HIIT eğitimi ile fiziksel durumunuzu iyileştirin

Şirkette spor yapın.

Eğer düşünüyorsan HIIT rutinleri ile eğitime başlayın, bu makale bu tür bir eğitimi biraz anlamanız için size çok yardımcı olacaktır.

Bu tür eğitimler son yıllarda oldukça popüler hale geldi ve nelerden oluştuğunu analiz edersek, nedenini çok daha iyi anlayacağız. Vücudun birçok yönünü içeren bir egzersiz türü olduğu için. Size her şeyi aşağıda anlatacağız.

Bu eğitim en iyi sporu içerir, özel niteliklere sahiptir:

 • Kısa ömürlüdür.
 • Yardım edin güçlendirmek Tüm vücut.
 • Daha fazla güç ve dayanıklılık sağlar.
 • Hepsine uyar seviyeleri.
 • Takım olarak egzersiz yapmanıza gerek yok.

Bu sporun çok yönlülüğü, onu evde yapmak için mükemmel bir egzersiz seçeneği haline getirir. Yaralanmaları önlemek için egzersizler doğru şekilde ve gerekli önlemler alınarak yapılmalıdır.

Başladık … HIIT nedir?

Bu kısaltmaların anlamı «Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Egzersiz«, Türkçeye çevirirsek bunun anlamı Yüksek Yoğunluklu Aralık Eğitimi. Bu anlamda, bu tür bir eğitimi gerçekleştirmek için çok sayıda program ve yol buluyoruz, ancak temel her zaman aynıdır.

Karakteristik, bedeni kısa süreli dinlenmelerle kısa süreli büyük fiziksel çabaya maruz bırakmasıdır. Böylece, bunu yapan kişi her egzersizde maksimum çabayı gösterebilmelidir. çünkü sonunda iyileşmesi için birkaç saniye var.

Diz ağız kavgası

HIIT eğitimi türleri

 • Tabata: en bilinen yöntemlerden biridir. Bu eğitim 8 set 4 dakikalık uygulamadan oluşmaktadır. Her sette, kişi bir grup alıştırmanın mümkün olan maksimum tekrar sayısını gerçekleştirmelidir. Bunun için 20 saniye çaba sarf etmeli ve 10 dakika dinlenmelisiniz, böylece 4 dakikayı tamamlayana kadar art arda devam edin.
 • Peter Coe: Olimpik bir sporcunun antrenmanı olarak kullanılır. 200 metrelik sprintler yapılır ve ardından 30 saniye dinlenilir.
 • Timmons: Bu tür eğitimde, bisikletler dahil edilmelidir çünkü bu, 2 dakika boyunca hafifçe pedal çevirdiğiniz ve ardından maksimum eforla 20 saniye boyunca tam hızda pedal çevirdiğiniz üç döngüden oluşur.
 • Küçük Gibala: 60 saniye boyunca kapasitenin% 100’ü kadar bir efora ulaşmanız ve ardından 75 saniye dinlenmeniz gerektiğinden en talepkarlardan biri olduğu biliniyor. Kombinasyon 8 ila 12 kez tekrarlanmalıdır.

Bu tür eğitimler, HIIT açısından en çok tanınan eğitimlerdir, ancak hemen hemen her egzersiz için de kullanılabilecek başka eğitim türleri bulabiliriz:

 • Bir dakika egzersiz ve bir dakika dinlenme.
 • Bir dakika egzersiz ve 30 saniye dinlenme.
 • 45 saniye egzersiz ve 45 saniye dinlenme.

HIIT’in faydaları nelerdir?

Bu tür bir eğitimin ortaya çıkmasından sonra, zaman içinde belirli çalışmalar yapılmıştır. faydaları ve faydaları sağlam bir şekilde belirlemek bu bize bu tür bir rutini gerçekleştirmemizi sağlayabilir.

Sonuçlar oldukça tatmin ediciydi. Bulduğumuz faydalar arasında en çok vurguladıklarımız bunlar:

 • Kapasiteyi arttırmak aerobik ve anaerobik.
 • Direncimizi geliştirin kardiyorespiratuar.
 • Teşvik ediyor kilo kaybı yüksek kalori alımı nedeniyle.
 • Azalt stres seviyeleri.
 • Kazancını teşvik eder kas kütlesi.
 • Daha iyi vücut kompozisyonumuz daha kısa sürede.
 • VO2 Maks.

Daha az zamanda, daha fazla performans

Ortalama 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilecek çok etkili eğitim rutinleri. Bu nedenle, eğitmek için fazla zamanı olmayan insanlar için idealdirler.

Metabolizmayı hızlandırır

Bu egzersizlerin vücudun metabolizmasını hızlandırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle vücudun yağ depolarını yakması idealdir.

Kilo ve yağ kaybı

Bu tür eğitim, birçok insan aksini düşünse de kilo vermenize izin verir. Sporcuların yağ yakmasını sağlayan aerobik ve anaerobik aralıkların birleşimidir. ve vücut ağırlığını kaybedin.

Kilo kaybı için etkili kettlebell.

Kas kütlenizi artırın

Bu egzersizler, diğer aktivitelerde arka planda olan diğer kas gruplarının çalışmasına izin verir, bu nedenle, çoğu durumda kas kütlesinde bir artışa yol açtıkları ağırlıklar ve spor salonu ekipmanlarıyla yapılan seanslarda çalışırlar.

Sağlığımızı iyileştirin

Diğer sporlarda olduğu gibi, HIIT‘in vücudumuz ve kardiyovasküler sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi vardır, Sağlıklı, aktif yaşam tarzı alışkanlıkları ve çeşitli diyetlerle birleştirilen spor uygulaması, günden güne enerjiyle yüzleşmenin anahtarıdır.

Hareketsiz uygulamalardan kaçının, vücudunuzu harekete geçirmeli ve kalori harcamasını maksimuma çıkarmalısınız, böylece Vücudunuz bu açığı kazanır ve istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Seviyenize göre evde yapabileceğiniz HIIT rutinleri

Yeni başlayanlar için HIIT

 1. Eğer varsa bisiklet Evde Timmons yöntemini uygulayabilirsiniz: hafif-orta yoğunlukta 2 dakika pedal çevirin ve ardından maksimum eforunuzu veren 20 saniye pedal çevirin. Bu rutini 3 kez tekrarlayın.
 2. Bu egzersizleri her biri birer dakika dinlenerek 1 dakika yapın. Seriyi 4-5 kez tekrarlayın.
  1. Diz yüksekliği.
  2. Displants.
  3. Zıplama Krikoları
  4. Ağız kavgası
  5. Bacak kaldırma, karın yapmak.
  6. Bisiklet, karnı güçlendirmek için.

Orta seviye için HIIT

 1. Bu egzersizleri birer dakika dinlenerek yapın, şunları yapabilirsiniz: 5 veya 6 set yapın.
  1. Dikey sıçramalar.
  2. Dağ tırmanıcıları.
  3. Çömelme atla.
  4. Sandalye altları.
  5. Zıplama Krikoları
  6. Demir.
 2. Atlama ipi 1 dakika ve 30 saniye dinlenin. 10 kez tekrarlayın.

HIIT ileri seviye

 1. Aşağıdaki alıştırmaları, her biri arasında bir dakika dinlenerek birer dakika yapmalısınız. Seriyi 6 ila 8 kez tekrarlayın.
  1. Atlama ipi.
  2. Burpees.
  3. Dağ tırmanıcıları.
  4. Dağ atlamaları.
  5. Diz yüksekliği.
  6. Demir.
 2. Tabata, Her biri 4’er dakikalık 8 setten oluşacak. Set aşağıdaki alıştırmalardan oluşur ve bunları 10 saniye dinlenirken 20 saniye yapmanız gerekecektir.
  1. Dağ tırmanıcıları.
  2. Şınav.
  3. Burpees.
  4. Ağız kavgası atlayın.

Rutininize bir tutam çaba eklemek istiyorsanız, İdeal kilonuza ulaşabilmek için bu HIIT egzersizlerine bakmakta tereddüt etmeyin.

HIIT eğitimi ile fiziksel durumunuzu iyileştirin
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu