Banyo Tezgah Üstü Lekeleri Nasıl Temizlenir: 5 İpucu

Lekeler tezgahınızın ucuz ve çirkin görünmesine neden olabilir, bu da banyo tezgahı lekelerinin nasıl temizleneceğini öğrenme ihtiyacını gerektirir. Bu sadece tezgahı temiz ve dayanıklı tutmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda banyonuzun daha güzel ve çekici görünmesini sağlayacaktır.

Koyu gri boyalı duvar, büyük ayna ve mermer tezgahlı makyaj masasıyla klasik tasarımlı banyo

Bununla birlikte, her banyo tezgahı için temizleme yöntemleri, mermer, granit, ahşap, cam, paslanmaz çelik veya laminat olsun, kullanılan malzeme türüne bağlı olarak değişir. Bu nedenle, her malzeme için temizlik ve bakım ihtiyaçlarını anlamak çok önemlidir.

Bu yazıda, kullanılan malzemeye göre banyo tezgahı için temizleme yöntemlerini ve uzman ipuçlarını keşfediyoruz. Okumaya devam edin ve tezgah lekelerini nasıl çıkaracağınızı öğrenin.

1. Granit Tezgah Nasıl Temizlenir

Granit tezgah, piyasadaki en güzel, sağlam ve dayanıklı tezgahlardan biridir. Sıvı lekelere karşı çok dayanıklıdır, ancak lekelendiğinde ısıya dayanıklı yapısı ve çizilmeye karşı hassas olmaması temizliği kolaylaştırır.

Temizlik Araçları

İşte banyo tezgahı üzerindeki lekeyi temizlemek ve çıkarmak için ihtiyacınız olan şeyler.

 • Sabun ve ılık su
 • Karbonat
 • Plastik Sargı ve Bant
 • Mikrofiber bezler

Temizlik

Ilık suya biraz yumuşak sabun ekleyin, ardından karışımı kullanarak granit banyo tezgahını silin ve durulayın. Parlatmak için mikrofiber bir bez kullanarak daha fazla silebilirsiniz. Ancak tezgahı çizebilecek asitli ve aşındırıcı temizleyiciler kullanmamalısınız.

Lekeleri Çıkarma

Yağ bazlı lekeleri çıkarırken, lekeye karbonat macunu sür ve ardından plastik bir örtü ile ört. Sargının kenarlarını bantlayabilir ve lekeleri birkaç gün veya en az bir gece kapalı bırakabilirsiniz. Son olarak, lekeleri çıkarmak için macunu durulayın.

Sızdırmazlık

Bir su damlası testi kullanarak granit tezgahın sızdırmazlığa ihtiyaç duyup duymadığını test etmelisiniz. Bu testte tezgahın üzerine su damlacıkları sürüp 15 dakika bekletiyorsunuz. Damlacıklar emilirse, tezgahı granit için özel olarak tasarlanmış bir sızdırmazlık maddesi kullanarak kapatın.

2. Kuvars Tezgah Nasıl Temizlenir

Kuvars, banyonuzun daha güzel ve lüks görünmesini sağlayan en sağlam ve çok yönlü malzemelerden biridir. Neyse ki, şirketler sever Sezarstone İstediğiniz stile göre şık kuvars banyo tezgahı tasarlamanıza yardımcı olabilir.

Temizlik Araçları

Kuvars tezgahlar gözeneksizdir ve temizlenmesi kolaydır. İşte kuvars banyo tezgahınızdan lekeleri temizlerken ve çıkarırken ihtiyacınız olan şeyler.

 • Aşındırıcı olmayan sünger
 • Mikrofiber bezler
 • Aşındırıcı olmayan yüzey / cam temizleyici
 • Su ve bulaşık sabunu

Temizlik

Kuvars tezgahlar, diğer tezgah malzemeleri gibi çok fazla bakım gerektirmez. Yumuşak mikrofiber bezi sabuna ve ılık su karışımına batırmanız ve nemli bezi kullanarak quartz üstleri nazikçe silmeniz yeterlidir.

Lekeleri Çıkarma

Kuvars tezgahlar lekelere karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak sabun ve ılık suyla temizlenemeyen maddelerle lekelenmişse, aşındırıcı olmayan bir sünger ve cam temizleyici kullanarak zorlu lekeleri çıkarabilirsiniz.

Sızdırmazlık

Kuvars, herhangi bir sızdırmazlık gerektirmeyen, gözeneksiz ve neme dayanıklı bir malzemedir, bu da onu banyo lavabosu tezgahları için en iyisidir.

3. Mermer Tezgah Nasıl Temizlenir

Mermer tezgah, banyolara çok fazla stil ve şıklık getirdiği için lüks görünüyor. Doğal olarak gözeneksiz olduğundan sıvı temizleyicilerle temizlemeyi kolaylaştırır.

Banyo Tezgah Üstü Lekeleri Nasıl Temizlenir: 5 İpucu

Temizlik Araçları

İşte banyo tezgahı üzerindeki lekeyi temizlemek ve çıkarmak için ihtiyacınız olan araçlar.

 • Yumuşak ve temiz bez havlular
 • Bulaşık deterjanı
 • Ilık su

Temizlik

Temiz bir bezi suya batırın ve banyo tezgahını silmek için kullanın. Tezgahı sildikten hemen sonra üzerinde su lekelerinin ve izlerin oluşmasını önlemek için temiz bir bezle kurulayın. Bulaşık deterjanı ile karıştırılmış ılık su, daha derin temizliklere yardımcı olabilir.

Lekeleri Çıkarma

Alkolsüz içecekler, portakal suyu ve şarap gibi asidik sıvılar, mermer yüzeyleri kalıcı olarak lekeleyebilir ve aşındırabilir, bu da tezgahın üzerine dökülür dökülmez onları lekeleme ihtiyacını gerektirir.

Sızdırmazlık

Öncelikle mermer tezgahların sızdırmazlık gerektirip gerektirmediğini su damlası testini kullanarak test etmelisiniz. Tezgah 15 dakika içinde su damlacıklarını emerse, mermer yüzeyler için tasarlanmış bir sızdırmazlık maddesi kullanarak sızdırmaz hale getirmeyi düşünün.

4. Laminat Tezgah Nasıl Temizlenir

Laminat tezgahlar neme karşı dayanıklıdır ve neredeyse hiç bakım gerektirmez veya çok az bakım gerektirir. Bu yüzden temizlenmesi ve bakımı kolaydır.

Temizlik Araçları

İşte banyo tezgahı üzerindeki lekeyi temizlemek ve çıkarmak için ihtiyacınız olan malzemeler.

 • Karbonat
 • Mikrofiber bezler
 • Ilık su
 • Ev temizleyicisi (hafif)

Temizlik

Mikrofiber bezi nemlendirmek için ılık suya batırın ve laminat tezgahınızın yüzeyini silmek için kullanın. Temizlerken yumuşak bir ev temizleyicisi kullanmayı unutmayın.

Lekeleri Çıkarma

Su kullanarak bir hamur kabartma tozu hazırlayın ve lekeli yüzeye uygulayın. Yaklaşık 5-10 dakika bekletin ve sonra çıkarın. Son olarak yüzeyi temiz su ile durulayın.

Tezgahı Sızdırmazlık

Laminat tezgahların sızdırmazlığa ihtiyacı yoktur, bu da onları banyolar için ideal kılar. Ancak, biraz aşındırıcı olduğu için temizlerken kabartma tozunu fırçalamamalısınız.

5. Paslanmaz Çelik Tezgah Nasıl Temizlenir

Paslanmaz çelik, gözeneksiz, dayanıklı ve temizlenmesi kolay olduğu için banyo tezgahınız olarak kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir.

Temizlik Araçları

Banyo tezgahındaki lekeleri temizlemek ve çıkarmak için aşağıdaki maddelere ihtiyacınız var.

 • Ilık su ve bulaşık sabunu
 • Paslanmaz çelik temizleyici ve cila
 • Mikrofiber bezler
 • Karbonat

Temizlik

Kumaşı su-sabun karışımına batırın ve tezgahı silmek için kullanın. Tezgah üzerindeki lekeleri çıkarmak için aşındırıcı olmayan bir paslanmaz çelik temizleyici de kullanabilirsiniz.

Lekeleri Çıkarma

Paslanmaz çeliğin lekelere karşı dayanıklı olduğu şüphesizdir. Bununla birlikte, aşındırıcı temizleyiciler kullanılarak ovulduğunda lekelenebilir. Karbonat macunu, lekeleri çıkarmana yardımcı olabilir.

Sızdırmazlık Çelik Tezgahı

Gözeneksiz oldukları için paslanmaz çelik tezgahı kapatmanıza gerek yoktur. Ancak, parlatmak için paslanmaz çelik cila kullanarak cilalayabilirsiniz.

Son sözler

Banyo tezgahınızı her gün temizlemek, yüksek hijyen standartlarını korumanıza yardımcı olduğu için çok önemlidir. Ayrıca banyo yüzeylerinizin her zaman düzgün görünmesini sağlar. Artık farklı türden malzemelerden banyo tezgahı lekelerini nasıl temizleyeceğinizi bildiğinize göre, tezgahınızın nelerden yapıldığını bulmanız ve bunları uygun şekilde temizlemeniz gerekir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu