Halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Halı, dekorasyonumuzu tamamlayan olmazsa olmaz aksesuarların başında gelir ve seçtiğiniz halı sizin zevkinizi, zarifliğinizi yansıtır. Dolayısı ile halı seçimi yaparken kılı kırk yarmanızda fayda var. Halı seçiminde en başta hatırlanması gereken, evinizin dekorasyonunuzdaki en önemli noktanın, eşyaların bir bütün olarak uyumlu olmasıdır. Hlı seçiminizde size yön verecek olan temel husus, kullandığınız mobilyaların, perdelerin ve duvar boyası veya duvar kağıtlarının renkleri olmalıdır. Mobilyalarınızın çok renkli veya büyük desenli olması durumunda halı seçiminiz kesinlikle açık ve tek renkli halılardan yana olmalıdır.

Halılarda belirleyici unsur elyaf türüdür. Halı seçerken öncelikle elyaf kalitesine dikkat etmelisiniz. Evinizin güneş ışığını direkt alması durumunda, halının ışığa karşı renk duyarlılığı olup olmadığı konusunda önceden bilgilendirilmenizde oldukça önemlidir.

Halı seçiminde renk kararını verdikten sonra üzerinde durmanız gereken bir diğer konu, halıda desen seçeneğidir. Sade tasarımı halılar, kullanım açısından her zaman daha az risklidirler. Her türlü mekana ve dekorasyon anlayışına uygun olarak kullanılabilme imkanları vardır.

Çocuk halısı seçerken, seçeceğiniz halının anti-bakteriyel ve anti-alerjik özellikli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, leke tutmama, yanmamam ve kolay temizlenme özelliklerini de barındırması gerekir…

hakkında Serap Kevser

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.