Hasır sandalye nasıl yenilenir

Kendiniz yapmanın zamanı geldi: Eski ihtişamına geri getirmek için bir mobilya parçasını, bir sepeti veya bir hasır sandalyeyi restore edin. Veya renk vermek için boyayın. Nasıl olduğunu okuyun!

Hasır sandalye nasıl yenilenir

Hasır sandalyeler, özellikle teras ve bahçede vazgeçilmez olan eşsiz bir mobilya parçasıdır. Gerçekte, en son iç tasarım trendleri, doğal ve daha basit malzemelerin yeniden keşfedilmesi sayesinde, onları evin içinde bile mutlak kahramanlar olarak görüyor.

Özellikle dışarıdayken iklim değişikliğinden, tonunu kaybetmekten ve yıpranmadan zarar görme eğilimindedirler. Birçoğumuz, bu durumlarda, onları çok az çabayla ve Kendin Yap’ye karşı asgari bir tavırla restore edilebileceğini düşünmeden çöpe atıyoruz.

Hasır sandalye nasıl yenilenir?

Malzemeler: birkaç saat ücretsiz, zımpara kağıdı, fırça, boya. Okuyun ve nasıl olduğunu öğrenin!

hasır mobilya restorasyonu

Hasır mobilyaların restorasyonu için rehber

Hasır mobilyalar, dışarıda tutulursa, ara sıra bakıma ihtiyaç duyar. Aslında hasır, dona, güneşe ve kötü hava koşullarına maruz kalan bir bitki lifidir ve bir aşınma sürecine girer.

Bu bakım için uzman bir operatöre gerek yoktur, özellikle kendi başınıza yapmayı keyifli ve rahatlatıcı bir aktivite olarak düşünüyorsanız, evde yapılabilir.

Hasır mobilyalar nasıl restore edilir?

Almak:

 • Zımpara kağıdı
 • Odun macunu
 • Spatula
 • Fırça veya toz fırçası
 • Mikrofiber bez
 • Yumuşak kıllı fırça
 • Akrilik boya
 • talk pudrası

Nasıl devam edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Zımparalama. Çentikleri çıkarın ve zımpara kağıdı ile boyayın. Bu aşama en sıkıcı olanıdır, ancak iyi bir sonuç almanın temelidir, bu yüzden doğru yapmak önemlidir.
 2. Macun. Her türlü delik veya oluk, özel spatula ile nazikçe uygulanması gereken ahşap dolgu ile kapatılabilir. Ardından harcı yumuşatmak için nemli mikrofiber bezi kullanın, fazlalıkları giderin. Bu noktada fazla harcın kurumasını beklemeniz gerekecektir. Son olarak, yüzeyi düzleştirmek için aşındırıcı kağıt tekrar geçirilmelidir.
 3. Boyama. Sandalyenin rengini değiştirmek istiyorsanız tercih ettiğiniz gölgede akrilik bir boya seçin. Öte yandan, hasırın doğal rengini koruyorsanız, temiz bir ahşap düzleştirme kullanın. Bu aşamada aletiniz, iz bırakmamak için her zaman aynı yönde ve eşit şekilde kullanılacak yumuşak kıllı bir fırçadır. İkinci katı uygulamadan önce birkaç saat bekleyin. Bu noktada sandalyeyi kullanmadan en az 48 saat kurumaya bırakın.
 4. Bir ipucu daha. Boya tamamen kurumadan önce yüzeye talk pudrası dökün ve ovalayın. Mükemmel parlak ve pürüzsüz bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

hasır sandalyeler boya

Hasır sandalyeleri boyayın

Hasır bir sandalyeyi restore etmek temelde iki anlama gelir: Birincisi, yıllarca süren iyi hizmetten sonra onu orijinal ihtişamına kavuşturmak, ikincisi ise rengini değiştirerek görünümünü yenilemektir. Örneğin ahşabın doğal rengi yerine eski püskü bir beyaz. Ya da – neden olmasın, tavus kuşu mavisi veya kızıl kırmızısı.

İlk durumda eski boyayı kaldırarak yüzeyi zımparaladıktan sonra yukarıda da söylediğimiz gibi şeffaf bir vernik kullanabiliriz veya cila ile cilalayabiliriz.

Balmumu, birinci ve ikinci geçiş arasında yaklaşık 30 dakikalık aralıklarla en az iki kez serpilmelidir. Daha sonra kuruduktan sonra yünlü bir bezle silinerek cilalama tamamlanabilir.

Öte yandan, sandalyeyi renklendirmek için boyamak istiyorsak, tek tip bir sonuç elde etmenin daha kolay olduğu bir sprey boya da kullanabiliriz. İlk katı yatay olarak ve ikinciyi dikey veya tam tersi olarak geçmek önemlidir, böylece tüm yüzey optimum bir şekilde kaplanır.

hasır sandalye nasıl yenilenir

Hasır sandalyenizi veya mobilyalarınızı nasıl yenileyeceğinize karar verdiniz mi? Önceki ve sonraki fotoğrafları bizimle paylaşın!

Hasır sandalye nasıl yenilenir
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu