Bir oyun olarak mobilya: postmodern çağda tasarım

Postmodernizm geçmişi inkar etmez, ancak onu ironik bir şekilde revize eder, dekoratifliğe ve renkliliğe, kitsch ve şıklığa, bireyselliğe ve imgeleme atıfta bulunarak, tarihsel tarzlardan alıntı yapar. Burada nesnenin anlamsal anlamı, pratik anlamı kadar önemlidir. Postmodern dönem, yeni bir anlam ve ekolojik ahlakla parlak ve anlamlı bir tasarım arayışına ivme kazandırır. Size tasarımın beğenilebileceğini ve her şeyin memnun edebileceğini kanıtlamış fabrikalardan postmodern bir şekilde parlak mobilyalardan bir seçki sunuyoruz.

Moroso

İtalyan fabrikası Moroso yaratıcı tasarım yaklaşımıyla ünlüdür. Kataloglarında postmodernizmin özünü yansıtan pek çok sıra dışı, abartılı şey bulabilirsiniz.

Bench-blende Moroso Yumuşak Ahşap

Bu “kanepenin” dışı, kaba çam tahtalarından aceleyle dövülmüş basit bir bahçe bankını andırıyor. Ancak kasıtlı ihmal sadece bir kavram ve optik bir yanılsamadır. Gerçekte, model özellikle yumuşak ve rahattır ve döşeme, işlenmemiş ahşap yanılsamasını yaratan dijital olarak basılmış tekstillerdir:

Fotoğrafta: Moroso Yumuşak Ahşap… Bu özgün, şık ürün kesinlikle iç mekanınızın bir “özelliği” haline gelecek ve ailenizi ve misafirlerinizi gülümsetecek.

Avangart divan Moroso My Beautiful Backside

My Beautiful Backside, sırtları çeşitli şekil ve boyutlarda parlak renkli minderler olan bir kanepe koleksiyonudur. Kanepe ne kadar genişse, o kadar çok yastığı birleştirebilirsiniz. Yastıkların arkasındaki düğmeler gibi büyük boy vurguların kullanılması, çeşitli duyguların aktarılmasına olanak tanır. Bu “semboller”, tıpkı bir giysiye küçük, farklı dokunuşlar eklediğiniz gibi, her parçayı benzersiz kılar.

Moroso kanepeler, çarpıcı parlak kumaş döşeme seçenekleriyle diğer fabrikaların tekliflerinden farklıdır. Ürün yelpazesine düz kumaşlar, tasarımcı baskılı tekstiller ve polimer şeritlerden sıra dışı dokuma malzemeler dahildir. Moroso koltuklar ve diğer döşemeli mobilyalar, dünya çapında profesyonel tasarımcıların ve özel alıcıların sevgisini kazandı.

Koltuk-buket Moroso Buketi

Moroso Buketi – Döner mekanizma ile donatılmış, zarif metal “gövde” ayak üzerinde bir buket çiçek şeklinde orijinal bir tasarımcı koltuğu. Olağandışı çıkarılabilir petal şeklindeki döşeme, kumaştan elle yaratıldı ve gerçek bir sanat eseri haline geldi. Bir endüstriyel tasarım nesnesinde rüyaların alegorisi ve sofistike şiirsel dönüşüm.

Sallanan sandalye Moroso Car-Rapide

Hızlı Araba Parlak desenlerle elle süslenmiş, ahşap sırtlı ve oval metal tabanlı sallanan bir sandalyedir. Bu orijinal model, Senegal’deki Afrika aracından esinlenerek, herhangi bir iç mekan konseptine yeni, canlandırıcı bir dokunuş getirmesini sağlıyor.

Fotoğrafta: Senegalli otobüs

Koltuk-baobab Moroso Binta

Tasarımcı Philippe Bestenheider tarafından küçük ve rahat bir koltukta parlak bir Afrika teması hakimdir. Hem bir baobab gövdesini andıran model formunda hem de geleneksel Senegal desenlerine sahip kumaşlardan yapılan döşemenin alacalı renklerinde ifade edilir.

Fotoğrafta: Senegalli süslemelerden ilham alan koltuklar, Moroso Binta.

Fotoğrafta: çiçek açan bir baobab.

Boffi kardeşler

Mobilya Boffi kardeşler herhangi bir stile atfetmek zor. Birçok stilin etkisi tasarımında hissedilir. Bazı öğeler, bitki ve hayvanların doğal biçimlerinden esinlenmiştir. Fratelli Boffi’nin felsefesinin temelinde “klasikleri oynamak” yatar: klasikler ve “neoklasik ironi” nin bir bileşimi. İroni, postmodern kültürün bir başka tipolojik özelliğidir.

Fratelli Boffi Collage modüler kanepe

İki modülden oluşan tasarımcı kanepe: Chester kanepe 6702/2 ve Moderno kanepenin 6703/2 yarısı.

Fotoğrafta: kanepe Fratelli Boffi Kolajı… Kumaş ve deri döşeme. Ahşap kaplama: koyu ceviz.

İtalyan Fratelli Boffi fabrikası, harika şekillerde mobilyalar üretiyor. Kataloğu, yaşam alanı ve yatak odaları için tüm öğeleri içerir. Üstelik hiçbiri diğerine benzemiyor. Her masa, sandalye, gardırop veya koltuk, ilgi çekici bir siluete ve özel bir çekiciliğe sahiptir.

Titreşimli büfe Fratelli Boffi İyi Titreşimler

Çarpıcı büfe, Good Vibrations koleksiyonunun bir parçası olarak Ferruccio Laviani tarafından tasarlandı. Bu seri, siluete canlı hareket katarak geleneksel mobilyaların estetiğini yeniden yapılandırıyor. Bu durumda dikdörtgen şekli, “titreme” görüntüsüne neden olan asimetrik çizgilerle canlandırılır. Laviani’nin “Titreşimli” koleksiyonu, tasarımcının geçmiş ve gelecek arasında bir denge bulma çabası, klasik tarzın uyumunu ve gösterişini modernliğin cazibesi ile birleştiriyor.

Fotoğrafta: “titreşimli” büfe Fratelli Boffi İyi Titreşimler bilgisayar kontrollü bir kesici kullanılarak tahtadan oyulmuştur.

“Gardırop göze çarpıyor ve istemeden klasik sahte sevgiliyi uzun süre düşünmeye zorluyor. Tam da istediğim buydu, ancak asıl amaç kişiye sahte modern klasiklere yönelik algısının çarpıtıldığını ve düzeltilmesi gerektiğini göstermekti. Ve şeyleri klasik gibi görünmesi için stilize etmek, modern tasarımı, ruhu, sevgiyi ve yaşam zevkini öldüren bir cahillik ve gerilemedir ”- Ferruccio Laviani.

Yüzer konsol Fratelli Boffi Rebus

Özgün tasarıma sahip bu dekoratif konsol, makine frezeleme ile masif doğal ahşaptan yapılmıştır. Konsolun ana gövdesinin nişlerine aksesuarlar yerleştirilebilir. Rebus koleksiyonu Fratelli Boffi’nin abartılı ve ironik karakterini bir kez daha doğruluyor. Bu mobilya, anlamlı ve sembolik nesnelere dönüştürülebilir.

Boca do Lobo

Boca do Lobo – Portekiz lüks tasarım mobilyaları. Lüks, etkileyici, şok edici ama her zaman takdire şayan. Boca do lobo ürünleri, yalnızca birkaç kopya halinde oluşturulan iç öğelerdir. Fiyatlarını sadece benzersiz tasarım değil, aynı zamanda nadir ve pahalı malzemelerin kullanımı ve manuel üretim de oluşturuyor. Bu markanın tasarımı, sanatsal ödünç alma, yeniden yapma, yeniden yorumlama, patchwork durumunu açıkça gösteriyor.

Fantezi büfe Boca Do Lobo Piccadilly

Piccadilly Büfe, tasarımın dinamizmini hikaye anlatımının gücüyle birleştiren özel bir tasarım parçasıdır. Piccadilly Büfe, zanaat, malzeme ve üretim tekniklerine ilişkin kesin bilgileri aktaran oldukça etkileyici bir çalışmadır. İçeride, dört çekmeceli ve iki füme cam raflı temiz, zarif aynalı bir iç mekan var. Büyüleyici fantezi ve güçlü gerçekliğin bir karışımı:

Fotoğrafta: büfe Boca do Lobo Piccadilly… Dekoratif unsurlar lake ve altın varak ile kaplanmıştır. Büfe renk düzeni isteğe göre değiştirilebilir.

Space Console Boca Do Lobo Monochrome

Tek Renkli konsol, olağanüstü işçiliğin yanı sıra hem hayal gücünü hem de güçlü tasarım becerilerini sergiliyor. Canlı mor ve elektrik mavisi renklerinde mevcut olan Monochrome modeli, büyük boy bir tüpten yeni sıkıştırılmış kürlenmiş macun veya boyaya sahiptir. Postmodernizmin çağdaş tarzların düzeni ve sadeliğine belirsizlik ve karşıtlık getirmeye nasıl çabaladığına dair en iyi örnek.

“Özel lüks mobilyalarımızla, Boca do Lobo’da, eski günlerin işçiliğine odaklanan, yeni ve yenilikçi yöntemlerle hayata geçirilen kreasyonlarla tasarım dünyasına ilham vermeyi amaçlıyoruz.” – Boca do Lobo.

Boca Do Lobo D. Heritage azulejo kabine

Portekiz çinileri, ülke tarihinin kültürel bir anıtı olarak kabul edilir ve bunun bir parçası olarak Boca Do Lobo, Heritage serisini geliştirdi. El boyaması karolar yüzyıllardır mimaride ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Miras bordür taşı azulejolardan etkilenir ve her biri bir hikaye anlatan farklı sayıda katman içerir. Bu eşsiz bordür taşı, tarihin, atalarımızın ve mirasımızın önemini hatırlatıyor.

Fotoğrafta: gardırop Boca Do Lobo D. Miras… Kiliselerden evlere ve bahçelere kadar Portekiz’in her yerinde bulunan geleneksel el boyaması azulejo çinileri, genellikle ülkenin ve halkının hikayesini anlatmak için kullanılmıştır.

Postmodernite, modern sosyal teorinin ana kavramlarından biridir ve endüstriyel bir toplumun temellerinin erozyonunun başlangıcından bu yana bitmemiş bir tarihsel dönemi tanımlamaktadır. Ekonomik fayda ilkesinin önceliğinin, tek biçimliliğin reddini varsayar; kültür odaklı yeni değerlerin, güdülerin ve teşviklerin ortaya çıkışı. 20. yüzyılın ikinci yarısının ortak bir kültürel paydası, dünyanın belirli bir kaos olarak algılanmasına dayanan benzersiz bir dönem.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu