Döşemelik kumaş nasıl yıkanır

Ev döşemesinin nasıl yıkanacağını bilmek çok önemlidir evinizi temiz ve iyi durumda tutmak için. Kanepenin döşemesine bir fincan şarap veya kahve döktüğünüzü hayal edebiliyor ve nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz?

Günlük yaşamda döşemede lekeler yaygındır. Bu nedenle, mobilyaları mükemmel durumda tutmak her zaman kolay bir iş değildir. Ayrıca, lİçten içe döşeme de hayatın sıradan bir parçası olmalı … Ancak o zaman onu iyi durumda tutabilirsiniz!

Dosemelik kumas nasil yikanir

Bazı kumaşlar makinede yıkanabilir, böylece yastık kılıflarını çıkarabilir ve ev çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz. Diğer kumaşlar önerilen solüsyonlarla temizlenebilir. mobilya üreticisi tarafından.

Döşemeyi yıkamadan önce, en iyi nasıl yıkayabileceğinizi öğrenmek için her zaman etiketi kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, yanlış gidebilir ve yanlış yıkama yöntemini kullanabilir ve döşemeye zarar verebilirsiniz. Hatta Yıkama için bir profesyonele başvurmanın daha iyi olduğunu belirten şirketler var.

İkinci durumda, ne kadar bozarsanız bozun, kendi başınıza temizlemeye çalışmadan önce doğrudan bir profesyonelle iletişime geçmeniz gerekir. tüm döşemeyi değiştirmekten başka seçenek yoktur.

Temizleme frekansı

Kumaş yıkama dahil döşeme temizliği, sıklığı değişebilen bir iştir. İdeal bir dünyada, döşemeli mobilyaları haftada bir süpürür ve ayda bir tam temizlik yaparsınız… Ama gerçek bu değil.

Döşemenizin profesyonelce temizlenmesini tercih ediyorsanız, Her iki yılda bir sertifikalı bir temizlik teknisyeni tutmayı düşünün. Aksi takdirde döşemeyi kendiniz temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Evcil hayvan tüylerini çıkarın

Evcil hayvanın saçını çıkarmak için bir çift lastik eldiven giymeniz ve bunları döşemeden geçirmeniz gerekecek ve böylelikle daha kolay aspire edebilme.

Döşemeyi vakumlayın

Elektrikli süpürgenizdeki döşeme aparatını kısa, üst üste gelen çizgiler halinde soldan sağa hareket ettirerek kullanın. Köşe başlığına geçin ve dikişler arasında ve yastıkların altını vakumlayın.

1615450178 765 Dosemelik kumas nasil yikanir

Lekeleri tedavi et

Uygun su veya solvent bazlı temizleyici ile lekelere müdahale edin. Temizleyicinin batmasına izin verin, ardından mikrofiber bir bezle kurulayın. İşlem lekeyi döşemeye daha da itebileceğinden veya kumaşa zarar verebileceğinden lekeyi ovalamayın.

Döşemeyi yıkayın

Yarım çay kaşığı berrak bulaşık deterjanı ve ılık suyu küçük bir kovada karıştırın, karışımı köpürtmek için köpürtün. Bir döşeme fırçasını köpüğe batırın ve yavaşça döşemenin üzerinden geçirin. Kumaşı ıslatmayın. Kumaşı temiz, nemli bir bezle silerek işi bitirin. Döşemeli mobilyanın üzerine oturmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Bir makinede döşemenin yıkanması

Çıkarılabilir döşeme kılıfları, makinede yıkanabilir olduklarından emin olmak için iki testi geçmelidir: Birincisi, kumaş önceden sarılmış olmalıdır; ikincisi, rengi solmayan bir kumaş olmalıdır.

Döşemenin önceden çekilmemiş olması durumunda, çamaşır makinesinde yıkanması kumaşı küçültür ve örtülerin minderlere veya kanepelere geri koyulmasını zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Bu, yeni örtüler almadığınız sürece mevcut mobilyalarınızı neredeyse işe yaramaz hale getirir. Üreticinin etiketi, kumaşın önceden çekilip çekilmediğini belirtmelidir.

1615450178 532 Dosemelik kumas nasil yikanir

Döşemenin solmaz olup olmadığını görmek için nemli beyaz bir bez alın ve döşemeli yüzeye sürün. Renk kumaştan çıkarsa, döşemenin rengi solmayabilir ve bir profesyonelin mobilyayı temizlemesi gerekecektir.

Soğuk su kumaşlar üzerinde daha nazik olduğundan, yıkarken ılık veya sıcak sudan kaçının. İlk yıkamada en az agresifliği sağlamak için hassas programı kullanın. Yıkama döngüsünde kumaşın nasıl dayandığını kontrol edin gelecekteki yıkamalar için yeterince güçlü olup olmadığını görmek için.

Döşemelik kumaşın kurutulması da aynı derecede önemlidir ve dikkatli talimat gerektirir. Kurutma makinesine kapak koymayın, çünkü iyi yıkansa bile çekebilir veya solabilir.

En iyisi kurutucuya koymak veya havayla kurutmak, ancak çekmeden koymaktır. Tamamen kurumadan çıkarın, bu yüzden uzun bir döngüde (kurutucuda) çalıştırmayın. Örneğin, yastık kumaşlarının kurumasını bekleyin.

Döşemeden lekeleri çıkarın

Bazı lekeleri döşemeli mobilyalardan çıkarmak diğerlerinden daha zordur, ancak mobilya temizleme kurallarına bağlı olarak lekeleri su bazlı veya solvent bazlı bir temizleyici ile işlemeye başlayın. Lekeyi mikrofiber bir bezle ve gerekirse soğuk hava kurutucu ile kurulayın.

Şüphe duyduğunuzda, mobilyalarınızı temizlemek veya yeniden döşemek için her zaman bir profesyonele gidin.

Döşemelik kumaş nasıl yıkanır konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu