Faydalı Bilgiler

Dış duvarlar için hangi boyayı kullanmalısınız?

Dış duvarlar için hangi boyayı kullanmalısınız? Mülkünüzün dışı biraz yorgun görünüyorsa, ona yeni bir hayat vermenin zamanı gelmiştir. Dış duvarlarınızı boyamak, mülkünüzde hem görünüm, hem değer hem de kalite açısından çarpıcı bir fark yaratabilir.

Parlak bir kat boya, evinizin dışına taze, davetkar bir görünüm verirken, iyi bir boya işi hava hasarını onarabilir ve gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları önleyebilir.

Dış duvarlar için hangi boyayı kullanmalısınız?

İster mevcut bir boya işini yenileyin, ister yeni bir renge geçin, ister dış duvarlarınızı ilk kez boyayıyor olun, doğru boyaya sahip olmak önemlidir. Bu nedenle, renkleri seçmeye başlamadan önce, kullanmanız gereken boya türleri hakkında birkaç şeyi bilmeniz gerekir.

Duvar boyası

Dış duvarlar için duvar boyası kullanmanız gerekecektir. Dış duvarlar için hangi boyayı kullanmalısınız? Çeşitli renk ve kaplamalarda sunulur ve duvarlarınızı hava koşullarından kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İster nötr bir renk, ister biraz daha cesur ve cüretkar bir şey seçin, duvar boyası iş için doğru kaplamadır. Su bazlı akrilik duvar boyası genellikle dış duvarlarda kullanılacak en iyi boyadır. Bu boya, duvarlarınızı su geçirmez hale getirmek için harikadır, ancak aynı zamanda duvarların içinde bulunan nemin buharlaşmasını sağlar. Bu nem oluşumunu engeller.

Dokulu boyalar

Dokulu boyalar, çalışkan bir görünüm vermek üzere tasarlandıkları için dış mekanda kullanım için mükemmeldir. Duvarınızın yüzeyindeki kusurları kolayca maskelerler. Dış duvarların tümsekler ve topaklar, delikler, ezikler ve tuhaf küçük tuhaflıklar olacağı hemen hemen bellidir. Bunlar saklamak istediğiniz eğlenceli ayrıntılar olabilir, ancak tek tip bir yüzey tercih ediyorsanız dokulu bir boya çok iyi bir fikirdir.

Pürüzsüz boya

Pürüzsüz bir boya, altındaki duvar başlangıçta makul derecede pürüzsüz olduğu sürece size güzel ve eşit bir yüzey verecektir. Pürüzsüz boya, duvarınızdaki küçük hataları ve küçük kusurları gizleyebilir, ancak daha büyük hataları kapatamaz. Artı tarafı, uygulanması çok kolay, dokulu boya biraz daha fazla iş gerektiriyor.

Akrilik duvar boyası çeşitli renklerde mevcuttur ve dış duvarlarınızda son kat olarak kullanılır. Bununla birlikte, astar, kapatıcı ve dolgu dahil, uygulamadan önce kullanmayı düşünmeniz gereken birkaç boya türü daha vardır.

Astar, kapatıcı ve dolgu maddesi

Astar teknik olarak boya olmasa da özellikle dış duvarlarda boyama çalışmalarınız için gereklidir. Astar kat, uyguladığınız ilk boya katıdır, duvarın yüzeyini hazırlar, böylece son boyayı olabildiğince iyi alır ve size güzel, eşit bir yüzey verir. Astar hem su hem de yağ bazlı olabilir, bu nedenle kullanılan astar türünü boya türüyle eşleştirdiğinizden emin olun – yağ bazlı bir boya kullanıyorsanız, su bazlıysa yağ bazlı bir astara ihtiyacınız vardır. su bazlı bir astar gerekir. Ayrıca duvar mühürleyici kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Duvarlarınızı hazırlamanın başka bir yöntemi, boşluk veya deliklerin doldurulmasını sağlamak için taban kat olarak bir dolgu boyası kullanmaktır. Duvarınızda gözle görülür bir delik olmasa bile yüzey gözenekli ise son katı uygulamadan önce astar veya dolgu kat kullanmanız gerekecektir. Akrilik boya bunun için mükemmeldir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu