Geri dönüşüm yaparken yaptığınız 7 hata

Geri dönüşümün önemi.

Geri dönüşüm çok önemlidir, söz konusu olduğunda gitgide daha bilinçli hale geliyoruz. evde ürettiğimiz tüm atıkları geri dönüştürmek.

Atıkların geri dönüştürülmesi çevreyi korumaya katkıda bulunmamızı sağlar, ancak yine de geri dönüşüm söz konusu olduğunda birçok hata yaptığımız insanlar ve durumlar vardır. Onları tanımak istiyorsan, O zaman size söyleyeceğiz.

Çeşitli türden çöplerin birikmesi, henüz kesin bir çözüm bulamayan bir dizi sorun o çöp ezilmesini önlemek için.

Farklı geri dönüşüm tekniklerini kullanarak yalnızca atık ve kirlilik büyüklüğünü azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda ekonomik verimliliği de optimize edebiliriz. Her gün geri dönüştürürsek, bugün daha fazlasını yapabilmemiz için ambalaj ve camın bize sağladığı kaynakları artırabiliriz.Ortaya çıkan tüm atıkların farkında olmalıyız ve gezegenimizi iyileştirmek için geri dönüştürülmeleri gerektiğini unutmamalıyız.

Geri dönüşüm sırasında yapılan hatalar

Pek çok durumda geri dönüşüme hazırlandığımızda bilgi eksikliği, bilgi verememe ve küçüklüğümüzden dolayı bu konuda eğitim alamama nedeniyle hata yapıyoruz. Geçmişte geri dönüşüme hiç dikkat edilmiyordu ve bu yüzden küçükleri eğitmek artık çok önemli. Böylece gelecekte bunu düşünmeden otomatik olarak yaparlar.

Sonra, genellikle farkına varmadan yaptığımız en yaygın hataların ne olduğunu size söyleyeceğiz.

Islak mendilleri ve kağıt peçeteleri tuvalete sifonu çekin

Bu tip hijyenik pedler kağıt selüloz içerir, fosil yakıtlardan elde edilen liflere sahiptirler. Daha ne, lekeli veya nemli kağıt peçeteler geri dönüştürülemez. Her iki öğe de katı atığa atılmalı ve büyük bir tıkaç oluşturacağı için kanalizasyona atılmamalıdır.

Gıda lekeli kağıt ve karton

Yiyecek dağıtım kartonları gresle doldurulur ve geri dönüştürülemez. Bu onları kurtarılamaz hale getirir, bu nedenle ortak çöplere gitmesi gerekir. sipariş ettiğimiz yiyeceklerden katı veya sıvı yağı çıkaramazsınız özellikle hamburger, pizza veya Çin yemeği ise.

Geri dönüşüm için çöp kutuları.

Tüm plastikler geri dönüştürülemez

Plastiklerin geri dönüşümü söz konusu olduğunda en yaygın hatalardan biri, hepsinin geri dönüştürülebilir olduğunu düşünmektir. Örneğin selofan ambalajlar geri dönüştürülemez veya biyolojik olarak parçalanamayan çantalar, PLA kısaltması ile işaretlenmiş plastikler veya kullanılmış diş fırçaları.

Tüm plastikler geri dönüştürülemez Ambalaj üzerinde normal bir şekilde tanımlanan farklı çeşitler vardır, bu nedenle geri dönüşüme gittiğimizde kaplara bakmamız önemlidir.

Atık organik atık

Yemeklerinizin organik kalıntılarını tekrar kullanabilirsiniz, Ev yapımı bir şekilde kompost yapmak için sebze, yumurta kabuğu, meyve saplarını kullanabilirsiniz. Gerekli nitelikleri geliştirdikten sonra bahçenizdeki bitkiler için besin maddesi olarak kullanabilirsiniz.

Her tür camın geri dönüştürülebileceğini düşünmek

Bu durumda, camların da örneğin geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğine göre ayrılması gerekir. kırık şarap kadehleri ​​veya bardakları Camın olduğu yere yalan söyleyemezler, cam değil kristal olduğundan ve bileşiminde kurşun oksit bulunduğundan.

Pencere veya araba camını, ampulleri, ilaç şişelerini veya aynaları da geri dönüştüremezsiniz.

Kullanılmış pilleri diğer geri dönüştürülebilir nesnelerle birlikte atın

Piller söz konusu olduğunda ve amaç çevreye özen göstermek olduğunda en iyi alternatif, şarj edilebilir piller kullanmaktır. Çünkü bunun gibi yaygın pillerin aşırı tüketiminden kaçınacağız. diğer döküntülerle birlikte atılmamalıdırlar.

Katı atık veya plastik olarak atılmamalı, uygun yerlere atılmalı, Genellikle donanım mağazalarında belirli noktalardadırlar.

Kirli malzemeleri veya yiyecek artıklarını karıştırmak

Çok kirli veya yemek artıkları olan tenekeleri geri dönüştürürsek, kendi başlarına kullanılamaz hale gelebilirler, ancak aynı zamanda tüm yükü kullanılamaz hale getirebilirler.

Bu yüzden onları geri dönüşüme sokmadan önce iyice temizlemeliyiz Biraz sıkıcı olsa da bunu kamu yararı için yapmak önemlidir.

Gezegenimizin geri dönüşümü ve bakımı çok önemlidir

Gezegenimiz sadece bir tane, B planı yok, Dünya gezegenimizin bize bakmamıza ihtiyacı var, toprak, su veya hava kirliliğinin oluşumundan kaçınmaktan sorumluyuz. Sera etkisi gezegenin küresel sıcaklığını etkiliyor, ormansızlaşma giderek daha gelişigüzel hale geliyor ve sonuçta tüm canlıları etkiliyor.

Geri dönüşüm bir başlangıçtır ve herkesin elinde, üzerimize düşeni yapmalıyız ve geri dönüşüm ile bunu günlük ve kolayca yapmaya başlayabiliriz.

Geri dönüştürülmemiş çöp dağı.

Geri dönüşümle ilgili son ipuçları

Pratik olarak çevremizi çevreleyen tüm unsurlar geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir, bu nedenle evdeki herkesin katkıda bulunabilmesi için eve basit bir geri dönüşüm sistemi koymak uygundur.

Aslında geri dönüşüm evimizde başlamalı veya geri dönüşüm herkesin işidir ve daha iyi bir yaşam kalitesine ve daha sürdürülebilir bir gezegene sahip olmamıza yardımcı olacak yeni alışkanlıklar ediniyoruz.

Evde geri dönüştürebileceğimiz ana malzemeler şunlardır:

 • Yoğurt şişeleri, şampuan kutuları, çerez torbaları, tıpa kapakları, küvetler ve kapaklar.
 • Plastik poşetler.
 • Tetrabrick süt veya meyve suyu.
 • Alüminyum kutular.
 • Tahıllar veya ayakkabılar gibi kağıt ve karton kaplar.
 • Gazeteler ve dergiler.
 • Kolonya şişeleri.
 • Ev içi kullanım için piller.
 • Bir şişe şarap veya cava.
 • Reçel kavanozları ve her türlü konserve.
 • Ev Aletleri.
 • Elektronik aletler.
 • Ampuller.
 • Atık yağ.
 • Mobilya.

Bunlar evde rahatsızlık duymadan geri dönüştürebileceğimiz ürünlerden bazıları, şüphe uyandıran şeyler olduğu için sadece hangi kapta gitmesi gerektiğini bilmemiz gerekecek.

Devam edin ve evde yapabileceğiniz her şeyi geri dönüştürün Şu anda bu görevi kolaylaştıran sistemler var. Mazeret yok.

Geri dönüşüm yaparken yaptığınız 7 hata
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu