Halınızla ilk günler: kullanım rehberi

Halı Bakımı ve İlk Kullanımı

Hayallerinizdeki halı sonunda kapınıza geldi! Siparişinizi aldıktan sonra, paketi memnuniyetle açmanız ve sonucu görmek için hemen halıyı yerine koymanız normaldir. Ancak, kutudan çıkarma heyecanına dalmadan önce, bir dakikanızı ayırın ve okumaya devam edin!

Bu kısa halı kılavuzunda, halınızın ilk birkaç gününün olabildiğince sorunsuz ve hoş geçmesini sağlamak için birkaç ipucu öğreneceksiniz. Halıyı sermenin, olası kötü alışkanlıklardan kurtulmanın, elektrikli süpürgeyle ilk yolculuğuna çıkmanın ve çok daha fazlasının sırrı burada!

Adım 1. Ambalajın açılması.

Halıyı döşemek büyük komplikasyonlar gerektirmez, ancak bukleleri ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak ve liflerin canlanmasına yardımcı olmak için bir dizi adımı izlememiz gerekir:

Halıyı mümkün olan en kısa sürede ambalajından çıkarın. Bukleler veya kırışıklıklar varsa, bunları ters yönde hafifçe bükerek çıkarın. Düzleştirilmesi gereken alanların üzerine bir yığın kitap koyun ve 24 saat bekletin.

İlginizi çekebilir: Hardal renk oda kombinasyonları

Rulo halinde saklanarak elde edilen mengene nedeniyle, halıyı yüzeyi dışa bakacak şekilde de katlamanız gerekebilir, bu nedenle baş aşağı sarılır ve daha fazla gerginliği ortadan kaldırır.

Normalde, halının gerginliği veya mengeneyi kaldırması bir hafta kadar sürebilir. Elyafın bileşimine ve tipine bağlıdır, hatta ortamın nemine alışması gerekir. Böylece birkaç santimetre bile verebilir veya genişleyebilir.

Halınızı istediğiniz yere yerleştirin. Zemini korumak için (özellikle zemin doğal ahşap ise) halınızın altına kaymaz bir ağ veya keçe ped koymanızı, ayaklarınızı biraz daha yastıklamanızı ve kaymaları ve düşmeleri önlemeye yardımcı olmanızı öneririz.

Adım 2: Vakum.

Yün veya sentetik liflerden yapılmış kısa veya uzun tüylü halıların ilk birkaç gün içinde bazı liflerini salması normaldir. Bu fenomen dökülme olarak bilinir ve zamanla azalır.

Yün elyaf halılarda kendi ipliğinin özelliğinden dolayı bu normal bir işlemdir. Sınırlı uzunluktaki yün ipliklerden oluşan iplik, bazıları halının tabanında tamamen düğümlenmemiştir. Bu nedenle yol verirler ve düşerler veya bu tüyleri oluştururlar. Bu süreç halı ilk kullanıldığı için ilk haftalarda hatta birkaç ayda normaldir. Ama merak etmeyin, zaman geçtikçe ve kullanımla birlikte tüy dökmeyi durduracak ve halı yeni gibi görünmeye devam edecek.

Sentetik elyaf kilimlerde, ipliklerin telleri daha uzun olduğu ve pratik olarak hepsi halının tabanında düğümlendiği için bu fenomen genellikle olmaz.

Tiftik temizlemeyi kontrol etmeye ve halınızın güzelliğini korumaya yardımcı olmak için:

dikkatlice vakumla. Fırçayı kaldırmanıza izin veren bir vakum kullandığınızdan emin olun, böylece hav yüzeyinde çok fazla sürtünme yaratmazsınız – liflere zarar verebilir veya onları halı desteğinden dışarı çekebilir.

İpliğini çekme. Gevşek lifler halının yüzeyinden dışarı çıkarsa, bu olabilir. Bu iplik bir düğümü, bitişi vb. gevşetebileceğinden bu lifleri çekmeyin. Bunun yerine, keskin bir makas kullanarak gevşek lifleri halının yüzeyine geri düzeltin. Diğer gevşek lifleri (varsa) tekrar kesmek için nazikçe yakalamak için elinizi halının yüzeyinde gezdirin.

Renkli %100 yün kilim modeli İLLÜSYON ŞEKER.

Adım 3: Havalandırma.

Halılar ilk açıldığında biraz koku yapabilir. Çok nemli ortamlarda bu olası kokunun en çok hissedildiği yerdir.

Bu, üretim süreci nedeniyle normal bir süreçtir ve koku birkaç gün içinde dağılmalıdır. Gerekirse, halınızı açık havada veya iyi havalandırılan bir odada havalandırın. Bir kez havalandırıldığında, koku bir daha asla görünmeyecektir.

Umarız yeni halınızı seversiniz. Çok eğlenin! Halı nasıl temizlenir rehberimize mutlak bakınız.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu