Doğru boyutta halı nasıl seçilir?

Halı ve kilim seçimi için 6 öneri

Doğru boyutta halı nasıl seçilir? Bir halı, oturma düzeninizi sabitlemelidir; mutlaka tüm odayı doldurması gerekmez. Kanepenizin ve ana sandalyenizin en az ön iki ayağını halının üzerine yerleştirin.
Halınızla duvarlar arasında en az 30 cm’lik bir bordür bırakın.

kilim-yemek alanı

Halı, yatak odası, oturma odası ve yemek odasında özel bir sıcaklık basan çok dekoratif bir aksesuardır. Belirli bir alanı çerçevelemek için güzel bir tasarıma sahip bir ürün kullanabilirsiniz. Doğru ölçülere sahip bir ürün nasıl seçilir? BeyazYastik.Com’da altı öneri paylaşıyoruz.

1. Halının içinde hangi unsurlar bulunur?

kilim-çerçeveleri-yemek masası

Bu dekoratif elemanın formatı, yerleştirildiği odanın şekli ile orantılı olmalıdır. Örneğin, aşırı büyük bir tasarım, büyük olmayan bir odayı gölgede bırakır.

Tavsiye: Halınızla ilk günler: kullanım rehberi

Hangi elemanların tamamen yüzeye entegre olacağına karar verin. Örneğin üzerine büyük bir kanepe çerçevelenecekse ürünün boyutu artar.

2. Ana mobilya parçası ile bağlantılı olarak

kilim-yemek masası

Seçilen halının ölçüleri odadaki mevcut metrekare ile uyumlu olmalıdır. Ancak dikkate alabileceğiniz başka bir referans daha var: Halının tamamladığı mobilyalarla bir orantıyı koruması önemlidir. Örneğin, yemek odasındaki masa, yatak odasındaki yatak veya oturma odasındaki sehpa. Doğru tasarım, bir odanın estetiğini, konforunu ve sıcaklığını artıran tasarımdır.

3. Yerdeki boş alan

oyun alanı

Bir halı zarafeti ile mekanı kaplar. Önlemleri bir ortamda çok hoş bir atmosfer yaratır. Aslında, ortamları ayırmak için ideal bir kaynaktır. Odanın ihtiyaçlarına uyum sağlamayan bir format, odayı aşırı yükleyebilir.

Tamamlayıcının arka planda öne çıkması veya görsel bir süreklilik sağlaması olumludur. Halının kenarlarının herhangi bir limiti temsil etmemesi önemlidir. Bazen dikkate alınmayan ve nihai kompozisyonda algılanan detaylar vardır. Örneğin odaya geçişi sağlayan kapı maksimum kolaylıkla açılıp kapanmalıdır.

4. Alanı ölçün ve bilgileri kontrol edin

oturma odasında küçük kilim

Ürünü bulacağınız yeri bağlamsallaştırmak için gerekli kontrolleri yapın. Evinizin farklı odalarını mükemmel bir şekilde tanıdığınızı düşünseniz bile, gereksiz öngörülemeyen olaylardan kaçınmak için alanı ölçmeniz önemlidir. Bu sayede ortama tam olarak uyan bir halı arayışını hedefleyebilirsiniz.

5. Halının belirginlik derecesi nedir?

kanepeyle eşleşen kilim

Halının konumu, odaya yeni bir bakış açısı getiriyor. Çevreyi ayrıntılara gösterilen büyük özenle süsleyen çok yönlü bir aksesuardır. Örneğin, yatağın altına yerleştirilen bir halı, yatak odasındaki ana mobilya parçasının bir tarafına yerleştirilen bir tasarımdan daha fazla görsel bir varlığa sahiptir.

6. Nihai kompozisyonun yeniden yaratılmasını sağlayın

kanepede kilim

Optimum planlama, mükemmel ürünü bulmanıza yardımcı olur. Halının odada nasıl görüneceğinin bir temsilini yapın.

Bu temsil, son dekorasyonu görselleştirmek için bir referans görevi görebilir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu