İç Mekan Aydınlatma Önerileri

Dekorasyonunuzu bitirip yarattığınız sanat eserini sergilemek için ışığa ihtiyaç duyacaksınız ki dekorasyon stilinize uymayan ve yetersiz bir ışık, uzun uğraşlarla verilen emeğin heba olmasına neden olacakltır. Buradan da anlaşılacağı gibi aydınlatma, yani ışık dekorasyonun ana öğelerinden, vazgeçilmezlerinden biridir. Ayrıca ışığın insan psikolojisi ve sağlığı üzerinde doğrudan etkili olduğu bilimadamları tarafından kanıtlanmıştır. Değerli BeyazYastik.Com okurları, bu makalede iç mekan aydınlatma planlamınızı yaparken yardımcı olacağına inandığımız, bir takım ipuçları sunacağız sizlere

 

 

Temel Aydınlatma
Temel aydınlatma, bir odanın en basit anlamda aydınlatılmasıdır. Bu aydınlatmanın eşit ve göz alıcı olmamasına dikkat ediniz. Değişik tavan ve duvar lamba tasarımları arasından evinize homojen ve sıcak atmosfer verecek modelleri seçiniz.

Büro
Evinizden çalışıyorsanız, mekânınız olabildiğince rahat ve çalışmaya elverişli olmalı. Göz almayan, kök boyalı bir lamba seçebilirsiniz, çünkü bu renkler gözlerinizi yormayacak özelliklere sahiptir. Ayrıca bilgisayarla çalışıyorsanız, lambanın ayarlanabilir olmasına dikkat edin.masa lambaları bu tip yazı masası ihtiyacını karşılamak için idealdir.

Mutfak
Bir çok evde mutfak, aile hayatının merkezidir. Mutfak sıcaktır! Burada yemek yapılır, oyun oynanır, yemek yenir, ders çalışılır, sohbet edilir…vb. Gibi. Emniyetli çalışabilmek için ışığın mutfağı yeterince aydınlatması ve göz almaması gerekir.
Aramızdaki “profesyoneller” hak vereceklerdir; mutfak tezgahına ışığın gölgesi düşmemelidir! Dolap ve raflarınızı Spotlarla aydınlatırsanız aradığınızı hep bulursunuz. Spotlar mutfağınıza sadece ek ışık değil aynı zamanda da yaşam ve çalışma enerjisi katacaktır.

Yemek Masası
Zevk, Tad, Rahatlık! Yemek masanızı yukarıdan sarkan bir lambayla aydınlatırsanız bu huzurlu ambiyansa kavuşursunuz. Servis ettiğiniz lezzetli yemeklerin daha da leziz gözükmesi için aydınlık ve yansımayan ışık çok önemlidir.

Okuma ışığı
Bir başka dünyaya dalabilmek için yalnızca iyi bir kitap yetmez, iyi bir aydınlatma da şartdır. Rahat okuyabilmeniz için titremeyen, rahat, yansımayan, aydınlık ve eşit bir ışık gerekir. Bunun için en ideal lamba lambaderlerdir.

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.