Aydınlatma Modelleri

En Yeni Aydınlatmalar

Dekorasyonda aydınlatma çeşitleri

Evlerinizde modern dekorasyonlar oluşturmak için en güzel aydınlatma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Salon ve yatak odalarına uyum sağlayacak bir kaç modeli sizlere sunuyoruz umarız beğenirsiniz. Evinize çekicilik, sıcaklık ve kişilik kazandırmak istiyorsanız her zaman doğru aydınlatmayı seçmelisiniz.

Başlamadan önce, günlük yaşamınızda yararlanabileceğiniz en iyi aydınlatmanın maksimum düzeyde doğal aydınlatma olduğunu söylemek isteriz. Geceleri görebilmek ve yeterli değilse doğal ışıkla destekleyebilmek için yapay ışık her zaman gereklidir. Ayrıca yapay aydınlatma, size her zaman ihtiyaçlarınıza göre uyarlama imkanı verir. Her zaman düşük tüketimli aydınlatma veya LED’i tercih edin, birçok avantajı vardır.

Dekorasyonda farklı aydınlatma türlerinin tanımı:

 1. Doğal aydınlatma stili: Size neşe ve esenlik hissi veren bir tür serbest aydınlatma. Güne başlamanıza yardımcı olur ve size eşlik eder, bu nedenle pencerelerinizden giren doğal ışıktan her zaman en iyi şekilde yararlanmalısınız. Doğal ışığın iyi ulaşmadığı ve fazladan bir ışık noktasına ihtiyaç duyduğunuz alanları güçlendirmek için lambaları mevcut doğal ışık noktalarına göre birleştirin.
 2. Ortam aydınlatma stili: Daha düşük yoğunluklu ışık yayan, hoş ve rahat bir atmosfer yaratan bir aydınlatma türüdür. Işığı dolaylı ve gizlidir, evde huzur dolu anlar için idealdir. Sakin ortamlarda yaygın olarak kullanılan bir aydınlatmadır. Loş ışığı ile minimalist bir dokunuş sağlar.
 3. Genel aydınlatma stili: Oda genelinde homojen bir ışık üretmek için çok yaygın olarak kullanılır. Bunu başarmak için daha fazla görünürlük yaratmak için doğrudan ve dolaylı ışıkları birleştirebilirsiniz. Temel ve işlevsel görevlerin geliştirilmesine yardımcı olur.
 4. Dekoratif aydınlatma stili: Bir ortamı, nesneyi veya alanı vurgulamak istiyorsanız, dekoratif aydınlatmadan daha iyi bir şey yoktur. Aydınlatılmış olana önem verin. Günümüzde mimari, bahçeler, heykeller, vitrinler, tablolar vb. unsurları vurgulamak için kullanılmaktadır.
 5. Sergi aydınlatma stili: Özel bir dokunuş vermek için ve kahramanın aydınlatma olduğu yerlerde dekoratif aydınlatma kullanılır. Işıklardan oluşan doğal bir ortam yaratmak. Işık Planlaması Nedir? konusuna bakmalısınız. Bunu başarmak için, odanın etrafına dağılmış, hareketli ışıklar veya mumlar veya şöminedeki ateş gibi bize hareket ve yaşam veren kinetik ışıkla birlikte sıcak ışıklar kullanılabilir.
 6. Fonksiyonel aydınlatma tarzı: Geçit ve dolaplar için kullanılan bir ışık türüdür. İdeal olanı, enerji tasarruflu lambalar veya LED’ler kullanmaktır. Ateşleme süresinden tasarruf etmek için hareket veya açma sensörlerini kullanabilirsiniz.
 7. Noktasal veya odaklı aydınlatma stili: Belirli bir görev veya etkinlik için kullanılan bir ışık türüdür. Belirli bir noktayı aydınlatmak, bir alanı veya nesneyi vurgulamak, banyoda veya mutfakta daha fazla ışık olması için kullanılır, böylece ofis veya çalışma alanlarının yanı sıra işleri daha iyi yapmamıza yardımcı olur.
 8. Kinetik aydınlatma stili: Yaşamla birlikte hareket halindeki bir tür ışıktır. Bunu elde etmek için mumları, şömine ateşini veya kandilleri kullanabilirsiniz. Rahat ve romantik ortamlar için idealdir.

Aydınlatma şunlar olabilir:

 • Doğrudan aydınlatma: Nesneye gider ve doğrudan göze ulaşır. Bu tür aydınlatma gölgeler oluşturur. Gömme spotlar ve bazı tavan lambası modelleri, ekranları olmadığı için bu tür bir ışık kullanır.
 • Dolaylı aydınlatma: Işığı tavana veya duvara yansıdığı için daha rahattır. Ekran kullanan lambalardır. Işığı hoş, yumuşaktır ve gölge veya parlama oluşturmaz. Ekranın daha açık veya daha koyu olması durumunda ışığının yoğunluğu değişebilir.
 • Karma aydınlatma: En uygun aydınlatma şeklidir. Benzersiz ortamlar oluşturmak için doğrudan ışığı dolaylı ışıkla birleştirin.

Bunları birleştirirken iki başlangıç ​​faktörünü dikkate almalısınız:

 • Ne tür lambalar kullanacaksınız? Her boy ve tipte modeller mevcuttur (masa lambası, duvar lambası, zemin lambası, tavan lambası, gömme lamba). Tek bir ampul veya birkaç ile. Odanın büyüklüğüne bağlı olarak, farklı tipte lambalar seçmelisiniz.
 • Doğru ışığı seçin. Farklı ışık, tüketim ve yaydıkları ısı tonlarına sahip çok çeşitli ampuller bulabilirsiniz. Bütün bunlar dekorasyonda ve ortamda yarattıkları etkiyi çeşitlendirir. Seçtiğiniz ampul tipine göre farklı ortamlar oluşturabilirsiniz.

Buraya kadar dekorasyonda aydınlatma ile ilgili yazımız, ancak bitirmeden önce sizlere biraz daha profesyonel sektöre yönelik bir aydınlatma çeşidinden bahsetmek istiyorum:

Teknik aydınlatma

Profesyonel iç ve dış aydınlatma içerisinde teknik aydınlatmadır. Teknik aydınlatma nedir? Belirli aydınlatmalar oluşturmak için mekanların ışığını ve şeklini birleştiren çalışmadır. 1980’lerin başında ortaya çıkan ve halihazırda geniş yüzeylerin, işletmelerin, binaların vb. aydınlatmasının bir parçası olan yeni bir aydınlatma konsepti.

Evinizdeki aydınlatmayı yenilemek istiyorsanız mutlaka www.beyazyastik.com adresini ziyaret edin.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu