Kapıların Rengi Nasıl Değiştirilir ?…

kapi boyama teknikleri Kapıların Rengi Nasıl Değiştirilir ?...

Geçtiğimiz yıl evime bir kıyak yapmak istedim ve ömrünü tamamlayan ahşap iç kapılarımı değiştirmeye karar verdim. Severek, saatlerce gezdiğim, evime birçok ürün aldığımdan dolayı artık çalışanları ile ahbap olduğum ve fiyatlarınıda oldukça uygun bulduğum Koçtaş‘tan 5 adet Amerikan kapı aldım. Model tercihimi klasik Amerikan kapıdan yana kullanırken, renk tercihimi ise koyu bir ton olan venge olarak belirledim.  Ancak renk seçerken ne kadar büyük bir hata yaptığımı 15 gün içerisinde kapılarım takıldıktan sonra anladım. Zira bu koyu tondaki kapılar, evimdeki aydınlığa son vermişti. Aslında bu hata bilinçli olarak yaptığım bir hataydı, zira yıllardır kullanmaktan sıkıldığım ve her ev de olan beyazdan sıkılıp yeni bir şeyler denemek istemiştim…
Şu sıralar daha bir yılını yeni dolduran kapılarımın rengini değiştirmeyi düşünüyorum, dolayısı ile bu konuda bir araştırma yaptım ve gözümde büyüttüğüm kadar zor olmadığını, kapılarımı istediğim renge (ben yine beyaza dönmek istiyorum icon smile Kapıların Rengi Nasıl Değiştirilir ?... ) boyayabileceğim gibi güzel bir sonuca ulaştım. Benim durumumda olan BeyazYastik.Com okurları içinde bu harika sonuçları burada paylaşmak istedim.
kapi boyama yontemleri Kapıların Rengi Nasıl Değiştirilir ?...

PANEL KAPININ RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK
Panel kapınızın rengini değiştirmek istiyorsanız size bazı tavsiyelerimiz olacak.
Panel kapınız beyaz veya açık renk ise koyu renk yapmak istiyorsanız işiniz kolay demektir. Sadece panel kapı boyası ile bir kat boyayıp kuruduktan sonra bir kat daha boyamanız yeterli.
Panel kapınız koyu renk ise açık renk yapmak istiyorsanız (Örneğin beyaz, krem, şampanya, fildişi) bu sizin için daha zor olacak. Normal şartlarda 2,5 lt bir panel kapı boyası aynı renk veya benzer bir renkte 6-7 kapıyı çift kat boyar. Fakat panel kapınızın rengini açık bir renge çevirmek istediğinizde 3-4 kat boyama yapmanız gerekecek. Bu da yaklaşık 3 katı boya sarfiyatı olacak demektir. Yani 6-7 kapı için yaklaşık 7,5 litre boya harcarsınız. (Özellikle beyaz, fildişi, krem gibi açık renkli kapıları kahverengi, sütlü kahve, kesekağıdı gibi koyu renklere boyamak istediğinizde.)
YAĞLI BOYA KAPI VE PENCERELERİN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK
Kapınız veya pencereleriniz yağlı boya ise renk değişimi kolay olacak. Yağlı boya oldukça kapatıcı bir
boyadır. Açık renkten koyu renge veya koyu renkten açık renge geçişlerde. Tek yapmanız gereken istediğiniz
rengi 1 gün ara ile 2 kat uygulamak. Gerekirse boyadan önce sentetik asar da kullanılabilir.
VERNİKLİ AHŞAP KORUYUCULU KAPI VE PENCERELERİN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK
Kapı ve pencereleriniz vernikli ahşap koruyucu ise kendi renginde, benzer tonlar veya daha koyu renkler
tercih etmeye çalışın. Vernik uygulamalarında da koyu renkten açık renge geçmek çok zor oluyor. Renk
kapanmıyor veya dalgalı oluyor. Gerçekten çok koyu bir renkten (ceviz, kestane, kiraz gibi) açık renklere
(meşe, açık meşe, çam gibi) renklere geçişlerde kapıyı zımpara yapmanız gerekir.

 

Bunlara'da bakmalısın!

Başa dön tuşu