Banyolarınızda kullandığınız ahşap mobilyalar

İç tasarım trendlerinde ahşap önemli bir yer tutuyor. Belki de uzun süre kapalı kalmak, açık havada yaşamanın ne kadar önemli olduğunu fark etmemizi sağladı ve doğayı kendi evimize getirme arzusuyla hareket ediyoruz. Evin çoğu odasına ahşap koymak sorun değildir.

Ahşap banyo modelleri
Ahşap banyo dekorasyonu

Diğer bir husus da banyo, nemin çok fazla olduğu bir alan ve nem ile ahşabın iyi bir arkadaş olmadığı iyi bilinmektedir. Gözenekli olması, bol miktarda suyun onu istenenden daha sık bozması anlamına gelir.

Bununla birlikte, her şey kaybolmuş değildir. Banyonuzu daha sıcak hale getirecek ve soğuk, aseptik bir yer olmaktan çıkaracak ahşabı banyonuza dahil etmek için çeşitli seçenekler vardır.

Aksesuarlarınızla değişiklik yapıp oynayabilirsiniz

Banyoya ahşap dokunuşu katmanın en kolay yollarından biri de aksesuarlardır. Köşelerinden birine merdiven şeklinde ahşap bir havlu askısı yerleştirin ve havlularla renk katın. Jelleri ve şampuanları bırakabileceğiniz bir sabunluk, bir tabure veya ahşap bir kova da banyonun hiçbir önemli unsurunu değiştirmeden sıcaklık katacaktır.

Bir Güzel Öneri: Ahşap Dolapların Banyonuz İçin En İyisi Olmasının 5 Nedeni

Eviniz eskiyse ve tavanda ahşap kirişleriniz varsa, onlarla oynayın. Onları açıkta bırakın ve suya ve neme dayanıklı bir vernikle doğal renklerini geri verin ve eğer ahşap pencereleriniz varsa, onları beyaza boyamayı unutun ve doğal renklerini göstermelerine izin verin.

Banyo Trendi

Dolap ve Tezgahlarda Ahşap

Günümüzde neyse ki ahşabı nemden koruyan birçok özel uygulama var ve ahşabı banyo için hassas bir malzeme olarak kullanmak artık sorun olmaktan çıktı. Öyle ki, banyonuza ihtiyaç duyduğu sıcaklığı kazandırmak için doğal ahşap bir dolap veya hatta bir lavabo tezgahı eklemek harika bir fikirdir. Asma dolap modern bir dokunuş katabilirken, masif ahşap tezgah üzerine seramik bir lavabo şıklık katacaktır.

Tropik ahşaplar gibi neme daha iyi dayanabilen ahşap çeşitlerini seçmek en iyisidir. Teak, iroko, ipé veya jatoba suya alışkın ahşaplardır, bu da banyo gibi ıslak bir odada dayanıklılıklarını artırır.

ön duş perdesi

Zemin ve duvarlar için ahşap kullanımı

O kadar ki, banyo gibi ıslanabilecek yerlerde zemin veya duvarlarda kullanılmak üzere atılmazlar. Evin geri kalanında ahşabınız varsa, evinizin her yerinde aynı zemine sahip olmak için banyoya da dahil edebilirsiniz, soğuk fayansların sağlayamayacağı bir konfor ve sıcaklık iletecektir.

Duvarlardan birine doğal bir dokunuş da verebilirsiniz, duş ve küvet alanından uzaklaşmak daha iyidir, ancak aynanın arkasında veya bir köşede harika görünecektir.

Eğer ikna olmadıysanız, ahşabı mükemmel bir şekilde taklit eden ve doğal ahşapla aynı etkiye sahip olan seramik, laminat veya vinil “ahşap efektli” zemin veya duvarları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca, uygun şekilde işlem yapmazsanız hasar görmeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak ve çok fazla bakım gerektirmeyecektir.

Banyoda ahşap kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Mobilyaları yerleştirin: Her bir mobilya peçetenin üzerine koyun ve düzgün bir yüzeye yerleştirin.
  2. Temizleyin: Mobilyaları temiz bir bez veya kumaşla silin ve tozlarını alın.
  3. Boyayın veya kaplamayı uygulayın (isteğe bağlı): Eğer mobilyaları yeniden boyamak veya kaplamak istiyorsanız, uygun boya veya kaplama malzemelerini kullanın.
  4. Parlatın veya cilalayın (isteğe bağlı): Mobilyaları parlatmak veya cilalamak isteyebilirsiniz, ancak bu adım mobilyaların görünümünü iyileştirmek içindir ve zorunlu değildir.
  5. Kullanın: Ahşap mobilyalar artık kullanıma hazır hale gelmiştir. Mobilyaları düzenli olarak silin ve temizleyin, uzun ömürlü kalmasını sağlamak için.

Diğer yandan, ahşabı seviyorsanız ve doğanın size yakın olması uğruna banyoda bile size yakın olmasını istiyorsanız, ahşap bir küvet bile koyabilirsiniz. Japonya gibi ülkelerde yüzyıllardır sedir veya hinoki ağacından yapıldıkları için yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Ayrıca İskandinav ülkelerinde sauna ve küvetler genellikle tik ağacından yapılır.

Eğer ahşabı severseniz banyonuzda kullanabilirsiniz. Ancak kaliteli bir ahşap ve suya dayanıklı bir kaplama veya vernik kullanmanız önemlidir. Ahşabı diğer dokular ve kaplamalarla birleştirerek ortaya uyumlu ve sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Ancak dikkatli olun ve doğru koruma önlemlerini alın.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu