Fonksiyonel ve şık bir yatak odası tasarımı için fikirler

Fonksiyonel ve şık bir yatak odası tasarımı için fikirler 12 metrekarelik bir odanın tasarımını daha konforlu hale getirmek, buna katkıda bulunan küçük alanı olduğu için kolaydır. Ancak, yatak odasının tamamen çalışmamasına yol açacak birkaç hata yapabilirsiniz. Aşağıdaki kurallara uyarak güzel ve hoş bir tasarım yaratabilirsiniz.

Alanı artırmanın sırları

12 metrekarelik modern tarzda yatak odası görsel olarak genişletilebilir. Görsel iyileştirme birkaç basit teknik kullanılarak oluşturulur. Fiziksel olarak, oda büyümez ve küçük kalır, ancak duygusal olarak içinde olmak daha rahat olacaktır.

Fonksiyonel ve şık bir yatak odası

Bunun için aşağıdaki sırlar kullanılır:

 1. Ayna. Genişletme aracı. Yansıtma yeteneği, odayı genişletmeye ve sanal bir alan yaratmaya yardımcı olur. Kullanılamaz, ancak gerçekten genişletilmiş bir oda hissi yaratacaktır.
 2. Parlak parlak boya. Ayna gibi çalışır. Yüksek derecede yansıtıcı olmamasına rağmen, alanı emen matın aksine ferah hissetmeye yardımcı olur. Odayı keyfi olarak dekore etme fırsatı verir. 12 metrekarelik bir yatak odası tasarımı, bir boyalı duvar ve geri kalanı beyaz içerebilir. Yani uzantı yalnızca tek bir yönde gerçekleşecektir.
 3. Çizgili duvar kağıdı. Bu teknik, paralel çizgiler tuvali görsel olarak genişlettiği için giyim tasarımından alınmıştır. Böyle bir süslemeli duvar kağıdı, büyük bir ayna eklerseniz veya sürgülü aynalı kapılı bir gardırop takarsanız daha iyi çalışır.
 4. Özel mobilyalar. 12 m2’lik bir yatak odasının tasarımındaki en yaygın hata, bir mobilya yığınıdır. Aslında, konforlu bir konaklama için, bir yatağın yanı sıra, sadece bir gardırop ve bir çekmeceye ihtiyacınız var. Şeklinin dar olması, serbest geçişi engellememesi arzu edilir. Ayrıca düşük olabilir. Ayrıca alanı artırmaya da yardımcı olacaktır.

Aşağıda 12 metrekarelik bir yatak odasının gerçek tasarımlarının fotoğraflarını görebilirsiniz. Bu 4 tekniği kullanmak rahat bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Ve büyütme yöntemini seçtikten sonra, bir iç mekan yaratmanın diğer yollarına geçmeniz gerekir.

Küçük yatak odası paleti

Renk, bir alanı artırabilen veya azaltabilen tanımlayıcı bir unsurdur. Küçük odalar için aşağıdaki kombinasyonları kullanın.

Pastel seçenekleri

Pastel renklerle başlamalısınız, çünkü hemen hemen her tasarımda kullanılabilirler, durumu zorlamaz ama gamları zengindir.

Diğer gölgeler gibi, soğuk ve ılık olarak ayrılırlar:

 • Soğuk. Bu renkte 12 metrekarelik küçük bir yatak odasının tasarımını, sadece dinlenmek için bir yer planlanmışsa oluşturmak mümkündür. Daha soğuk renkler daha az ışığı yansıttığı için ferah bir atmosfere katkıda bulunur. Bu, sabah uyanmayı kolaylaştıracak ve geceleri güçlü bir ay bile uyanmanıza yardımcı olmayacaktır. Ek olarak, koyu ton, ışık veya mobilyalarla bir vurgu oluşturmaya yardımcı olur. Ve bu, mobilya ve aydınlatma armatürlerini uyumlu bir şekilde yerleştirmeyi mümkün kılacaktır.
 • Ilık, hafif sıcak. Işık akısının daha fazla yansıması nedeniyle alanın genişlemesiyle daha iyi başa çıkarlar. Fotoğraf çerçeveleri, posterler, mobilyalar için bir tuvale ihtiyacınız varsa açık tonlar gereklidir. Kırmızıdan sarıya kadar herhangi bir sıcak ton çarpıcı değildir, ancak bir ruh hali yaratmaya yardımcı olur.

Pasteller birbirleriyle iyi karışır, neredeyse hiçbir zaman gölge çatışması olmaz.

Aslında, bu paletin tamamı nötrdür ve renk tekerleği üzerindeki herhangi bir kombinasyondan somutlaştırılabilir ve aynı zamanda uygun görünebilir.

Açık tonlar + Vurgular

Kruşçev’de hafif bir palet kullanmak en iyisidir. Alanı görsel olarak genişletme yeteneği, uyku ve dinlenme sırasındaki konforu önemli ölçüde artıracaktır.

Fiziksel olarak oda genişlemeyecek, ancak aksesuarlar ve mobilyalar ezilmeyecek.

Aşağıdakiler ana olanlar olarak kabul edilir:

 1. Şeftali + Beyaz. Şeftalinin doğası, iç mekanda asla gereksiz olmayacak şekildedir. Kruşçev’de binanın güçlü kusurlarını mükemmel bir şekilde maskeliyor. Odayı görsel olarak genişleterek mobilyayı “emer” ve daha az hacimli hale getirir. Şeftalinin hemen hemen tüm diğer çiçeklerle iyi karıştığı belirtilmektedir. Ancak, kural olarak, hafif bir paletten veya bir vurgu oluşturan tamamlayıcılardan gelen gölgeler onunla daha iyi çalışır. Kristal beyaz en iyi sonucu verir. Bununla klasik tarzda tadilatlar yapabilirsiniz.
 2. Hassas pembenin tonları + Canlı mavi. İç mekanda, göze sert bir şekilde çarptığı için saf pembe nadiren kullanılır. Aksine, yumuşak tonları gevşemeye ve gevşemeye yardımcı olur. Vurgu tonu olarak yalnızca sınırlı ölçekler uygundur. Öncelikle beyaz ve bejdir. Vurguyu daha parlak hale getirmek için turkuaz ve nane gibi tamamlayıcı tonlar kullanmak mümkündür.
 3. Yeşil pastel + Parlak ton. Nitelikleri açısından yeşil, pembeye benzer. Kruşçev’de pastel gölgenin aksine nadiren kullanılır. Naneden turkuaza geçebilen yumuşak, hoş bir ton. Pembede olduğu gibi, beyazın vurgulanması en kolay olanıdır, ancak kırmızı, mavi ve hatta sarı olacaktır. Böyle bir çözümün savurganlığı, bu kombinasyonların sağladığı tazelik ve rahatlama ile karşılığını verir.

Aşağıda 12 metrekarelik küçük bir yatak odasının iç kısmının bir fotoğrafını görebilirsiniz.

İç mekanda güçlü renk

Tabana baskın bir gölge verilen ve odanın geri kalanının en nötr renklerle yapıldığı ilginç bir stil. Güçlü bir renk olarak herkes seçilebilir. Bu bir zevk meselesidir, çünkü bu kombinasyonda en parlak çözümler bile uygun olacaktır.

Genellikle yatağın başına yakın bir duvar vardır. Hata yapmaktan kaçınmak için geleneksel yaklaşım budur. Ancak gerçek bir tasarım aynı zamanda bir kapsül yapısına sahip olabilir.

Güçlü renk şunlarda somutlaştırılabilir:

 1. Çarşaf. Yastık kılıfları ve nevresim kılıfları nötr olabilir, ancak battaniyeyi vurgulu, güçlü bir renk yapmak daha iyidir. Çevresiyle güçlü bir kontrast oluşturmalıdır. Bu kombinasyon, öndeki gölgeyi hızla değiştirmenize yardımcı olacaktır. Başka bir şeyle eşleştirilmesi önemlidir.
 2. Arkadan resimler. Modüler kolajlar tek tonda veya belirli bir rengin baskınlığı ile (yastık kılıfları, yatak, puf ile birlikte) yapılır, baskın gölgeyi hızlı bir şekilde değiştirmenize izin verir.

Aşağıda 12 metrekarelik bir yatak odasının nasıl donatılacağı görülebilir. Bu teknik aynı zamanda geniştir ve kendi ellerinizle yaratabileceğiniz bireysel tasarım formlarına atıfta bulunur.

Küçük bir yatak odası için mobilya seçimi

Yatak veya Kanepe

Yatak, yatak odası mobilyalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak Kruşçev’de, sürekli bir alan eksikliği nedeniyle, alan imar sorunu ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, küçük bir odadaki kanepeler tek çıkış yoludur.

Özel bir çekyat bölümü vardır. Aşağıdaki gibi mükemmeller:

 1. Açılma yöntemi. Oturma odası mobilyalarının tüm özellikleriyle konforlu bir uzunlamasına kanepeye dönüşen diğer modellerin aksine yatak haline geliyorlar. Genellikle yerleşik ortopedik yatakları vardır ve hatta hafıza etkisi olan modeller de vardır. Bazı görünümler yanal olarak açılır.
 2. Form. Hemen hemen tüm koltukların arkalığı vardır. Rahat bir konaklama için gereklidir ve açıldığında bile kalır. Aksine, uyuyan kanepeler yok. En azından demonte.

Kanepeli yatak odaları giderek daha yaygındır, çünkü sınırlı bir alanda, odaların tüm alanının 6 kısmı olan 2 ekstra kare yerden tasarruf etmeye yardımcı olurlar.

Giysi dolabı

Kruşçev evlerinde ayrı bir giyinme odası için nadiren yer bulabilirsiniz. Kiler en çok depolama için kullanılır. Bu nedenle giysilerinizi aynı yatak odasında bırakmak en iyisidir. Çıkış – gardırop.

Diğer dolaplardan temel farkı boyuttur. İç konumu, dış giyim, tişört, gömlek, şapka ve hatta ayakkabıları aynı anda saklamanıza olanak tanır. Aynı zamanda kapıları açma yolu fazla yer kaplamaz. Bir showroomdan satın alınabilir veya özel yapım olabilir. İkincisi, belirli özellikler için yapılacağı için tercih edilir.

Bölmeye ek olarak özel başucu dolapları sipariş etmek mümkündür. Tüm alanı tamamen boşaltmanıza izin veriyorlar. Bireysel bir projeye göre yapılır ve yatağın üstüne monte edilir. Hemen hem dış giyim için bir yer hem de bir çekmeceli dolap sunduklarına dikkat etmek önemlidir.

Aşağıda 12 metrekarelik bir odanın nasıl döşeneceğini gösteren bir fotoğraf görebilirsiniz. Tasarımcılardan daha iyi örnekler.

Dekoratif elemanlar

Küçük bir odada, önemli bir hata yapmak çok kolaydır – arka planı dekorla aşırı doldurmak. Çoğu zaman, stilin arkasındaki havalarda, kolonlar, tavan kirişleri ve tamamen gereksiz olan ve tasarımı bozan diğer unsurlar 12 metrekareye kurulur.

Sadeliği aramanız ve aşağıdakileri seçmeniz gerekir:

 1. Beton dekor. Basit ve öz, karmaşık düzenleme gerektirmez. Herhangi bir mücevheri asabileceğiniz temiz bir tuval görevi görür.
 2. Tuğla. Tasarlamak betondan daha zor ama aynı zamanda bir tuval kadar basit. Ve çatı katının yaygınlaşmasıyla birlikte vazgeçilmez hale geldi.
 3. Odun. Country ve Provence ahşap tabanlıdır ve sınırlı alanlara iyi bir şekilde entegre olur.

Aydınlatma seçimi

Yatak odasında sıklıkla aydınlatma sorunları ortaya çıkar.

Aşağıdakiler takdir edilmelidir:

 1. Pencerenin güneşe göre konumu;
 2. Yapay ışık miktarı arzusu;
 3. Vurgulama seçenekleri.

Merkezi bir avize ve çevre standart seçenek olacaktır. Birincisi genel aydınlatma için gereklidir.

Çevresel ışık, okuma sırasında, günlük konuları tartışırken ve genel rahatlama sırasında atmosfer için gereklidir.

Böylece çevrede uygulayabilirsiniz:

 1. Aplik. Geleneksel bir duvara monte başucu lambası. Işık akısını ayarlamak için genellikle bir dimmer ile donatılmıştır.
 2. Işığı takip edin. Bu tipteki armatürler, dar bir ışını belirli bir yere yönlendirir.
 3. Nokta ışığı. Farklı sıralarda açılabilen birçok yerleşik tavan lambası.

Fonksiyonel ve şık bir yatak odası tasarımı için fikirler 12 metrekare. m. konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu