Farklı odalar için iç mekanda renk uyumu

İç mekanda renk nasıl olmalı? Bir odanın tasarımında önemli bir sorun, tüm normlara uyulması için iç mekandaki renklerin nasıl seçileceğidir. Birçok yönden, odadaki durum tam olarak renk şemasına, özellikle de psikolojik sağlığa bağlıdır. Bebeğin çok zaman geçirdiği kreş için doğru gölgeyi seçmek özellikle önemlidir.

Oturma odası ve yatak odası da evin sakinlerini ve misafirlerini rahat ve konforlu hissettirmek için özel bir renk düzenine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, renkleri doğru bir şekilde birleştirmek ve duvarları, tekstilleri ve mobilyaları dekore etmek için temel aralığı seçmek önemlidir.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

Farklı odalar için uygun renkler

İç mekanda doğru renklerin nasıl seçileceği bir yaşam alanı tasarımında en önemli sorudur. Sonuçta, bir ev, koşuşturmacadan ve işten bir mola vermek istediğiniz bir sığınaktır, iç mekanda renk kullanımı bu nedenle, odaların rahatlaması, ev rahatlığı ve konforu yayması için odaların renklerini seçmeniz gerekir. Doğru ton, herhangi bir odada konfor ve rahatlığın anahtarıdır:

  • Çoğu zaman kullandıkları oturma odasının duvarları için tasarımda mavi veya renk şeması… Ruhu rahatlatır ve hemen hemen her ek renkle birleştirilir ve aynı zamanda uyumlu görünür. Çocuk odası için mavi skala ve tüm soğuk tonlar uygundur.

Farklı odalar için iç mekanda renk uyumu

  • Rekreasyon alanının planlandığı odada kullanılmaktadır. Yeşil hem de soğuk tonları. Bu, çocuk odası, yatak odası ve oturma odası için en iyi seçenektir. Doğa bu renkle, yani orman, çimen, çiçeklerle ilişkilidir. Duvar dekorasyonu için seçilen seçenek, mekanda renk kullanımı parlak sıcak renklerle bir kombinasyon sağlamaz, ancak pastel tonlardaki mobilyalarla harika bir uyum içindedir.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

  • Sarı arka plan bir konut binasında herhangi bir odayı dekore etmek için de uygundur. Beyaz ve kahverengi ile iyi gider, parlak veya standart dışı mobilyalar nedeniyle amplifikasyon gerektirmez. Asitli sarı tonlarının kullanılması tavsiye edilmez – iç mekanın genel resmini mahvedebilirler.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

  • Kırmızı iç mekan için oldukça riskli bir çözümdür – genellikle aktif insanlar tarafından seçilir, ancak bu durumda odada rahatlamanın veya rahatlamanın bir yolu yoktur. Genellikle bu çözüm, iç dekorasyonda renk uyumu bir yatak odasını dekore ederken kullanılır, ancak odanın aydınlık ve ferah olması şartıyla. Çocuk odasında kırmızı kullanılması tavsiye edilmez – bireysel elemanların tasarımında bulunabilir. Oturma odası da bir seçenek değil.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

  • Beyaz – mekan dekorasyonu için standart bir çözüm. Herhangi bir paletle kombine edilebilir. Odayı görsel olarak ferah ve temiz yapar. Rahatlatır ve sakinleştirir, iç cephe boya renk uyumu aşırı aktif bir yaşam tarzına öncülük eden insanlar için gerçek bir keşif haline gelir. Bu aralıkta yapılan duvarların rengi oturma odası ve yatak odası için uygundur, çocuk odası daha parlak ve daha renkli olmalıdır.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

Bazen dekorasyon için başka çözümler kullanırlar, ancak paletin çeşitliliği ile aşırıya kaçmamak önemlidir. Aşırı parlak bir iç mekan, iç mimarlık renk uyumları dekorasyon için hala daha sakin bir palet gerektirir.

Duvar rengi ve iç stil

Doğal olarak, tüm iç mekanın tüm dekoratif unsurları ve paletlerini ideal bir şekilde birleştirmesi gerektiğinden, iç dekorasyon renk uyumları her iç stilin kendi dekorasyon yelpazesi vardır. Bir odada, ana işlevinden bağımsız olarak, önce iç mekanın tarzı belirlenir:

  • Klasik stil diğer pastel tonlarla birleştirilen beyaz bir tabanın kullanımını ima eder. Duvarlar, genellikle altın veya bronz olan sıva ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Bu dokulu kaplama, iç mekanı kendi tarzında zarif ve farklı kılıyor.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

  • çatı katı tarzı Modern bir tasarım olarak kabul edilir, bu nedenle bu tarz çok fazla ahşap, plastik ve cam kullandığından, çoğunlukla kahverengi, iç cephe renk uyumları bej ve sarıya yakın doğal bir palet kullanır. Duvarların rengi beyaz veya bejdir.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

  • yüksek teknoloji – metalik ve mat tonların kullanımını içeren yüksek teknoloji ürünü tasarım. Dekorasyon için popüler olanlar: gri, metal, beyaz, siyah. üç renk uyumu Parlak vurgular kırmızı, mavi, yeşil renkli mobilyalardır.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

  • Stiller fütürizm ve minimalizm renk şemalarında birbirine benzer. Ana özellik, ev iç renkleri beyaz renkte doğru geometrik şekle sahip mobilyalardır. Duvarlar, resim veya sütun şeklinde parlak vurgulu bej olmalıdır.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

Bunlar, oturma odası ve yatak odasını dekore etmek için kullanılan en yaygın iç tasarımlardır. Sakin renk şemaları, ev renk uyumu tasarıma uygun olarak seçilebilen parlak iç detaylar ile inceltilmiştir.

Duvar kağıdının rengi nasıl seçilir

Eşit derecede önemli bir soru, duvar kağıdının renginin nasıl seçileceğidir? Herhangi bir tasarım, duvar kağıdı gibi bir duvar kaplamasının varlığını varsayar ve özellikle renk şemaları ile ilgili olarak bunları seçmek her zaman kolay değildir. Her şeyden önce, ev dekorasyon renk uyumu duvarların rengi dokuya bağlıdır. Kabartmalı duvar kağıdı ise, temelde iki veya üç renk birleştirilir. Klasik tarzda beyaz bir taban ve altın bir dışbükey desen birleştirilmiştir. Pürüzsüz duvar kağıdı için düz duvar kağıdının seçilmesi tercih edilir.

Küçük bir baskıya sahip duvar kağıdını zıt bir gölgede kullanabilirsiniz. Örneğin, yeşil küçük noktalı lekelere sahip mavi duvar kağıdı.

Duvar kağıdının rengi nasıl seçilir

Daha modern tasarım stillerinde, duvar kağıdı yatak odası dışında nadiren ve daha sonra sadece kısmen kullanılır. Dekoratif malzeme yardımıyla genellikle uyku yerinin imar edilmesi yapılır. Ve bu kısım, renk şemasının geri kalanıyla parlak bir şekilde kontrast oluşturmalıdır, böylece duvar kağıdı, örneğin bordo gibi koyu doygun renkler olabilir.

Yatak odasında bordo duvar kağıdı

Bir çocuk odası için duvar kağıdı en iyi seçenektir, çünkü bu malzemenin dokusu sayesinde çocuk odasında rahat ve rahat hissedecektir. Çocuk odasında genellikle çok sayıda parlak oyuncak ve dekoratif unsur bulunduğundan, duvar kağıdı tek renkli ve tercihen soğuk olmalıdır. Yeşil veya mavi tercih edilir.

Duvar kağıdının rengi nasıl seçilir

Duvar kağıdını seçerken, diğer iç öğelerle ana zıt kombinasyon. Sadece mobilya paletini değil, aynı zamanda dokusal dekoratif unsurları da dikkate almaya değer.

Çocuk odası dekorasyonu

Fidanlıktaki duvarların rengi, çocuğun gelişimi ve esenliği için özellikle önemlidir, bu nedenle burada hangi rengin ideal olduğunu bilmek önemlidir. Duvarların duvar kağıdı ile bitirilebileceği yukarıda belirtilmişti. Duvarları süslemek için alternatif bir çözüm onları boyamak, duvar kağıdının üzerine de yapabilirsiniz. Bir bebek için pastel veya soğuk renklerin seçilmesi tercih edilir.

Bir çocuğun oğlunun tasarımı için mavi, mavi, mor ve tüm çeşitlerini seçmek daha iyidir. Yeşil idealdir. Hiçbir durumda duvarların rengi agresif olmamalıdır.

Çocuğun odası için renk şeması

Bir kız için bir çocuk odası benzer bir renk paletinde yapılır, ancak pembe, sarı ve tabii ki salata hala tercih edilir. Bazen yeşil tonlarda duvar dekorasyonu kullanılır, çünkü çocuk odasının duvarlarını süslemek için neredeyse evrensel olarak kabul edilir.

Kız için odanın renk düzeni

Duvar kağıdı kullanılıyorsa, renkli bir palet oluşturarak birkaç tonu birleştirebilirler. Bebek odalarında duvar kağıtları genellikle peri veya çizgi film karakterlerinin görüntüleri ile süslenir. Çocuk duvar kağıdı için kullanılan doku yumuşak ve çevre dostudur. Duvar kağıdındaki çocuk odasının rengi, arka plan görevi gördükleri için sakin ve tek renkli olmalıdır.

Mobilya, duvarların donuk arka planına karşı niteliksel olarak öne çıkmalıdır. Beyaz ve yeşil, bej ve mavi, turuncu ve kırmızı, çocuk mobilyalarında ideal bir şekilde birleştirilmiştir. Ayrıca bebek için yumuşak ve rahat olmalıdır. Aynısı, renk şemasıyla ilgili olarak tekstil mobilyalar için de geçerlidir.

Çocuk odasında bej ve mavi mobilyalar

Duvar dekorasyonunun renk kombinasyonu

Yatak odaları ve oturma odalarında farklı ton ve tonların kombinasyonu kullanılarak kısmi imar işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle rekreasyon alanı sakin pastel renklerde yapılmalıdır. Oturma odasında veya yatak odasında, yani bir ofiste bir çalışma alanı varsa, burada ahşaba benzer renkler hakimdir: kahverengi, bej, gri, metalik.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

Okuma alanında duvarlar en iyi şekilde sarı veya yeşile boyanır. Bu renk şemaları, aynı zamanda güçlü beyin aktivitesini ve rahatlamayı teşvik eder. Küçük bir çiçekte yumuşak örtülü Provence tarzında mobilyalar idealdir. Aynı zamanda odanın rengi monotonluğu ile rahatsız etmeyecektir.

İç mekanda renkler nasıl seçilir

Örneğin, yatak odasında ve oturma odasında bulunabilecek yalnızca birkaç ana alan vurgulanmıştır. İlk bakışta, bu tür çözümler birbiriyle çok zıt gibi görünebilir, ancak tekstil tasarımı yardımıyla dengelenebilirler. Ayrıca, geniş bir alana sahip bir oda için birkaç ton duvar dekorasyonu uygundur.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu