Hangi boy halıyı satın almalıyım? Uymanız gereken basit kurallar!

Bir halının doğru boyutunu seçmek çok basit bir işlemdir, sadece hızlı bir bakışla hesaplarsınız, değil mi? Alanınıza ve mobilyanıza tam olarak uyan bir halı için doğru bedeni seçmek basit bir görünümden çok daha fazlası var.

Elbette doğru halı boyutunu seçmek, dekoratörler tarafından onlarca yıldır mükemmelleştirilmiş bir “bilim” dir, ancak işin sırrı basit bir kurala uymaktır: İki kez ölçün!

Klasik oryantal oturma odası halıları

İç mimarların fark ettiği en yaygın dekoratif hata, alan için çok küçük olan bir halıdır. Halı, bir alanı sınırlandıran ve aynı zamanda mobilyayı bir şekilde birleştiren dekoratif unsurdur. Bazen mekanınız için mükemmel halı boyutunu bulmak zordur ve onlardan sizin için özel bir boyut oluşturmalarını istemek çok ekonomik değildir. Öyleyse hayallerinizdeki halı tam olarak istediğiniz boyutta değilse, katmanları deneyin!

kat kat halılar

Çoğu oda için geçerli olan bazı genel kurallar vardır: Halı kenarları ile duvarlar veya mutfak dolapları arasında en az 20 cm boşluk bırakın, mobilyanın ayaklarını halı altına, giriş gibi sık geçiş alanlarına yerleştirmeyin ve koridorlar. Genellikle doğru boyuttaki halıyı alanın dikte etmesine izin verin.

mutfak kilim ne kilim koymak

Yemek odası, oturma odası ve yatak odası gibi diğer odalar için işler biraz daha karmaşıktır. Öyleyse onları oda başına ayrıntılı olarak görelim doğru halı boyutunu seçmenize yardımcı olmak için!

Oturma odası için doğru halı boyutu

Büyük oturma odası halıları dekorasyon boyutu
İlk seçenek, oturma odası mobilyalarının (kanepe ve koltuklar) tüm ayaklarının halının üzerine basmasıdır. Bunun ortalama bir oturma odasında olması için önerilen halı boyutu en az 2’ye 2,5 metredir.

İran kırmızı halı mavi tasarımları söndürüldüHalı (160 × 235) Silinmiş desenlerle Hamadan
Spitishop 145 € 116 € SATIN AL

İran kırmızı halı mavi tasarımları söndürüldüHalı (160 × 235) Soluk desenli Royal Halılar Spitishop (168 €) SATIN AL

kilim modern dekorasyon fikirleri boyutlar yerleştirmeKanepe duvara dayandığı için halı sadece ön ayaklarının altına yerleştirilebilir. Aynı zamanda iki katlı halı 2019’un dekorasyon trendlerinde!

Daha küçük bir oturma odasında Kanepenin sadece ön ayaklarını halının üzerine koyabilirsiniz. Bu, özellikle kanepenin arkası duvara yaslandığında işe yarar. Genellikle 1.50 x 2 metrelik bir halı sizi kaplayacaktır.

Modern tasarım gri bej halı
Polihome (105 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
SATIN AL

Yoğun renk halı fuşya

Yoğun soluk renk tonlarında halı
Polihome (230 €)
SATIN AL

kilim küçük modern dekorasyon fikirleri boyutlar yerleştirmeSon olarak, halının üzerinde sadece sehpayı seçebilir ve tüm oturma odası mobilyalarını dışarıda bırakabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu, dekoratörlerin fark ettiği bir numaralı hata olsa da, çünkü küçük kilimler oturma odanızı daha da küçük gösterebilir.

Halı 230cm x 160cm Sahara Spitishop 236 € 165 € SATIN AL

Yemek odası için doğru halı ölçüsü

yemek odası halısı doğru ölçü dekorasyonu

Yemek odasında bir halı seçerken uyulması gereken basit bir kural vardır: Tüm sandalyelerin halının üzerine rahatça oturduğundan emin olun, yani halı ideal olarak masanın her yanından bir metre dışarı çıkar (kesinlikle en az 50 cm). Bu hem dikdörtgen hem de yuvarlak halılar için geçerlidir.

Halı (200 × 290) Halılar Elit
Spitishop 320 € 256 €
SATIN AL

Yemek odanızdaki halı için doğru boyutu hesaplamanın bir yolu, masanın uzunluğuna ve genişliğine 1.5 metre ekleyin. Örneğin, masanızın boyutları 150 x 100 cm ise ideal halı 300 x 250 cm olacaktır. çaplarına 1,5 metre eklediğiniz yuvarlak masalar için.

Yatak odası için doğru halı ölçüsü

Oturma odasında olduğu gibi, yatak odanız için bir halı seçerken, referans noktası olarak yatağın çevresine odaklanan üç temel kural arasından seçim yapabilirsiniz.

yatak odası kilim dekorasyonuİlk seçenek, yatağın tüm ayaklarını ve yatak başı sehpaları ve yatağın önündeki tabure gibi mobilyaları halının üzerine oturtmaktır. Bu durumda halı yatağın etrafından 50 cm çıkıntı yapmalıdır.

Halı 200cm x 250cm
Spitishop 280 € 224 €
SATIN AL

yatak odası kilim dekorasyonuİkinci seçenek ve en yaygın olanı yatağın üçte ikisini halının üzerinde tutmaktır, bu da halının başucu masalarının hemen önünden başlayacağı anlamına gelir.

İran kırmızı halı mavi tasarımları söndürüldüRoyal Carpets ipeksi halı
Spitishop 265 € 220 €
SATIN AL

yatak odası kilim setiSonunda alabilirsin uzun yatak odası kilim seti yatağın her iki tarafında. Büyük kilimler yatak odanıza sığmıyorsa veya şekli asimetrikse iyi bir seçimdir. Paspaslar yatağın altına uzanmamalı, komodinlerden biraz daha geniş olmalıdır.

Hangi boy halıyı satın almalıyım? Uymanız gereken basit kurallar! konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu