Boya Renkleri

İç boya renkleri

İç boya renkleri Farklı ortamların duvar ve tavanlarının tonu çok farklı iklimler yaratır. İyi seçim yapmanın anahtarları.

iç boya renkleri

Renkler, mekana dinamizm ve kişilik kazandırmanın en etkili yollarından biridir. Ancak zamanın geçişi, bir zamanlar parlak olan şeyin kaçınılmaz olarak bozulmasına neden olur ve evimizin resmi bu mantıktan kaçmaz.
Her 3-4 yılda bir duvarların ve tavanların ihtişamını geri kazanması için yenilememiz gerektiği tahmin edilmektedir. Bu sizin durumunuzsa veya ortamlarınızı modernize etmek istiyorsanız, hangilerinin moda olan ve farklı mekanlarınıza götürebileceğiniz iç cephe boya renkleri olduğunu size söyleyeceğiz.

Sarı Renk boya

İç mekanlar için en iyi boya nedir?

Boya türü ve renkleri seçerken, renklerin yıpranmasının evde yaşayan insanlara ve yaşadıkları yaşamın türüne de bağlı olduğunu akılda tutmak iyidir. Çocuklar veya büyük köpekler varsa, duvarlar daha fazla kirlenir, bu nedenle daha yıkanabilir ve dayanıklı seçenekleri düşünmek iyidir.

Filli Boya Renkleri

Seçimi her ortamın özelliklerine uyarlamak da önemlidir. Mutfağın kullanımı oturma odasınınkiyle aynı değildir ya da bir mekanda az ya da çok ışık ya da havalandırma varsa, bunlar yıpranma ve yıpranma ve renk bozulmasına neden olur. Filli boya Renkleri

mavi renk

İç cephe boyası çeşitleri

İyi sonuçlar elde etmek için en önemli şey doğru boyayı seçmektir. Bazıları farklı yüzeylere uygulanabilirken, herhangi bir kullanıma uygun olmayanlar da vardır. Bakalım ne tür resimler var ve bir evin içini dekore etmek için onları nasıl seçeceğiz:

Baz boya: Bu çok ucuz bir boyadır ve yüzeyler için bir hazırlık olarak kullanılır. Uygulandığında duvarları yumuşatır ve pürüzsüzleştirir, daha iyi bir yüzey elde eder.

Lateks: Esneklik, direnç, yapışma ve belirli hidrofobik koşullara, zamanın geçişine ve farklı kullanım koşullarına direnmek için uygun özelliklere sahip bir akrilik polimer tabanına sahiptir. Tamamen örter, çabuk kurur, su ile seyrelir ve kolayca yıkanır. İç mekan için en iyi boya olarak kabul edilir. Üç tür kaplama sunar:

latex

Parlak: yüksek derecede yansıtıcı, yıkanabilir ve su geçirmez kaplama
Saten: Göze ve dokunuşa hoş gelen ipeksi bir yüzeye sahiptirler. Kire ve zamanın geçişine karşı dayanıklı bir boyadır. Kolay yıkanabilir.
Mat: Opaktır ve ışığı yansıtmaz. Duvar hasarını iyi gizler (eski ve düz olmayan duvarlar için idealdir). Yıkanabilir olmasına rağmen saten cilaya göre daha azdır. Daha ucuzdur ve daha az duvar hazırlığı gerektirir.

Tek kat boya: Tek kat boyalar, bir el duvarı kapladığı ve tonu eşit olduğu için renkli duvarlar için idealdir. Üstün örtme gücüne sahip, aynı zamanda kir ve lekelerin kolayca yapışmasını önleyerek etki gösteren bir üründür. Farklı yönlerde uygulansa bile fırça darbeleri fark edilmez.

İç renkler

Işığın renk algısını etkileme şekli ve rengin de mekân algımızı nasıl etkilediği, evimizi dekore ederken ve döşerken kritik önem taşır. Bir odaya vermek istediğimiz profile göre rengi kullanmak, o odada kullanacağımız mobilya ve objeleri de göz önünde bulundurarak önemlidir. Bu nedenle, duvarlar için renk seçerken bazı noktaları göz önünde bulundurmalıyız.

Soluk tonlar

Bol miktarda beyaz içeren soluk renkler ışığı yansıtır ve etrafınıza saçar. Bu açık tonlar, yüzeyi boyamaya hazır hale getirmek için uygulanabilecek her türlü macunu veya dolguyu gizler, ancak bunu başarmak için daha fazla kat gerekir.

Koyu gölgeler

Öte yandan koyu renkler daha fazla sarar ve daha fazla ışığı emer. Ayrıca, yapılan onarımları daha iyi kamufle etmelerine rağmen, zamanın geçişinden etkilenen eski duvar çatlaklarını daha görünür kılarlar. Bu tonlar, mobilyalarda, zeminlerde ve diğer dekoratif unsurlarda parlak nötr renkler kullanılarak birleştirilerek koyu duvarlarla hassas bir kontrast yaratılabilir.

Mavi

Örneğin maviler, hassas bir rahatlama kaynağı olabilir (bu renkler dinlenme alanları, yatak odaları ve masalar için belirtilmiştir) ve mesafeyi artıran etkileri ferahlık hissini artırabilir. Bununla birlikte, bu gölgeler soğuk veya klinik görünebildiğinden, çok az doğrudan güneş ışığı alan bir odada en iyi şekilde kaçınılmalıdır.

Kırmızılar

Kırmızı sıcak, misafirperver ve neşeli olabilir, ancak büyük dozlarda aşırı ve yorucudur. Bu daha cesur gölge, geniş alanlarda veya detay olarak tek bir duvarda kullanılabilir. Her şeyi kırmızıya boyamayı çok cüretkar bulursanız, koyu renklerin çerçevelerin ve diğer dekoratif detayların ışıkla boyanmasıyla yumuşatıldığını göz önünde bulundurarak, süpürgelikleri ve açıklıkları beyaza boyayabilirsiniz.

Yeşil

Yeşil, bir geçiş alanında, koridorda veya salonda etki yaratmak için kullanılabilir. Ayrıca bir pencere veya kapıya hayat verebilirler. Yeşil, oturma odanızın iyi doğal ışığa sahip olması durumunda da kullanılabilir, bu durumda İngiliz yeşili duvarla klasik bir dokunuş seçin.

Renk kombinasyonları

Diğer bir olasılık, renkleri duvarlarda birleştirmektir. Örneğin mavi, yeşil ve bej tonlarını kullanarak bir renk kombinasyonu oluşturan doğal bir palet, doğadan ilham aldığı için de bol bol huzur sağlar.

Süslemenin iyi bir yolu, turuncuyu gri ile birleştirerek kullanmaktır. Bu nötr bir renk olduğu için turuncuyu mükemmel bir şekilde tamamlayarak bize gri rengi sayesinde metalik bir dokunuşla çağdaş mekanlar yaratma imkanı veriyor.

Bir başka ilginç kombinasyon, çok huzurlu ve rahatlatıcı ortamlar yaratmamıza yardımcı olabilecek farklı gri tonlarına sahip mavidir. Bu renkler, evimizdeki bir alanı sığınağa dönüştürmek için belirtilmiştir. Daha özel alanlar olan yatak odaları ve banyolar bu tonlarla dış dünyadan mükemmel bir sığınağa dönüştürülebilir.

İç mekanlar için özel boyalar

Bir boyanın işlevi sadece güzelleştirmek değil, aynı zamanda yüzeyleri çevredeki çeşitli ajanların saldırılarından korumaktır. Bu nedenle doğru iç cephe boyasını seçmek için sadece estetik katkısını değil teknik özelliklerini ve özellikle boyanacağı evin sektörünü de analiz etmek gerekir. Bazı özel durumlara bakalım:

Banyolarda ve ıslak hacimlerde

Bu boşluklarda ortamın sabit neminden dolayı su geçirmez ürünler kullanılması tavsiye edilir. Öte yandan nem, mantarların büyümesini kolaylaştırdığından, çoğalma olasılığını azaltan bir mantar önleyici boya uygulanması tavsiye edilir.

Bu tür boyalar, mutfak ve banyolarda çok yaygın olan mantarların büyümesini önleyen özel katkı maddelerine sahiptir. Birçok plastik veya akrilik boyada ortak bir özelliktir, ancak hepsinde yoktur. Bunlarla duvarları ve tavanları boyayabilir, genellikle yoğuşma nedeniyle oluşan nemin bir sonucu olarak ortaya çıkan hoş olmayan lekelerden kaçınabilirsiniz.

Fayans boyası

Mutfağın imajını büyük bir masrafa girmeden değiştirmek için ilginç bir seçenek, karolara yeni bir renk vermektir. Neredeyse hiç gözenek içermeyen çok pürüzsüz bir yüzey olduğundan, uygulanan ürün bu tür malzemeler için özel olarak formüle edilmelidir.

Bu iş için, seramik yüzeyler için sentetik bir smalte veya ayrıca seramik kaplamalı sentetik bir emaye kullanabilirsiniz. Ana özelliği, seramiği mükemmel şekilde taklit etmesini sağlayan ultra parlak ve süper yıkanabilir kaplama türüdür.

Bir önceki konumuzda Evinizi boyamak için 15 renk farklı fikirlere sahip olabilirsiniz.

Diğer Filli Boya renk konularımız:
Filli Boya Yeni Renk Önerileri
Filli Boya Selülozik Boya Renk Kartelası
Filli boya renk kataloğu Moda

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu