Kar ve don aniden geldiğinde nasıl davranılır?

Kar ve don aniden geldiğinde nasıl davranılır? Filomena fırtınasıyla birlikte, ülkenin büyük bir kısmı on yıllardır görülmeyen beyaz bir mantoyla kaplandı. Bu kış manzarası daha anımsatıcı ve güzel olamazdı ama aynı zamanda evin içinde ve dışında pek çok soruna neden olur. Size bazı ipuçları veriyoruz istenmeyen sonuçlardan kaçınarak karın tadını çıkarmak.

Kar ve don, ısıtma ve elektriği iyi kullanın

kar ve don
Kaynak: Pixabay

Dışarıda kar ve don olduğunda evde sıcak olmak idealdir, ancak denemelisiniz enerji sistemlerini zorlamayın düzgün çalışması ve faturaların abartılı bir şekilde fırlamaması için ısınma israfından kaçınmak için.

1. Odun, kömür veya gaz sobalarınız ve mangallarınız olduğunda, şunlara dikkat etmelisiniz: ara sıra pencereyi aç böylece oda iyi havalandırılır ve gazların ve dumanların solunmasını önleyin.

2. Güç hatlarını aşırı yüklemeyin. Gereksiz elektrikli aletleri fişten çekin.

kar ve don
Kaynak: Ludlow Stoves

3. Evinizin içinde, pencerelerdeki (hava koşullarına dayanıklı) ve kapı altlarındaki olası ısı sızıntılarını kapatarak konforu artırın ve evdeyken bile kalın giysiler giyin. kanepe battaniyeleri, tohum torbaları Mikro, sıcak su şişeleri ve sıcak içecekler, kar ve dona karşı en iyi müttefiklerdir ve ısıtma termostatınızı maksimuma ayarlamadan iyi bir sıcaklığı korurlar.

Borulara dikkat edin

kar ve don
Kaynak: Pixabay

Aşırı soğuk ve özellikle buz, dışarıya açılan boruların donmasına ve sonunda patlamasına neden olabilir. Kar ve don nedeniyle daha büyük kötülüklerden kaçınmak için, bunları izole etmek uygundur. köpük koruyucular, fiberglas yün, sırayla kalın bir bezle veya plastik veya kauçuk bir örtü ile kaplanmıştır. İzole bölgelerde veya kentsel çekirdeğin dışında yaşıyorsanız, musluklarda sabit bir su akışı bırakın, bu donmayı önleyecektir. Dondurulduklarında, aşağıdaki adımları izleyerek onları çözmeyi deneyin:

1. Buzun nerede oluştuğunu belirleyin. Muslukları tek tek açın, su çıkmazsa bir tıkaç olacaktır.

2. Fön makinesi ile yerel ısı uygulayın (güvenli bir mesafede) veya bir bezi sıcak suya batırın ve ardından borunun üzerine koyun. Herhangi bir çatlak tespit edilirse, vanayı kapatın ve kayıpları en aza indirmek için boruyu bir beze sarın.

Kazanlara gelince, en modern olanları bir koruma termostatı dona karşı. Bu, sıcaklıklarda güçlü bir düşüş olduğunda otomatik olarak bağlanır. Düzgün çalıştığını kontrol edin.

Çatılarda ve saçaklarda kar birikmesinden kaçının

kar ve don
Kaynak: Pixabay

Evlerin çatılarında, saçaklarında veya kirişlerinde biriken aşırı kar ağırlığı. harici klima üniteleri mümkün olan en kısa sürede geri çekilmeleri gerekir. Sadece olası heyelan riskleri nedeniyle değil, kar buza dönüşürse daha sonra yapmak çok daha zor olacağı için. Veya büyük su havuzları oluşturarak çözülürse, nem veya elektrik sistemlerinde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Bahçede ve terasta

kar ve don
Kaynak: Pixabay

Kaymayı ve düşmeyi önlemek için evin girişinde kar ve buzu kürekle temizlemek ve bir erişim yolunu kalıcı olarak temizlemek, sürekli temizlik. Kaba tuz hala en iyi çözümdür, cömertçe yayın, buzu eritin ve yolu açın. Bitkilerinize gelince, onları hava kapsüllü olanlardan daha iyi plastiğe sararak koruyun.

Arabada aşırı önlemler alın

Yapılacak en iyi şey önlemektir. Araç üstü kapalı ancak kapalı olmayan bir park yerindeyken, kar ve don, aracın kalın beyaz bir kaplama veya bir buz tabakası ile uyanmasına neden olabilir.

Yerleştir kalın karton, plastik veya battaniye arka cam sileceği ile araç camı arasında. Ön cam sileceklerini yukarıda bırakın. Aracınızın caddeye park edilmesi ve camların donması durumunda, sıcak su kullanmayın, çünkü sıcaklıktaki değişiklikler onları havaya uçurabilir veya ön cam sileceklerini harekete geçirebilir. egzoz borusunun tıkalı olmadığını kontrol edin, iyi bir gaz alışverişi olsun, motoru çalıştırın, ısıtmayı açın ve çalışmaya başladığında karı çizmeyen bir aletle ve büyük bir sabırla temizleyin …

Kar ve donla savaşırken dikkat ve öngörü yanılmazdır. Bu tavsiyelere uyarsanız, fırtına çok daha iyi ve ek riskler olmadan başa çıkacaktır.

kendinizi koruyun ve evinizi fırtınanın etkilerinden uzak tutmak için böyle davranın konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu