Gri Renk Anlamı – Tarafsızlık

Gri olacak çok aşağılayıcı bir şekilde atıfta bulunduğu bir renk varsa, mutlaka “çok gri bir insandır” veya “ne gri bir gün” ifadelerini duymuşsunuzdur ve genellikle monotonlukla ilgilidir, depresyon veya hatta umut veya yaşam eksikliği.

Ancak bu özel renk olumsuz şeylerle sınırlı değil, anlamı ve temsili, inanabileceğinizden çok daha derindir.

Sana aşağıda açıklayacağım gri rengin anlamı, neyi temsil ettiğini ve günümüzün günlük işlerinde nasıl bulunduğunu.

Gri renk ne anlama geliyor

Gri renk ne anlama geliyor

Gri tarafsızlık demektir, normallik ve hatta monotonluk. Gökyüzünün yağmur yağacağı zaman benimsediği renk olduğu için hüzün veya depresyon ile ilişkilendirilir, buna karşılık sıkıcı bir renk veya kişiliksiz olarak kabul edilir.

Siyah ve beyazın ortasındaki ton olduğu için verilir, tarafsız bir anlam.

Bu rengin bu kadar çok olumsuz sunuma sahip olmasının nedeni, bir şekilde olumsuz veya kötü olduğunu düşündüğümüz alanlarda, nesnelerde ve hatta durumlarda bulunmasıdır.

Örneğin işe yaramayan ve yolunuza çıkan taşlar, gri saçların rengi, vücudun yaşlanma ve son kullanma belirtisi, temizlik yaparken kaldırdığınız tozlar ve hatta ateşin yandıktan sonra bıraktığı küller.

Ancak “normallik” anlamına geldiği için bu renkle her şey olumsuzluk değildir, huzur sunar sadece ortak ve bilinenlerde bulunur. Modada siyah beyaz gibi yaşıtları ile kombinlendiğinde daha fazla stil kazandırabilir.

Anlamı, mutluluğu ve hareketi temsil eden diğer renklere göre biraz acıklı olabilir, ancak grinin temsil ettiği şey oldukça farklı olabilir. ilginç ve sembolik hayatta.

Gri renk neyi temsil eder?

Anlamının yanı sıra grinin temsilleri de oldukça çok mahkemelere uzanır. Gri yası temsil eder ve sembolize eder; hayatımızın akışında var olabilecek üzüntü, acı, yalnızlık ve normallik.

Ancak, aynı zamanda bir temsil edebilir farklı bakış açısı, siyah veya beyaz olmakla sınırlı olmayan, yoruma tabi bir vizyon, mutlak gerçek yoktur, yalnızca gerçeklik hakkında ne anladığınızı anlarsınız.

Hayatımızın temsili olarak gri, normalliği temsil eder Bu bir değişikliğe yol açabilir ve nasıl hissettiğinize bağlı olarak renk hüzün olabilir veya ortak olanın huzuru da olabilir.

Şimdi, diğer renklerde olduğu gibi, grinin de bir psikolojik anlam ve bir kişinin veya kişinin davranışını tanımlayabilen duygusal. Ne olduğunu biliyor musun? Daha sonra açıklayacağım.

Gri renk psikolojisi

Genel olarak birinden “gri” olarak söz ettiğimizde, onun hayatsız, umutsuz veya duygusuz, vasat bir insan olduğunu aşağılayıcı bir şekilde yaparız, ancak psikolojinin dalında bu, yorumun tamamen tersidir.

Psikolojide gri rengin anlamı şudur: alçakgönüllülük, huzur ve alçakgönüllülüğün güzelliği. Modaya ek olarak, en lüks mücevherler için gümüş olan tonlarından biri çok kullanılır.

Buna karşılık, ne mutlu ne de üzgün, kararsızlık ve tarafsızlık ile ilişkilendirilebilir.

Psikolojide, gri kişiliğe sahip bir kişi, değişmeye isteksiz, ancak mutlak bir gerçeği kabul etmez ve koşulları ve onu kabul edecek olgunluğa ilişkin derin bir anlayışa sahiptir.

Bu renk olabilir bilgelikle kolayca ilişkilendirilir, nadir görülen ve herkesin sahip olmadığı bir şey, bu yüzden griyi seven çok az insan duydunuz.

Üzüntü, sıradanlık gibi pek çok olumsuz enerjiyle ilişkilendirildiği için insanlar tarafından nadiren kullanılır. Ancak, potansiyel müşterileri çekmek için bunu kullanan bir meslek var ve o da reklam.

Reklamda gri rengin psikolojisi

Gerçekten çok nadir gri kadar sessiz bir renk kullanan ürünler satan bir şirket var.

Ancak aşağıdaki gibi başka şekillerde de kullanılabilir. mesaj iletmek, bir noktada gri rengi bazı duygusal kelimelerin arka planı olarak görmüş veya bir pembe dizide veya reklamda trajik bir sahne için kullanmış olmalısınız.

Gri, bir ürün veya hizmetin satın alınmasını teşvik etmek için en elverişli renk olmasa da, büyük bir duygusal güce sahiptir ve vermek istediğiniz mesaja daha fazla duygu vermenize yardımcı olabilir.

Bir çizgi film için duygusal bir sahne çekmek istiyorsanız veya kalpleri hareket ettirmeye çalışan bir yardım kampanyasında veya arka planda başka bir rengi vurgulamak istiyorsanız ideal olabilir. yaratıcılık gerekli Bu özel ton için bir kullanım bulmak için.

Gri rengin insan hayatındaki merakları

Fark etmemiş olabilirsin ama gri var en az hayal ettiğiniz, duygusal etkisini yarattığınız ya da ustaca bir arka plan çizdiğiniz yerlerde.

O zaman sana söyleyeceğim bazı meraklar kesinlikle bilmediğin gri renkten:

  • On dokuzuncu yüzyılın ortalarında Paris’te “grisettes” adı verilen bir grup terzi vardı. Mutlak yoksulluk içinde yaşayan ve en ucuz kumaşlardan ve en uygun renkte kendi kıyafetlerini yapmak zorunda kalan kadınlardı. kir fark edilmeyecek, hangi griydi.
  • Tarihsel olarak tanınmış bir ressam olan Giotto, taş efektleri oluşturmak için gri tonların kullanıldığı “Grisaille” adlı bir boyama tekniği kullanmıştır. Yaptığı resme “yedi kusur” denir: budalalık, umutsuzluk, inançsızlık, adaletsizlik, kıskançlık, öfke ve tutarsızlık. görüşün bu olduğunu söyledi gri mükemmel bir uyum sağladı tüm kötülüklerle.
  • İlk gri güç sembolü, François le Clerc du Tremblay adında bir adamdı. gri giyinmiş capuchin keşiş, o kadar önemli hale geldi ki, Fransa’yı karanlıktan yönettiğine inanılıyordu.
  • Gri, talihsizlikle o kadar ilişkilidir ki Goethe’nin trajedisinde, “Dört gri kadın”, bu hanımlar, Fausto adında ölmek istemeyen yaşlı bir adamı öbür dünyaya götürmek için ziyaret ederler. Bunlar: renkle ilişkili özellikler olan suçluluk, ihtiyaç, endişe ve kusurluluktur.
  • Emin ol anlayacaksın külkedisi içinde kahraman, prensle tanışana kadar hayatının ne kadar üzücü ve monoton olduğunu temsil eden gri bir eşarp ve etek giydi.
  • İsimler Griseldis, Griselda ve ortakları gibi, gri renkle ilişkilidirler ve tevazu ve alçakgönüllülük anlamlarına sahiptirler.

Bu merakları sevdiniz mi? Sizi şaşırtabilir ama gri çok yaygın bir renktir ve nesneler, insan tarafından yaratılmış olsun ya da doğada bulunsun, tüm sınıflarda bulunur.

Hayatta bulabileceğiniz gri renkli nesneler veya şeyler

Gri renk sadece duygusal düzeyde mevcut değildir, aynı zamanda onu birçok durumda bulabilirsiniz. nesneler ortak yaşam, ses tonunda fark edilmeyebilecekleri için fark etmemiş olabilirsiniz.

Ama tam burada size gri renkli nesneleri gösteriyorum, ayrıca onları günlük yaşamınızda daha çok bulunan üç tonda sınıflandıracağım.

Aşağıda size gri renklerle bulduğunuz yaygın nesneleri gösteriyorum:

Açık gri renk

Açık gri tonu, ana yapı elemanı olan çimentoda bulunabilir, diğer yerlerde gri hala mahkumların kıyafetlerinde kullanılır veya en yaygın olanı yağmur yağmadan önce gökyüzüdür.

bazı resimler var onların gri rengi var muhtemelen var olduğunu fark etmemişsinizdir.

Kömür grisi rengi

Kömür grisi, siyahın daha fazla tonuna sahip bir tondur ve aynı zamanda son derece zarif ve gayri resmi göründüğü için genellikle lüks gece moda tasarımları arasında çok yaygındır.

Grinin bu yaygın tonuna sahip, seveceğinize emin olduğum nesnelerin resimlerini buraya bırakıyorum.

Bunu hatırla her insanın kendi bakış açısı vardır ve burada sizinle genel bir şekilde konuşmama rağmen, kesinlikle kendi renk yorumunuz var ve bu tarif ettiğimden farklı olabilir.

Günlük hayatınızda bulduğunuz renkler hakkında daha fazla anlam öğrenmek istiyorsanız bizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu