Fayanslı banyolar: içeri mi dışarı mı? Kendin için karar ver!

Fayanslı banyolar: içeri mi dışarı mı? Kendin için karar ver! Fayanslı banyolar uzun zamandır mutlak nihai olmuştur. Bu zamanlar geride kaldı, çünkü artık eski modadan farklı olan modern tasarım çeşitleri söz konusu. Ancak, bu gerçekten gerçek mi?

banyo fayans trendleri

Fayanslı banyolar: banyo için zamansızlık

Geçmişte, karolar uzun ömürlü ve en dayanıklı varyant olarak kabul edildi. Zorunlu on yıldan sonra banyoyu yenilemek gerekli değildi, çünkü fayans aynalar profesyonelce monte edildiklerinde çok daha uzun süre dayanıyordu. Bu güne kadar hiçbir şey değişmedi ama banyo sahiplerinin talepleri çok daha karmaşık hale geldi.

Artık sadece zamansızlık ve dayanıklılıkla ilgili değil, bugün moda ilkeleri tamamen yeni bir rol oynuyor. Klasik karo aynalara alternatif olarak ahşap laminatlar veya emprenye plakalar da popülerdir veya buradaki resimde görüldüğü gibi farklı duvar tasarımları birleştirilir:

Ahşap laminatlar veya emprenyeli plakalar da geleneksel karo aynalara alternatif olarak popülerdir veya buradaki resimde görülebileceği gibi farklı duvar tasarımlarının bir kombinasyonu vardır:

Bugünün modası kesinlikle belli bir zamansızlığın taleplerini birleştiriyor, çünkü fayansların moda olan açık gri, siyah ve koyu gri tonları birkaç yıl içinde hala modern olacak. Banyodaki mobilyalarla harika bir şekilde birleştirilebilmeleri avantajına sahiptirler. Birkaç dekoratif eşya daha kuruldu, bir duvar yeniden boyandı: yeni banyo hazır!

Tüm zamansızlığa rağmen banyodaki rahatlığın terk edilmemesi gereken nokta, fayanslı banyoların ucuz bir renk seçeneğiyle boy ölçüşemeyeceği bir nokta. Çünkü tamamen karo zemin, karo duvarlar ve banyo seramiklerinin beyazı soğuk, rahatsız edici bir izlenim yaratıyor. Burada ya akıllı aydınlatma ile çalışmanız gerekiyor ya da kilim ya da diğer dekoratif banyo tekstillerini kullanmanız gerekiyor. Örneğin, bu resimde gösterildiği gibi, banyoda kalas kullanmak çok daha kolaydır:

Bu tür panolar rustik bir izlenim verir, sıcak ve hoştur, ancak bakımı kolaydır ve dayanıklıdır.

Bu tür plakalar rustik bir izlenim verir, sıcak ve hoştur, ancak bakımı kolaydır ve dayanıklıdır. Ancak, inşaatçılar her zaman banyoda yüksek düzeyde nem olduğunu ve kalasların ahşabının buna göre emprenye edilmesi gerektiğini unutmamalıdır. Aksi takdirde, yenileme yakındır!

Fayanslı banyolar: doğallık anahtardır

Banyodaki fayans duvarların içeride veya dışarıda olup olmadığına herkes karar verir. Ancak bir gerçek var: Doğallık banyoya da girdi ve diğer şeylerin yanı sıra strüktürlü mat karo zeminlere yansıdı. Bazı durumlarda çıplak ayaklar ahşap bir zemin üzerinde yürüyormuş hissine kapılır, ancak bu şekilde tasarlanan zemin, sağlam olması ve karo zemin gibi bakımının kolay olması avantajına sahiptir. Mat karo çeşitleri, banyodaki güvenlik faktörünü önemli ölçüde artıran daha az kaygan olma avantajına sahiptir. Bu, mümkün olan en yüksek güvenlik seviyesinin önemli olduğu engelsiz yaşam iddiasını dikkate alır.

Farklı karo ebatları ile de doğallık sağlanmaktadır. Bir duvarı veya zemini uygun maliyetli bir şekilde doldurmak için mümkün olan en büyük formatların kullanıldığı günler geride kaldı. Bireyselliğe ve çeşitliliğe bağlıdır ve bu nedenle duş, küvetin etrafındaki veya tuvaletteki alandan farklı şekilde döşenmiştir. Bu banyoda farklı alanlar yaratır. Bununla birlikte, farklı karo formatları sayesinde, karo seçeneklerinin seçimi gerçekten müthiş olduğu için hızlı ve ucuza döşemek mümkündür. Hatta 2 x 2 cm ölçülerindeki küçük mozaik karolardan bariz fark yaratan 1,5 x 3 m boyutlarında modeller bile var.

Bununla birlikte, yalnızca küçük karo çeşitlerinin küçük banyolara ait olduğu eski kuralı artık geçerli olmasa da, banyo boyutunun karoların boyutuyla aynı olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Küçük bir oda, geniş formatlı karo aynalarla önemli ölçüde daha büyük görünebilir. Bununla birlikte, döşemeleri, zanaatı hakkında gerçekten bir şeyler bilmesi gereken kiremitçinin becerisine bağlıdır.

Mevcut trendlere ek olarak, fayanslı banyolar için yeni kurulum formları görülebilir.

Fayanslı banyolar için yeni şekiller

Mevcut trendlere ek olarak, fayanslı banyolar için yeni kurulum formları görülebilir. Küçük karo modelleri artık muhafazakar değil, daha çok kalça ve çoğunlukla uzatılmış formda kullanılıyor. Şu anda yaşam trendlerine öncülük eden klinker tuğlalarına benziyorlar.

Ayrıca daha önce fayanslı banyolarda duvar karolarının derzler her zaman çapraz oluşturacak şekilde sıralar halinde yerleştirilmesi beklenirdi. Bugün, uzman, fayansların kademeli olarak yerleştirilebileceği bandaj döşemeyi kullanma eğilimindedir. Tüm odayı gevşetirler ve zarif bir izlenim yaratırlar. Bu özellikle doğal taş karolar için uygundur.

Beş veya altı köşeli fayanslar da yükselişte, duvara çiçek şeklinde yerleştirilebilirler. Bu modeller, oldukça eğlenceli görünen desenli versiyonlarda bile mevcuttur.

Beş veya altı köşeli fayanslar da yükselişte, duvara çiçek şeklinde yerleştirilebilirler. Bu modeller, oldukça eğlenceli görünen desenli versiyonlarda bile mevcuttur.

Fayans banyoları ve fayans geleneğine alternatifler

Fayanslı banyolar pratik olabilir, ancak artık geleneksel fayanslara çok sayıda alternatif var. Banyo yaparken veya duş alırken yüksek düzeyde nemin açığa çıktığını ve duvarlara ve zeminlere su sıçramalarının art arda çarptığını unutmamak önemlidir. Bina yapısının uzun vadede zarar görmemesi ve küf oluşmaması için duvarların ve zeminin iyi korunması gerekir.

Fayanslara alternatif ararken bu dikkate alınmalıdır. Bu nedenle duvara bir renk getirmek ve banyoda çeşitliliğin tadını çıkarmak mümkün değildir. Bunun yerine özellikle su tutmayan ve küflenmeye karşı uygun renkler seçilmelidir. Ve tam olarak böyle alternatifler var:

Aldatıcı bir şekilde gerçek görünüyorlar ve ahşap, metal veya taş gibi görünüyorlar. PVC zemine gelir, üzerine dekoru gösteren bir taşıyıcı tabaka yapıştırılır. Bunun üzerine koruma ve sızdırmazlık olarak şeffaf bir katman gelir. Tabii ki, tek tek katmanların kendiniz döşenmesi gerekmez, PVC zemin kaplamaları zaten piyasada mevcuttur. Çok incedirler ve bu nedenle mevcut zeminlere uygulama için de uygundurlar.

Cork, çeşitli plaka boyutlarında mevcuttur ve kolay erişilebilirliği ile öne çıkar. Mantar döşeme profesyonelce döşenirse ve kenar koruması sağlanırsa, duştan gelen su veya lavabodan sıçrayan sular da zarar veremez.

Ahşap, modern teknolojiler sayesinde iyi korunur ve bu nedenle ıslak odalar için de uygundur. Şişmez, ancak uygun şekilde kurulmalıdır. Derz olmaması önemlidir: burada döşeme uzmanına danışılmalıdır.

Resimde görüldüğü gibi, banyoda sıvalı duvarlar da mümkündür:

Duvarlardaki sıva, son zamanlarda banyolara da girmiş olan endüstriyel görünüm için özellikle uygundur.

Ancak, bu harika bir izlenim bırakıyor; Duvarlardaki sıva, son zamanlarda banyoya da girmiş olan endüstriyel görünüm için özellikle uygundur.

Duvarlarda fayanslı banyoların yerini alçı alıyor – bunun örnekleri her şeyden önce modern otellerde bulunabilir. Farklı tane boyutlarından oluşan mineral sıvalar veya taş spatulalar kullanılır. Sentetik bir reçine malzemeleri birleştirir ve nefes alabilen ve neme dayanıklı bir duvar kaplaması oluşturur. Bu varyant doğrudan eski duvar kaplamalarına uygulanarak eski banyoların yenilenmesini kolaylaştırır.

Duvar kaplamaları ve duvar panelleri piyasada farklı tasarım ve ebatların yanı sıra farklı format ve malzemelerde mevcuttur.

Duvar kaplaması uygulayın: fayanslı banyoları yenileyin

Birçok ev sahibi veya apartman sahibi, fayanslı banyoları yenilemekten korkuyor çünkü banyoda eski fayans aynanın duvarlardan düşürülmesi gerektiğini biliyorlar. Modern malzemeler ve duvar kaplamaları ile bu artık gerekli değildir, çünkü bunlar doğrudan fayanslı banyolara bile monte edilebilir. Sadece yüzeyin kuru ve temiz olması ve aynı zamanda sağlam olması önemlidir. Bu, gevşek fayanslara yapıştırılacak yeni bir kaplama olmadığı anlamına gelir!

Banyoyu ıslak bir odadan çok bir spa olarak gören ve arada yenilemek isteyenler için bu ucuz bir seçenektir. Hızlı, ucuz ve hatta farklı tasarım varyantlarında mümkündür, böylece geleneksel derzler kusursuz bir duvar tasarımı bile oluşturabilir. Duvar kaplamaları ve duvar panelleri piyasada farklı tasarım ve ebatların yanı sıra farklı format ve malzemelerde mevcuttur.

Panellerin su geçirmez ve solmayan olması önemlidir, aksi takdirde yenileme etkisi çabucak kaybolur. Silikon kullanılarak duvara yapıştırılır ve panellerin kendileri ölçülüp döşenir. Bazı durumlarda, eski fayans aynalarına takmak için artık cam plakalar bile mevcuttur: emniyet camı bunun için renklendirilir ve daha sonra çirkin hale gelen duvar karolarını kapatabilir.

Genel olarak, bu varyantlar, yenilenmesi veya yenilenmesi gereken fayanslı banyolar için güzel bir alternatif oluşturur. Yeni banyolar yapılırken de bu tür alternatifler göz önünde bulundurulmalıdır. Gerçek şu ki, fayanslı banyolar hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmayacak, çünkü aslında rakipsiz avantajlar sunuyorlar. Uygun aydınlatma ile birlikte, her çeşitte zamansız rüya banyoları yaratılır!

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu