Çok kuşaklı bir ev için tasarım ipuçları

bir evde çok kuşaklı aile

Giderek daha fazla aile aynı evde ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları, çocukları, amcaları ile yaşıyor … Bunun nedeni, tüm dünyada toplumun maruz kaldığı konut maliyetlerindeki artıştan kaynaklanmaktadır. Bir evde çok fazla insan yaşamanın ideal olmadığı görülse de, bazen seçenek yoktur … ve çok kuşaklı bir evde yaşamanın avantajları olabilir.

Paradan tasarruf etmek veya başka bir bakım sunmak (büyükanne ve büyükbabalara bakmak gibi), ev tasarımını rahatınız için tam olarak yapmanın bir yolunu bulabilirsiniz. Elbette bu hiçbir güçlük çıkmayacağı anlamına gelmez.

Çok kuşaklı evlerin püf noktası, mantıklı alanlar tasarlamaktır. Bir ev konfor, mahremiyet ve erişilebilirlik için tasarlandığında, aileyle birlikte yaşamak rahat ve kullanışlı olabilir. Birden fazla nesil düşünülerek tasarlanan evler, akıl sağlığınızı kaybetmeden birden fazla nesil yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Nasıl olduğunu öğrenin.

Ulaşılabilirlik

Çok kuşaklı evler, erişilebilirlik hakkında düşünmeyi gerektirir. Büyükanne ve Büyükbaba artık kolayca hareket edebilseler bile ileriyi düşünmek baş ağrısını önleyebilir. Espa oluştur Tekerlekli sandalye erişimine uygun tesisler, yaşlı sakinlerin her zaman kendilerini rahat hissedecekleri anlamına gelir.

Açık konsept düzenleri, dolaşmak için harikadır. Odaların herkesin kendi özel alanlarına erişebileceği şekilde kurulması (yaşlı sakinleri ana kata koymayı düşünün), herkesin olabildiğince bağımsız kalabileceği anlamına gelir.

çok kuşaklı ev

Ana kat odalarını seçin

Çok kuşaklı evlerde ana ve ikinci kat yatak odaları arasında seçim yapma seçeneğiniz olduğunda, en eskisi için ana katı seçin. Ailen yaşlandıkça yalnızca en erişilebilir olanlar değil, aynı zamanda bir veya Ana kattaki iki yatak odası, nesiller arasında doğal bir ayrım oluşturabilir.

Tüm odaları ikinci kata yerleştirmek doğal görünse de, bazılarını ana kata koymak, herkesi duygusal olarak sağlıklı tutmak için daha fazla mahremiyet ve biraz kişisel alan sunar.

Tasarımda ikili amaç

Bu genel kuralı hatırlayın: Bir yatak odasını başka bir alana dönüştürmek kolaydır, ancak bir alanı yatak odasına dönüştürmek her zaman mümkün değildir. Odalar genellikle pencere ve dolap gerektirir, bu nedenle Çok kuşaklı evinizi bu faktörü göz önünde bulundurarak tasarlayın.

çok kuşaklı bir ev olarak büyük ev

Tüm alanlarınızın çift amaçlı olduğunu düşünüyorsanız, yol boyunca daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız. Ofis veya egzersiz odası gibi aktiviteler için özel odalara sahip olmak yerine, mümkün olduğunca çok oda tasarlamak ve gerektiğinde dönüştürmek daha iyidir. Bu şekildeHer zaman diğer odalar olarak kullanılabilecek çok sayıda odanız vardır.

Yeterli alan verin

Aynı çatı altında birden fazla nesil yaşadığında herkese yeterli alan ve mahremiyet sunmalısınız. Kimsenin istila edilmediğinden nasıl emin oluyorsunuz? Bir evdeki her nesil için en az bir özel yaşam alanı olduğundan emin olmanız gerekecektir.

Sonra, Diyelim ki anne babanız sizinle ve çocuklarınızla yaşıyor. Bir aile odası, çalışma odası ve oyun odası içeren çok kuşaklı evler, herkesin nefes alacak küçük bir odası ve dinlenmek için bir yeri olduğu anlamına gelir.

Her santimini kullan

Aynı evde yaşayan birkaç aile ile her metrekarenin büyük bir değeri var. Çok daha rahat olabilmeniz için evdeki tüm alanlarda yaratıcı olmanız gerekir. Tavan arası, bodrum katı veya garaj gibi evinizin daha az kullanılan alanlarından bazılarını dönüştürmeyi düşünün.

Her odanın amacını yeniden düşünün ve depolama alanlarını herkes için daha konforlu hale getirin. Eşyalarınızı saklamak için her zaman başka yerler bulabilirsiniz ve daha fazla alana sahip olabilen herkes daha mutlu olacaktır.

aynı evde yaşayan aile

Bağımsız girişler sunun

Çok kuşaklı evlerde yapılması gereken bir diğer tasarım düşüncesi, her kuşağın gerçekte nasıl evde olacağıdır. Programlarda çok fazla örtüşme yoksa (gece kuşları geç saatlere kadar okula erken kalkanlar okula gidiyor), ayrı girişler tasarlamak daha iyi olabilir.

Bu sadece gün boyunca trafiği ve kaosu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ailenize bir özerklik duygusu da sağlayabilir. Elbette birlikte yaşamak, uzun süre kaliteyi garanti eder. Ancak gelen ve gidenlerin bir kısmını ayırabilmek, her neslin daha bağımsız hissetmesine yardımcı olabilir.

Bu ipuçlarıyla ve her biri için kişiselleştirilmiş alanlarla, bir evde birlikte yaşamanın bir fayda bile olabileceğini fark edeceksiniz. Giderleri paylaşabilir ve her gün birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz, bu uzun vadede bir evde sahip olunabilecek en büyük hazinedir. Birlikte aile hayatının tadını çıkarın!

 

Çok kuşaklı bir ev için tasarım ipuçları
konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu