eğimli bir çatıdan daha kolay bakımının yapılmasıdır.

5. Minimalizm ve ErgonomiKır Evi İnşaatında Trendler 2023

Genel olarak, insanlar minimum miktarda mobilya olan basit formlara ve çok yönlülüğe bağlı kalmaya çalışırlar. Böyle bir tasarımın seçiminin evi “amatör” bir tasarıma sahip bir evden daha akıcı hale getirdiğine dikkat edilmelidir.

Ayrıca sadece minimalizme değil, aynı zamanda ergonomiye, evdeki yaşam senaryolarının ayrıntılı olarak işlenmesine de büyük önem vermeye başladılar ve bu nedenle evdeki düzenler daha işlevsel hale geldi.

6. Enerji Verimliliği

Evlerde enerji verimliliği için müşteri gereksinimleri arttı. Modern enerji verimli teknolojiler, evleri daha sıcak hale getirir. Bu, yeni ısı ve su yalıtım sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan çift camlı pencereler, yeni yüksek teknolojili ısıtıcılar, ısıtma cihazları alanındaki devrim niteliğindeki gelişmeler, vb. ile sağlanmaktadır. Evler aynı zamanda daha sıcak ve daha ekonomik hale geldi.

7. Çevresel

Ürünün tarihi – nasıl, neyden, nerede ve kim tarafından üretildiği – giderek daha önemli hale geliyor. Tasarım yüksek kaliteli, çekici ve yeşil olmalıdır. Doğal malzemeler sadece konfor için değil aynı zamanda çevresel nedenlerle de kullanılmaktadır. Geri dönüştürülebilir ve geri dönüştürülebilir malzemelere artan bir ilgi var.

8. Malzeme SeçimiKır Evi İnşaatında Trendler 2023

Daha önce, eğer güzelse, mutlaka pahalıdır. Şimdi – bir gerçek olmaktan çok uzak! 20 yıl önce kırmızı tuğla dışında neredeyse hiçbir kaplama malzemesi seçeneği yoksa, bugün çok sayıda seçenek var. Farklı dekoratif sıva türleri, kaplama taşları, klinker tuğlalar, ahşap vb. arasından seçim yapabilirsiniz. Çatı kaplama malzemelerinin yelpazesi önemli ölçüde genişledi ve doğal, çevre dostu kaplamalar yeniden moda oldu. 90’ların sonlarında en yaygın çatı kaplama malzemesi metaldi ve bugün “unutulmuş” geleneksel seramik karolar yeniden geri dönüyor. Tabii ki, bileşimi ve performansı, geçmiş emsallerine kıyasla önemli ölçüde iyileşmiştir. Daha önce, pencere üretimi için en popüler ve talep edilen malzeme plastik bir profildi. Gerçekten de, o zaman bunun neredeyse hiçbir alternatifi yoktu.

Artık daha fazla ev sahibi ahşap ve alüminyum pencereler sipariş ediyor – bu çok daha çevre dostu ve daha prestijli. Ek olarak, çerçevelerin kendileri daha iyi hale geldi – daha fazla enerji verimli.

9. “Akıllı” Ev

Modern teknolojinin gelişimi eşi görülmemiş boyutlara ulaştı ve çoğu mal sahibi, evlerini merkezi kontrol sistemleriyle donatmaktan mutlu. Günümüzde mal sahipleri, evin uzaktan video gözetimi, ısıtma, aydınlatma, açık kapılar ve kapıları mobil uygulamaları kullanarak uzaktan kontrol etme yeteneklerini aktif olarak kullanıyor. Akıllı ev, kullanıcılarına daha fazla konfor ve daha düşük tüketim faturaları sağlar. Ancak gerçekte, günlük işlerimizde elektronik asistanların kullanımı bir alışkanlık haline geldiyse, akıllı sistemlerin kendi evimizde kullanımı, sınırsız bütçeli evlerde bile henüz özellikle popüler değil.

10. Akıllı ev Uygulaması

Bunun ana trendlerden biri olduğuna inanıyoruz. Her yıl evlerinde yaşayan aileler daha fazla deneyime sahip oluyor ve ev sahipleri bir sonraki evi inşa ederken daha önce gözden kaçan tüm önemli detayları dikkate almaya çalışıyorlar. Bunlar, yüksek tavanlar ve kapılar, ikinci ışık gibi özellikleri içerir. Evin yakınındaki alan farklı hale geldi. Her şeyden önce, şık ve işlevsel bir konaklama yeridir. Evdeki teraslar daha fazla yer kaplamaya başladı vs. Şehir dışında yaşayan veya yaşamayı planlayan herkes yapı malzemeleri ve teknolojileri konusunda daha seçici hale geldi.

Örneğin, 10 yıl önce bile, çok az insan jeolojik araştırmalar yapmayı, temelin ve sitenin drenajını donatmanın gerekli olduğunu düşünüyordu, çok az kişi projenin kompozisyonunu anladı ve belirli bir proje seçimi yoktu. Bugün bu anlamda pazar önemli ölçüde “olgunlaştı”. Bu eğilimlere dayanarak, ev sahiplerinin inşaat konusundaki titizlik düzeyi ile birlikte konfor, akılcılık ve güvenilirlik yönündeki tercihlerinin değiştiği sonucuna varabiliriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu