İskandinav tarzı bir ev nasıl döşenir

İskandinav mobilyası sadece bir stil değil. Bu bir yaşam felsefesidir.

Parlaklık, sadelik, hafiflik, sıcaklık… İskandinav tarzında döşenmiş bir evin bize verdiği keyifli duygular bunlar. Kendi evinizde böyle hissetmekten daha iyi ne olabilir?

Evinizi İskandinav tasarımıyla nasıl döşeyeceğinizi öğrenelim.

Johnson kanepe

İskandinav mobilyalarının özellikleri nelerdir?

İskandinav mobilyaları, bazı çok belirgin özelliklerle kolayca ayırt edilir: beyazın yaygınlığı, temiz ve minimal çizgiler, basit ve çok işlevsel tasarım.

İskandinav tarzı evlerin siyah dışında beyaz ve bej ve yeşil gibi doğal ve toprak tonları ile kontrast oluşturması dışında hiçbir renk tonu yoktur.

Beyaz neredeyse rakipsiz hakimdir: duvarlarda, mobilyalarda, zeminde. Bu şekilde, doğal ışığın yılın büyük bir bölümünde neredeyse tamamen eksik olduğu bir alanda ortam mümkün olduğunca parlak hale gelir.

İskandinav tarzı bir ev nasıl döşenir
İskandinav ülkelerinin kendilerini evlerinin içindeki sert hava koşullarından korumalarının bir yolu. Ahşap, kaba taş, yün, keten, deri gibi bazı malzemelerin kullanımı sayesinde evleri çok sıcak ve misafirperverdir.

İskandinav tasarımının arkasındaki felsefe, işlevselliğin şekiller ve estetikten daha önemli olmasıdır. Bu nedenle mobilya unsurları minimaldir, temeldir ve fırfırlar olmadan.

İskandinav ülkeleri de doğal malzemelere büyük önem veriyor. Bu, doğayla olan güçlü bağları ve sert iklime rağmen dışarıda vakit geçirmekten aldıkları zevkle ilgilidir.

Bu nedenle ahşap kuzey ülkelerinin evlerinde her zaman bulunur ve her zaman doğal bir görünümdedir.

İskandinavlar da ekolojiye çok dikkat ediyorlar: Geri dönüşüme, çevreye zararlı olmayan malzemelerin kullanımına büyük önem veriyorlar ve bu, yeşil bir şekilde üretilen malzemeleri ve mobilyaları tercih ettikleri mobilyalar için de geçerli.

İskandinav tarzı oturma odası

@ Fotoğraf Kredisi: www.interiorbe.com

İskandinav tarzında evinizi dekore etmek için 7 kural

Yukarıda sayılanlar İskandinav tarzının özellikleriyse, bunları evimizin tefrişatına nasıl dönüştürebiliriz?

Söylemesi kolay!

Bu temel kurallara uyuyoruz ve oyun – daha doğrusu İskandinav dekoru – bitti.

Kural 1: Beyazın yaygınlığı

İskandinav tarzı evler, beyazın mutlak hakimiyetiyle, hepsi açık ve doğal çok az renkle döşenmiştir.

Beyaz her yerde: duvarlar, armatürler, mobilyalar, kumaşlar ve hatta zemin.

Kural n ° 2: Minimal tarz

İskandinav tarzı mobilyalarda sadelik hakimdir. Temiz şekillere ve temel çizgilere sahip mobilya aksesuarlarını seçin. Fırfır ve fırfırlardan tamamen kaçının. Yumuşak renkleri ve birkaç katı geometrik deseni tercih edin.

Nesnelere doğru nefes verin, İskandinav tarzı birikimi sevmiyor. Birkaç dekoratif tasarım nesnesini dikkatlice seçin ve bunları biri ile diğeri arasında belirli bir boşluk kalacak şekilde yerleştirin.

Kural 3: Uyum

İskandinav tarzının minimal baskısı, en saf gözleri aldatarak, çok az çabayla, neredeyse doğal bir şekilde estetik açıdan başarılı görünmesini sağlar. Gerçekte ise tam tersidir. İskandinav tarzı, en küçük ayrıntısına kadar mükemmellik için incelenmiştir.

Mobilyadan aksesuarlara kadar münferit öğeleri dikkatlice seçin ve bunları renkler, dokular ve stilde mükemmel bir şekilde birleştirin. Her unsur odanın genel uyumuna katkıda bulunmalıdır.

Kural 4: Ahşap sevgisi

İskandinav tarzı evler ahşabı sever, kesinlikle doğaldır. Masaları, dolapları, sandalyeleri, hatta ahşap yatakları seçin ve yanlış gitmeyeceksiniz.

Kuzey Avrupa’nın tipik ağaçlarını tercih edin: Meşe, Ceviz, Karaçam, Beyaz Dişbudak ve Huş ağacı.

Kural 5: Isı

İskandinav tarzı evlere özgü sıcaklık hissi sadece ahşaptan değil, aynı zamanda kullanılan tekstil ürünlerinden de gelir. Yataklar, kanepeler, sandalyeler gibi dinlenmeye ayrılmış her alanda kürk, yün, pamuk ve keçeden sıcak bir battaniye buluyoruz.

Bu sayede evimizin duvarlarının içinde, dışarıdaki soğuktan daha da korunmuş hissediyoruz.

İskandinav tarzı yatak odası

@ Fotoğraf Kredisi: www.foxlife.it

Kural 6: İşlevsellik hüküm sürer

Her mobilya parçasının her şeyden önce işlevsel olması gerektiğini unutmayın. Minimal tarzda, tamamen dekoratif öğeler için yer yoktur.

İskandinav tarzında estetik, kendi içinde bir amaç olarak yok, önce güzel, sonra işlevsel olan bir mobilya parçası ya da mobilya parçası yok. Her şeyin bir amaca hizmet etmesi ve bunu mümkün olan en iyi şekilde yapması gerekir.

Kural 7: Siyahın kontrastı

İskandinav tarzı, renk kontrastlarında da azalmış olan doğrusal ve geometrik şekilleri sever. Bu nedenle, beyazın en iyi karşılığı, İskandinav mobilyalarına beyazla kontrast oluşturacak şekilde yerleştirilen siyahtır.

Ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin: siyah sadece küçük dozlarda kullanılmalı, beyazın parlaklığı ana olmalıdır. Komodin, tabure, vazo, tablo gibi bazı mobilya parçaları için kullanın.

kitapçı Trek itamoby

Evin çeşitli odalarında İskandinav tasarımı: oda oda nasıl döşenir

Yukarıda listelenen kuralları uygulamaya nasıl çevireceğinizi merak ediyor musunuz? Evin çeşitli odalarını döşemek için bazı somut önerileri birlikte görelim.

Giriş

Girişten başlayalım. Elbise askısı olmadan, kesinlikle hafif ahşaptan ve minimal bir çizgiyle yapamazsınız.

Aynı şey herhangi bir evin girişinde eksik olmayan konsol masası için de geçerli.

Farkı yaratan fikir, girişe rustik tarzda sert bir ahşap bank yerleştirmektir. Ayakkabılarınızı çıkarmanız ve her türlü çanta ve el çantanızı yerleştirmeniz faydalı olacaktır.

Oturma odası

İskandinav oturma odası, tercihen beyaz olan parke zemin ile donatılmıştır.

Modern sandalyelerle birlikte ahşap bir masa seçin.

Açık gri veya bej gibi yumuşak gölgeli kanepe, pamuk veya diğer doğal liflerle döşenmelidir. Kanepenin yanında, hafif ve minimal şekilli küçük bir masa ve beyaz kürkle kaplanmış bir koltuk. Yere geometrik desenli güzel bir halı yerleştirebilirsiniz.

Mutfak

İskandinav mobilyalı mutfak, aynı renkte bir masa ve sandalyelerle birleştirilmek üzere açık renkli ahşap veya tamamen beyazdır. Aletler ve tabaklar gibi aksesuarlar da pişmiş toprak ve yeşil gibi toprak renklerinde seçilmelidir.

İskandinav tarzı mutfak

Yatak odası

Suni kürk yatak örtüsü ile çok sıcak bir yatağın kucaklanmasından daha rahat bir şey olamaz. Şımartılma yataktan kalktığımızda ve ayaklarımızı çok yumuşak bir halıya koyduğumuzda bile devam ediyor.

Ayrıca İskandinav yatak odası için beyazın hakim olduğu açık renkleri seçmek iyidir. Pembe ve bebek mavisi gibi pastel bir renge gitmek iyi bir fikirdir.

İskandinav tarzı yatak odası

@ Fotoğraf Kredisi: www.pianetadesign.it

Hiç şüphe yok ki, İskandinav tasarımı birçok olumlu özelliğe sahip ve formların özü sayesinde modaya tabi değil. Evinizi İskandinav tarzında döşemeniz için sizi ikna ettik mi? Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin.

İskandinav tarzı bir ev nasıl döşenir
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu